Kobieta leżąca na trawie

Termiczne biofeedback a migreny

Termiczne biofeedback to efektywna metoda wykorzystywana przez wielu pacjentów do zmniejszenia intensywności i częstotliwości migrenowych bólów głowy. Sprawdza się zwłaszcza w leczeniu dzieci, szczególnie tych, które weszły w okres dojrzewania.
Ciężarne kobiety mogą odnieść podwójną korzyść dzięki tej metodzie. Pozwala im uniknąć potencjalnie niebezpiecznych podczas ciąży lekarstw. Ponadto, badanie z 1996 r. wykazało 80% zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy wśród kobiet w ciąży, cierpiących na migreny.

Czytaj
Komin

Mechanizm migreny

Naukowcy badają przyczyny migren w celu znalezienia sposobów ich zapobiegania, leczenia lub nawet całkowitego wyzdrowienia. Na tę chwilę nie ma sposobu na całkowite wyleczenie, wiec opcje leczenia skupione są na zapobieganiu i na łagodzeniu objawów. Przyjrzyjmy się odkrytym przez naukowców mechanizmom migreny, rozpoczynając od uproszczonej anatomii mózgu.

 

Czytaj
Papieros

Wpływ palenia papierosów na migreny

Czy istnieje związek między paleniem a migrenami?

Poprawna odpowiedź na to pytanie leży gdzieś pomiędzy „może" a „prawdopodobnie tak". Na chwilę obecną nie ma danych jednoznacznie potwierdzających tą kwestię. Generalnie badania na temat palenia i przewlekłych bólów głowy (nie wszystkie przewlekłe bóle głowy to migreny) są dostępne, ale ich zastosowanie do migren jest ograniczone.

Czytaj
Neurostymulator

Neurostymulatory a migreny

Jedna na osiem osób cierpi na migrenowe bóle głowy. Nie ma obecnie terapii mogącej wyeliminować to schorzenie - lekarze pomagają jedynie w ograniczaniu jej objawów. Trwają testy nowej metody leczenia, która może przynieść większą ulgę w bólu niż te dotychczas znane migrenikom.

Czytaj
Woda mineralna

Woda na migrenę?

W 2005 r. badacze z Maastricht University w Holandii zauważyli poprawę u pacjenta cierpiącego na migreny, któremu ze względu na problemy z pęcherzem zalecono picie większych ilości wody. W rezultacie kierujący badaniem dr Mark Spigt i jego zespół zrekrutowali ponad 100 pacjentów, którzy często cierpieli na silne lub umiarkowane bóle głowy.

Czytaj
Niemowlę

Czy migrena rodzica ma wpływ na kolkę niemowlęcą?

Artykuł na stronie omawia nowe badanie, sugerujące, że dzieci są 2,5-krotnie bardziej narażone na kolkę, jeśli ich matki cierpią na migreny. Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Headache Center na Uniwersytecie Kalifornijskim, w tym przez neurologa dziecięcego, dr Amy Gelfand oraz znanego specjalistę od migren, dr Petera Goadsbyego, przyjrzało się dokumentacji medycznej 154 matek i ich dzieci.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Headache Center na Uniwersytecie Kalifornijskim, w tym przez neurologa dziecięcego, dr Amy Gelfand, oraz znanego specjalisty od migren, dr Peter'a Goadsby'ego, przyjrzało się dokumentacji medycznej 154 matek i ich dzieci.

Czytaj
Kobieta w łóżku, budzik

Zespół śródsennego bólu głowy

Zespół śródsennego bólu głowy to rzadki rodzaj pierwotnego bólu głowy, zwykle dotykający osoby po 50. roku życia, choć może pojawić się już wcześniej - po skończeniu 40 lat. W porównaniu z innymi bólami głowy i migrenami, schorzenie to było przedmiotem niewielu badań.

Śródsenny ból głowy pojawia się wyłącznie w nocy. Może wybudzać chorego zawsze o tej samej porze, zwykle między godziną 1 a 3. Nic dziwnego, że dolegliwość tą określa się mianem "budzikowego bólu głowy".

Czytaj
Ból głowy u mężczyzny

Czym są bóle głowy?

Statystyki mówią, że ból głowy to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości na świecie. Co więcej, badania pokazują, że duży odsetek osób z różnych miejsc to także konsumenci różnorodnych środków przeciwbólowych – pierwszej pomocy przy bólach głowy.

Czytaj