Papieros

Wpływ palenia papierosów na migreny

Czy istnieje związek między paleniem a migrenami?

Poprawna odpowiedź na to pytanie leży gdzieś pomiędzy „może" a „prawdopodobnie tak". Na chwilę obecną nie ma danych jednoznacznie potwierdzających tą kwestię. Generalnie badania na temat palenia i przewlekłych bólów głowy (nie wszystkie przewlekłe bóle głowy to migreny) są dostępne, ale ich zastosowanie do migren jest ograniczone.

Badanie, którego przedmiotem było palenie i przewlekłe klasterowe bóle głowy, dostarczyło kilka wymownych wyników. U palących, którzy zmniejszyli ilość wypalanych papierosów o mniej niż pół paczki dziennie, częstotliwość bólów głowy zmniejszyła się o (imponujące) 50%. W badaniu poproszono pacjentów tylko o ograniczenie, a nie całkowite rzucenie palenia. Wyobraź sobie możliwe wyniki, gdyby zdecydowano się na to drugie!

W innym badaniu 53% migreników, którzy rzucili palenie i jednocześnie całkowicie zrezygnowali z produktów żywnościowych wyzwalających u nich migreny, zaobserwowało całkowite wyeliminowanie migreny. Tylko 13% niepalących, którzy zrezygnowali z wyzwalających u nich migreny produktów żywnościowych, uwolniło się od swojej dolegliwości.

Wielu migreników (osób cierpiących na migrenowe bóle głowy) ma dużą wrażliwość na silne zapachy, takie jak perfumy, zapach jedzenia oraz dym tytoniowy. Jeszcze inni są uczuleni na dym z papierosów, cygar i fajki.

Wszystkie te osoby miewają migreny wywołane paleniem lub biernym paleniem. Czasami dym jest jedynym wyzwalaczem, czasami jest jednym z wielu czynników. Eksperci i ci, których to dotyczy, są zgodni co do tego, że pewnie jest jakiś związek pomiędzy paleniem a migrenami, czekający na odkrycie. Wiele powszechnie znanych skutków palenia jest szczególnie szkodliwych dla osób podatnych na bóle głowy. Należą do nich: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zapalenie lub podrażnienie zatok przynosowych i dróg nosowych, oraz podwyższone ryzyko udaru mózgu. Lekarze są zgodni co do jednego, palenie jest przeciwwskazane dla wszystkich, niezależnie od okoliczności. Osoby cierpiące na migrenę nie stanowią wyjątku.

MR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.