Czym są bóle głowy?
Statystyki mówią, że ból głowy to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości na świecie. Co więcej, badania pokazują, że duży odsetek osób z różnych miejsc to także konsumenci różnorodnych środków przeciwbólowych – pierwszej pomocy przy bólach głowy.
Eksperci twierdzą, że istnieją różne rodzaje bólów głowy, mające różne przyczyny. Najpowszechniejsze wyzwalacze bólów głowy to zwykle czynniki związane z trybem życia, np.:
- uboga i niezrównoważona dieta,
- stres,
- nawracające napięcie mięśni,
- brak regularnej aktywności fizycznej lub ćwiczeń.
Oprócz tego, ból głowy może być rezultatem poważniejszych schorzeń, takich jak guz mózgu. Jeśli często masz bóle głowy, to być może najwyższa pora aby poszerzyć wiedzę na temat tej powszechnej dolegliwości i dowiedzieć się co można zrobić, by całkowicie się jej pozbyć.
Poznaj bóle głowy
Jak sama nazwa wskazuje, ból głowy to ból umiejscowiony w głowie. Bóle głowy często pojawiają się gdy delikatne włókna nerwowe w głowie pobudzane są m.in. przez zmęczenie i stres, napięcia mięśni oraz rozszerzone naczynia krwionośne.
Eksperci są zgodni co do tego, że bóle głowy można podzielić na:
- migrenowe bóle głowy, będące silną, nawracającą przypadłością, której towarzyszy bolesne pulsowanie w skroniach, nudności i zaburzenia widzenia,
- klasterowe bóle głowy, przypominające migreny, ale trwające krótko i pojawiające się raz na dzień, raz na tydzień lub raz na miesiąc,
- napięciowe bóle głowy, zwykle umiejscowione i spowodowane wzmożonym napięciem mięśni twarzy, głowy i szyi.
Rozpoznawane są również bóle głowy na tle naczyniowym, skurczu lub napięcia mięśni lub stanu zapalnego. Według ekspertów, bóle głowy na tle naczyniowym odnoszą się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego lub naczyń krwionośnych mózgu, podczas gdy ból głowy na tle skurczów mięśni odnosi się do napięć mięśni twarzy i szyi.
Bóle głowy na tle zapalnym uważa się z kolei za objaw zaburzeń takich jak infekcja, udar mózgu i inne poważne zaburzenia neurologiczne.
Eksperci twierdzą, że przebieg leczenia bólu głowy zależy w dużej mierze od jego przyczyny. Najpowszechniejszym sposobem na ból głowy jest zażywanie lekarstw dostępnych bez recepty, takich jak analgetyki, np. aspiryna i paracetamol. Inni zalecają popularne sposoby na ból głowy, takie jak gorące lub zimne okłady, ćwiczenia, wysypianie się, odpowiednia dieta, i aktywność fizyczna.
Jeśli jednak pomimo stosowania się do tych porad bóle głowy nie ustępują, warto zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań i przepisania odpowiednich lekarstw w razie gdyby ból głowy był skutkiem poważniejszej choroby.
JR
Lidia
2012-09-20 16:43:58
Marek
2013-09-04 00:09:23
mam 27 lat... rok temu mialem operowany implant slimakowy ze sluchu od urodzenia niedosluch... i nosze okulary bo mam astygmatyzm ( 18 lat dopiero nosilem okulary) .... nic wogole mnie bolala glowa a nic wymioty... dopiero teraz miesiac temu dostalem tak silny bola oko i glowa od strony prawej czola i okolice oko ale nie wymiotuje... czy to przez zle zrobione okulary czy dostalem juz migrene bo raz bola lub nie... bo ja pracuje na kasjerze od 6 miesiecy....czy warto mam isc do lekarza...
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren