Książka

Rodzaje migreny

Przy rozpoznaniu migreny należy także określić czy mamy do czynienia z migreną prostą (bez aury), migreną z aurą czy też innym rodzajem bólu głowy.

Istnieje wiele rodzajów migren, łączą je jednak pewne cechy wspólne. Nie zapominajmy też, że każda osoba może odczuwać ból głowy w inny sposób. Migreny zaczynają się zwykle jako tępy ból, a następnie przechodzą w ból pulsujący, który może być odczuwany w różnych miejscach głowy, np. w okolicach skroni, bądź jednostronnie z przodu albo z tyłu głowy. Główne objawy towarzyszące migrenowym bólom głowy to nudności i wymioty, niekiedy także nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Różne rodzaje migren

Najczęściej występujące rodzaje migren to migrena z aurą (zwana też migreną klasyczną) oraz migrena bez aury (zwana migreną prostą).

Migrena bez aury

Migrena to ból głowy pochodzenia naczyniowego, co oznacza, że ból spowodowany jest zmianami w obrębie tętnic wewnątrz i naokoło czaszki.

Faza zapowiadająca ból głowy rozpoczyna się wraz ze zwężeniem naczyń krwionośnych. Sądzi się, że następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i obejmuje je stan zapalny. Migrenowy ból głowy bierze się z tego właśnie stanu zapalnego oraz wzrostu ciśnienia w naczyniach krwionośnych w miarę jak ich ściany rozszerzają się.

Przeciętnie, osoby cierpiące na migreny mają 2 do 4 ataków w miesiącu. Niektóre osoby jednak mogą mieć migreny niemal codziennie, a inne kilka razy w roku. Częstość ataków jest kwestią bardzo indywidualną.

Migrena z aurą

Większość osób cierpiących na migreny odczuwa zaburzenia widzenia w czasie trwania bólu głowy. U innych, ból głowy poprzedzony jest aurą, czyli wystąpieniem przejściowych zaburzeń neurologicznych. Aura zwykle zaczyna się na 5 do 30 minut przed wystąpieniem bólu głowy.

Poniższe objawy wzrokowe mogą być wynikiem migreny z aurą:

  • falujące lub zygzakowate linie,
  • plamki lub błyski przed oczami,
  • zanik bocznego pola widzenia, mroczki.

Migrena z porażeniem połowiczym

Ten rodzaj migreny występuje rzadko, lecz jest bardzo uciążliwy. Może występować dziedzicznie.

Atak migreny powoduje przejściowe zaburzenia czuciowo-ruchowe po jednej stronie ciała. Ból może też być poprzedzony zdrętwieniem lub uczuciem mrowienia.

Migrena okoporaźna

Migrena okoporaźna jest rzadką dolegliwością. Charakteryzuje się ostrym bólem głowy połączonym z upośledzeniem ruchów gałek ocznych. W przypadku ataków migreny tego rodzaju, zaleca się konsultację z lekarzem.

Migrena siatkówkowa

Migrena siatkówkowa powoduje tymczasową, częściową lub całkowitą utratę widzenia w jednym oku. Rozpoczyna się tępym bólem za oczami, który może się rozprzestrzenić na całą głowę.

Migrena podstawna

Ten rodzaj migreny występuje bardzo rzadko, a towarzyszą mu zawroty głowy, dezorientacja, zaburzenia równowagi.

Migreny mogą być niezwykle dokuczliwe. Należy jednak zasięgnąć porady lekarza, aby wspólnie szukać sposobów na załagodzenie dolegliwości. Lekarz rodzinny będzie w stanie pomóc, a jeśli nie, może nas skierować do specjalisty od bólów migrenowych.

Na koniec kilka uwag do zapamiętania

  • należy pamiętać, że migreny często zaczynają się we wczesnym okresie życia – we wczesnym dzieciństwie, w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości,
  • migreny klasyczne poprzedzone są pewnymi sygnałami ostrzegawczymi, migreny proste mogą się zacząć bez ostrzeżenia,
  • istnieją dwie grupy zwiększonego ryzyka: pierwsza to kobiety, których oboje rodziców cierpiało na migreny, a druga - kobiety młode,
  • należy też pamiętać, że migreny nie są zaraźliwe, i że w zależności od osoby mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Każdy przypadek jest inny.

Kobiety są podatne na bóle migrenowe bardziej niż mężczyźni. Odpowiedzialna za to jest matka natura oraz szereg innych czynników, które występują u kobiet, a u mężczyzn nie. W okresie dzieciństwa na migreny cierpieć mogą zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, jednak po okresie dojrzewania dużo częściej dotykają one płeć żeńską.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje ułatwią rozpoznanie różnych typów migreny.

Zobacz również:

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.