Kobieta leżąca na łóżku

Migrena przewlekła

Migrena przewlekła (zwana dawniej migreną transformowaną) charakteryzuje się chronicznymi, codziennymi bólami głowy o charakterze naczyniowym (odczuwanymi jako pulsujący ból). Większość osób uskarżających się na przewlekłe migreny cierpi na napady migrenowe już od dłuższego czasu, zwykle od dzieciństwa lub początków okresu dojrzewania. Najczęściej przewlekła migrena pojawia się po raz pierwszy u osób między 20 a 40 rokiem życia.

U wielu osób, które wcześniej cierpiały z powodu migren, bóle nagle stają się słabsze, ale występują częściej, aż w końcu zaczynają pojawiać się codziennie. Ta zmiana może być spowodowana codziennym stosowaniem środków przeciwbólowych. Niektóre osoby cierpiące na przewlekłą migrenę opisują ostre napady bólu głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, podobnie jak w klasycznej migrenie. Często trudno jest odróżnić bóle napięciowe od przewlekłej migreny.

Ponieważ przewlekłą migrenę trudno poprawnie zdiagnozować, wiele osób może zostać poddanych niewłaściwemu leczeniu. Leczenie jest tym trudniejsze, że ból głowy ma charakter chroniczny. Osoby cierpiące na przewlekłą migrenę często nadużywają leków przeciwbólowych, zarówno wydawanych z przepisu lekarza, jak i tych dostępnych bez recepty i przyjmują je codziennie, niezależnie od tego czy akurat odczuwają ból głowy czy nie. W ten sposób narażają się na rozwinięcie tolerancji na te leki. Ponadto, zażywanie dużej ilości środków przeciwbólowych zawierających kofeinę może wywołać tzw. bóle głowy z odbicia.

W wielu przypadkach przewlekła migrena towarzyszy innym problemom zdrowotnym, takim jak nadciśnienie tętnicze lub depresja, co utrudnia leczenie. Opracowanie odpowiedniej dla chorego metody leczenia przez zespół doświadczonych specjalistów wielu dziedzin jest nieodzownym elementem skutecznej terapii.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.