Siatkówka oka

Podstawowe informacje na temat migreny siatkówkowej

Co to jest migrena siatkówkowa?

Migrena siatkówkowa powoduje tymczasową ślepotę lub zaburzenie widzenia w jednym oku. Objawom tym zwykle towarzyszy ból głowy, który może też nastąpić dopiero po ustąpieniu zaburzeń wzrokowych.

Napady migreny siatkówkowej wywołane są przez nagły skurcz naczyń krwionośnych, który powoduje zmniejszenie ilości krwi dopływającej do oka. Zwykle nie trwają one dłużej niż 5 minut. Po ustąpieniu napadu zdolność widzenia w pełni powraca.

Ataki migreny siatkówkowej zwykle wzbudzają niepokój chorego, nie stanowią jednak zagrożenia zdrowia. U większość ludzi objawy ustępują całkowicie. Niekiedy napady migreny mogą spowodować uszkodzenie siatkówki i zasilających ją naczyń krwionośnych. Trwała utrata wzroku należy jednak do rzadkości.

Migrena siatkówkowa występuje częściej u:

  • kobiet,
  • osób poniżej 40 roku życia,
  • osób, które cierpiały już wcześniej na migrenę lub mają genetyczne predyspozycje do migren i innego rodzaju bólów głowy,
  • osób z innymi problemami zdrowotnymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, miażdżyca, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, padaczka lub depresja.

UWAGA: Określenie „migrena siatkówkowa" może być niekiedy mylone z pojęciem „migrena oczna", co może prowadzić do nieporozumień. Migrenami ocznymi nazywa się niekiedy częściej występujące migreny z aurą (szczególnie gdy przebiegają bez bólu głowy), które także powodują zaburzenia widzenia.

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami migren polega na tym, że przy migrenie siatkówkowej objawy dotyczą tylko jednego oka, podczas gdy migrena z aurą powoduje zaburzenia widzenia w obojgu oczach.

Z tego też względu, samo określenie „migrena oczna" powinno wzbudzać czujność. Jeśli terminem tym posłużył się lekarz przy stawianiu diagnozy, należy się upewnić, który rodzaj migreny miał na myśli.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.ANNA
2013-07-13 14:37:58

OD LAT CIERPIĘ NA MIGRENY / OD JAKIEGOŚ CZASU PRZEISTOCZYŁY SIĘ W RZECIĄGŁY BÓL GŁOWY....pomimo pobytu w szpitalu setki razy , bo ból jest nie do zniesienia , nigdy nie zrobiono mi badań głowy / zawsze uparcie lekarze twierdzą ,że to MIGRENA .Tymczasem od pół roku mam zdrętwiała prawa nogę i chodzę w płaskich butach ,na obcasach mam zawroty głowy . Zawsze skarżę się do lekarzy na tą dolegliwość;niestety nie reagują , a mój stan zdrowia po każdym ataku tzw. migreny pogarsza się. TERAZ MAM JUŻ PRAWIE CO TYDZIEŃ MIGRENĘ.i codziennie jem silne tabletki przeciwmigrenowe/ ciekawe czym to się skończy? tracę wzrok w zastraszającym tempie / na szczęście mam takie życie , w ciągłym stresie , że specjalnie na życiu mi nie zależy ....więc nie biegam po neurologach . ONI OLEWAJĄ MNIE JA ICH , tylko strasznie cierpię / już mam niedowład prawej nogi , co znajomym daje do gadania , że jestem pijana . A JA OD ZAWSZE NIE PIJAM ŻADNEGO ALKOHOLU . najgorszemu wrogowi tego nie życzę

Urszula
2015-03-07 14:42:13

Cierpię na migrenę klasyczną i siatkówkową, u mnie siatkówkowa nie jest tak intensywnie bolesna, mogę też odpowiednio wcześnie zażyć środek przeciwbólowy dzięki symptomom tej migreny co ogranicza rozwój bólu.Objawy są bardzo dziwne zawsze po jednej stronie, u mnie prawa półkula.Na oku mam najlepiej to określić jako kryształową nić która wolno przesuwa się aż zniknie całkowicie.Migrenę mam dziedziczną, moja babcia i mama cierpiały na tę męczącą przypadłość, ale dla pewności odwiedzam neurologa, przeszłam dużo badań i jestem pod stałą opieką.Chcę dodać, że niestety środki antykoncepcyjne nie są sprzymierzeńcem w walce z migreną, warto to rozważyć.