Podstawowe informacje na temat migreny siatkówkowej
Co to jest migrena siatkówkowa?
Migrena siatkówkowa powoduje tymczasową ślepotę lub zaburzenie widzenia w jednym oku. Objawom tym zwykle towarzyszy ból głowy, który może też nastąpić dopiero po ustąpieniu zaburzeń wzrokowych.
Napady migreny siatkówkowej wywołane są przez nagły skurcz naczyń krwionośnych, który powoduje zmniejszenie ilości krwi dopływającej do oka. Zwykle nie trwają one dłużej niż 5 minut. Po ustąpieniu napadu zdolność widzenia w pełni powraca.
Ataki migreny siatkówkowej zwykle wzbudzają niepokój chorego, nie stanowią jednak zagrożenia zdrowia. U większość ludzi objawy ustępują całkowicie. Niekiedy napady migreny mogą spowodować uszkodzenie siatkówki i zasilających ją naczyń krwionośnych. Trwała utrata wzroku należy jednak do rzadkości.
Migrena siatkówkowa występuje częściej u:
- kobiet,
- osób poniżej 40 roku życia,
- osób, które cierpiały już wcześniej na migrenę lub mają genetyczne predyspozycje do migren i innego rodzaju bólów głowy,
- osób z innymi problemami zdrowotnymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, miażdżyca, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, padaczka lub depresja.
UWAGA: Określenie „migrena siatkówkowa" może być niekiedy mylone z pojęciem „migrena oczna", co może prowadzić do nieporozumień. Migrenami ocznymi nazywa się niekiedy częściej występujące migreny z aurą (szczególnie gdy przebiegają bez bólu głowy), które także powodują zaburzenia widzenia.
Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami migren polega na tym, że przy migrenie siatkówkowej objawy dotyczą tylko jednego oka, podczas gdy migrena z aurą powoduje zaburzenia widzenia w obojgu oczach.
Z tego też względu, samo określenie „migrena oczna" powinno wzbudzać czujność. Jeśli terminem tym posłużył się lekarz przy stawianiu diagnozy, należy się upewnić, który rodzaj migreny miał na myśli.
JR
ANNA
2013-07-13 14:37:58
Urszula
2015-03-07 14:42:13
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren