Migrena - objawy i rozpoznanie
Migrena to chroniczne schorzenie objawiające się głównie bólami głowy, zawrotami, nudnościami, czasami połączonymi z problemami z widzeniem i słyszeniem lub omamami wzrokowymi. Migrena ma charakter napadowy, to znaczy jej ataki pojawiają się w czasie i trwają od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa w bólach, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Bóle migrenowe to bóle od średnich do ciężkich pod względem intensywności. Uważa się, że na wystąpienie migreny u danej osoby mają wpływ czynniki dziedziczne. Szczegółowy opis objawów towarzyszących poszczególnym typom migren został zamieszczony poniżej.
Częstość występowania migreny a wiek i płeć
Częstość występowania migreny zmienia się u obu płci wraz z wiekiem. Migrena diagnozowana jest częściej u chłopców niż u dziewczynek przed okresem dojrzewania, natomiast po jego zakończeniu występowanie jej wzrasta znacząco u płci żeńskiej. Wzrost przypadków migreny u obu płci zauważa się do osiągnięcia wieku 40 lat, a następnie spada. Uważa się, ze największe ryzyko zachorowania na migrenę występuje w wieku od 25-55 lat, czyli w wieku produkcyjnym.
Rozpoznanie choroby na podstawie występujących objawów
W przeszłości pojawiały się różne systemy wytycznych, które opierały się zwykle na występowaniu jednego lub dwóch objawów, przez co diagnoza migreny była dopasowana raczej do podtypu bez aury bądź z aurą. Takie kryteria rozpoznania nie pozwalały na postawienie właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia u osób z innym podtypami migreny – każdy kraj i każdy lekarz kierował się wówczas własnymi kryteriami przy rozpoznawaniu tej choroby. Dopiero w 1988r. opracowano wytyczne, które zyskały szeroką aprobatę w skali światowej – dzięki nim rozpoznanie migreny objęło szerszą grupę pacjentów i umożliwiło opracowanie terapii dopasowanych do typów choroby.
Zgodnie z klasyfikacją bóli głowy Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia do Spraw Bólu Głowy (International Headache Society) z 1988r. wyróżnia się siedem podtypów migreny:
- Migrena bez aury (zwyczajna)
- Migrena z aurą (klasyczna)
- Migrena z oftalmoplegią
- Migrena tęczówki
- Objawy z okresu dzieciństwa, które mogą być prekursorami migreny, bądź mogą być z nią związane
- Komplikacje migreny
- Schorzenia migrenowe, które nie spełniają całkowicie podanych kryteriów.
Przeważającymi postaciami migreny są dwa pierwsze podtypy, czyli migrena z aura oraz migrena bez aury. Za ból migrenowy uznawany jest taki ból głowy, którego ataki mają tendencję do nawracania – pacjent cierpiał z powodu takiego bólu co najmniej 4-5 razy w życiu, trwa on zwykle od 4 do 72 godzin oraz jest umiejscowiony jednostronnie. Bóle migrenowe są to bóle z tendencją do ostrego pulsowania, ich natężenie znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności i często niszczy plany dnia. Takie rodzaje bólu sprawiają, że wykonywanie zwykłych ruchów powoduje nadwrażliwość na nie, co często połączone jest z nudnościami, wymiotami, fotofobią (nadwrażliwością na światło) oraz fonofobią (nadwrażliwością na dźwięki). Oprócz bólu głowy pojawiają się dolegliwości, które nie towarzyszą zwykle bólom głowy.
Rozpoznanie u pacjenta migreny zgodnie z wytycznymi IHS opiera się w dużej mierze na historii choroby podawanej przez cierpiącą osobę w wywiadzie lekarskim, jak również na eliminacji innych możliwych w danym przypadku przyczyn drugorzędnych bólu głowy, którymi mogą być schorzenia neurologiczne. Lekarz pierwszego kontaktu bada pacjenta fizykalnie, zleca on zwykle także badania laboratoryjne oraz kieruje do neurologa.
Wyników badań laboratoryjnych nie wykorzystuje się jednak bezpośrednio w diagnozie migreny, dają one jednak ważne wskazówki co do stanu, w jakim jest organizm pacjenta.
Ponieważ nie istnieje specyficzny biomarker migreny, rozpoznanie opiera się zawsze na wzajemnej korelacji typowo występujących objawów. Klasyfikacja migreny wg IHS służy bardziej diagnozie konkretnego ataku bólu, niż złożoności występowania bólów migrenowych w przeszłości. Bóle migrenowe maja tendencję do zmiany swojego natężenia wraz z wiekiem.
Migrena bez aury
Ten typ migreny występuje w przeważającej większości badanych przypadków. Typowymi dla migreny bez aury objawami są bóle głowy trwające od 4 do 72 godzin, w przypadku nie leczonej choroby, bądź źle dobranej terapii. Bóle głowy charakteryzują się przynajmniej dwoma z podanych czynników; umiejscowienie bólu po jednej stronie głowy, pulsowanie, intensywność bólu zawierająca się w granicach od umiarkowanej do ciężkiej, bóle nasilają się podczas wysiłku fizycznego w czasie wykonywania codziennych czynności, np. wchodzenia po schodach. Podczas bólu głowy występuje przynajmniej jedna dodatkowa dolegliwość, taka jak nudności, wymioty, fotofobia czy fonofobia, które nie mają związku z innymi schorzeniami.
Aby rozpoznać migrenę bez aury ataki z wyżej wymienionymi symptomami muszą wystąpić co najmniej pięć razy w przeszłości. Ta zasadę powtarzalności ataków stosuje się ze względu na inne dolegliwości, którym towarzyszą takie same objawy, schorzeniami tymi są bóle głowy z przyczyn patologii strukturalnej, niedorozwój naczyń tętniczych i żylnych, septyczne zapalenie opon mózgowych, czy ból głowy spowodowany udarem mózgu. Wszystkie z tych chorób reagują na leki typowe dla bólów migrenowych, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Podobne objawy, jak w migrenie bez aury dają dolegliwości w czasie menstruacji, czynniki dziedziczne, duże spożycie alkoholu i inne czynniki drażniące.
Niepokojącymi objawami są pojawiające się nowe rodzaje bólu, zwykle maja one miejsce albo przed 5. albo po 50 roku życia. Są to bóle inne od typowo występujących, charakterystyczną cechą jest pojawianie się dodatkowych objawów jak gorączka i wysokie ciśnienie, są to bóle związane z przedłużającymi się niedoborami w układzie nerwowym, a także zmianami neurologicznymi. Niepokoją także bóle nasilające się przy kaszlu, aktywności seksualnej, urazach głowy oraz bóle związana ze zmianami patologicznymi wykrywane w trakcie badania lekarskiego bądź neurologicznego. Występowanie takich niepokojących objawów zwykle zwiększa ryzyko wystąpienia migreny.
W migrenie klasycznej występują wszystkie objawy charakterystyczne dla migreny bez aury, jednak oprócz nich występuje aura, która zwykle pojawia się w czasie 20-30 minut przed bezpośrednim nadejściem migrenowych bólów głowy. Na aurę migrenową składają się zwykle dolegliwości neurologiczne, takie jak problemy z widzeniem, mroczki wzrokowe, rozmyty obraz, lekkie halucynacje, podwójne widzenia, a także zmiany w czuciu, np. mrowienie i problemy z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi. U dzieci pojawiają się czasami zmienione stany postrzegania i świadomości. Najczęstsze są przypadki aury, w której chorzy widzą migoczące błyski, często w kształcie łuku lub zygzaka, powiększające się z czasem., w takim błyszczącym łuku znajdują się czasem ciemne ślepe plamki. Mroczki wzrokowe pojawiają się w rożnych miejscach pól widzenia. Widziane przedmioty często wydają się chorym inne niż są w rzeczywistości, jeśli chodzi o kształt lub rozmiar, czasem wydają się one być przełamane jakby mozaikowym fragmentem. Kolejnymi objawami aury są mrowienie jednej części twarzy, jednego ramienia lub drętwienie jednej strony ciała. Czasem zdarza się tymczasowy paraliż jednostronny co ma miejsce gdy półkula dominująca zostaje objęta migreną. Występują także zaburzenia mowy. Objawy te znikają po zakończeniu się ataku migreny i w czasie przerw pomiędzy atakami wcale nie występują.
Bardzo rzadko występujące rodzaje migreny
W praktyce lekarskiej można także spotkać rzadko występujące podtypy migreny, które czasem sprawiają problem przy postawieniu diagnozy. Poniżej zostały one opisane wraz z typowymi dla nich objawami.
Migrena z przedłużoną aurą
Jest to podtyp migreny z aurą, ma miejsce wówczas, gdy co najmniej jeden z objawów aury trwa dłużej niż 60 minut, ale krócej niż 7 dni. W większości przypadków okres trwania aury jest zwykły dla większości ataków, tylko nieliczne z nich charakteryzują się przedłużoną aurą. Osoby u których objaw przedłużonej aury występuje w większości ataków migreny nalezą do nielicznych. Ciągle ostre napady migreny z przedłożoną aurą mogą wskazywać na niedokrwienie mózgu, np. w wyniku wędrowania małego skrzepu wewnątrz tętnic zaopatrujących mózg, lub mogą być objawem niewielkiego udary mózgu.
Migrena z rodzinną hemiplegią
Cechą charakterystyczną tego typu migreny jest występowanie paraliżów jednej połowy ciała w trakcie ataku migreny z aurą. Ataki, którym towarzyszy paraliż pojawiają się sporadycznie, mogą one towarzyszyć przedłużonej aurze. Pacjenci, którzy cierpią na ten podtyp migreny mają zwykle osobę w rodzinie o pierwszym stopniu pokrewieństwa, która także cierpi na tą odmianę choroby.
Migrena podstawna (zwojów podstawnych)
W tym podtypie migreny także występuje aura, która pochodzi jednoznacznie pnia mózgu lub z płata potylicznego, (ból odczuwa się zwykle w tyle głowy). Aby rozpoznać ten typ migreny przynajmniej dwa symptomy z poniższych muszą występować razem: szumy uszne, zawroty głowy, objawy wzrokowy w polach skroniowych i nosowych obu oczu, podwójne widzenie, zmniejszenie ostrości słuchu aż do chwilowego jego braku, zmniejszenie świadomości, czasem aż do jej utraty, zaburzenia mowy (dyzartria), niezborność ruchów (ataksja), obustronna parestezja- uczucie mrowienia, drętwienia, obustronny paraliż. Pacjent z takimi objawami musi być poddany dokładnemu badaniu, ponieważ symptomy te mogą być także powodowane hiperwentylacją lub lękiem. Na ten typ migreny cierpią zwykle młode osoby dorosłe, ataki migreny postawnej zwykle są poprzeplatane atakami migreny z aurą.
Aura migrenowa bez bólu głowy
Jest typowym objawem u osób cierpiących na migrenę od wielu lat, aura migreny pojawia się wówczas bez wywoływania bólu głowy. Przypadki, u których występuje jedynie ten typ schorzenia są niezmiernie rzadkie. U osób u których taki atak wystąpił po raz pierwszy w wieku powyżej 40 lat powinno się przeprowadzić badania wykluczające chorobę niedokrwienną mózgu.
Występuje, gdy bólom głowy towarzyszą trwające ponad godzinę mroczki wzrokowe lub ślepota. Mroczki wzrokowe mają zwykle postać okrągłych plam światła w polu wzrokowym, lub widziane są jako linie. Poza okresem ataku migreny pacjenci nie mają problemów ze wzrokiem, ani z widzeniem. Aby poprawnie rozpoznać ten rodzaj choroby konieczne jest badanie wykluczające wady i schorzenia wzroku oraz naczyń zapewniających gałkom ocznym ukrwienie.
Migrenowy zawał mózgu
W przypadku tego schorzenia objawy aury nie są całkowicie odwracalne w ciągu 7 dni i są związane z niedokrwiennym udarem mózgu, co potwierdza badanie za pomocą tomografii komputerowej. Uważa się, że udar mózgu może być skojarzony z migreną na jeden z trzech sposobów; może on występować wraz z migreną, jednak nie być nią spowodowany, może być obecny z objawami typowymi dla migreny lub pojawiać się w przebiegu typowego ataku migreny. Tylko trzeci podany sposób połączenia migreny z udarem mózgu jest określany jak migrenowy udar mózgu.
Typowymi dla tego podtypu migreny objawami są bóle głowy połączone z paraliżem jednego lub więcej nerwów czaszkowych, jednak bez dowodu na jakiekolwiek obrażenia wewnątrzczaszkowe. Bóle głowy mogą otrzymywać się nawet powyżej tygodnia, a ich związek z migreną nie jest całkowicie pewny. Migrena z oftalmoplegią jest tak bardzo rzadko spotykanym schorzeniem, że istnieje tylko małe prawdopodobieństwo wystąpienia jej w przebiegu praktyki lekarza pierwszego kontaktu.
Stan migrenowy (status migrainosus)
W stanie migrenowym okres ataku bólu migrenowego trwa powyżej 72 godzin pomimo wdrożenia leczenia. W trakcie takich długich ataków pojawiają się przerwy, w czasie których nie pojawia się ból, takie okresy bez bólu mogą trwać do około 4 godzin. Stan migrenowy często występuje w związku z przedłużonym okresem przyjmowania leków.
Bibliografia:
- Migraine and other headache disorders, Richard B. Lipton,Marcelo Eduardo Bigal
- Migraine and other headaches: your questions answered, Andrew J. Dowson
- Migraine headache prevention and management, Seymour Diamond
- Migraine: manifestations, pathogenesis, and management, Robert A. Davidoff
Joanna
2010-12-26 21:39:47
Pozdrawiam i nikomu nie zycze. Ostroznie rano przy migrenie.... zadnych gwaltownych ruchow i nie wpadac w panike - to sie zdarza, ale przechodzi..Najgorsze bylo to uczucie, jakby moja reka nie byla moja reka, taka zimna bezwladna ciezka klucha... Jak nie moje cialo, zimne, nieczule... cialo - jak martwe....
izabela
2011-01-04 19:57:36
ola
2011-01-18 14:07:41
Marta
2011-04-19 10:25:02
Agnes
2011-06-19 17:29:40
Akurat byłam w szkole i zauważyłam,że widzę jasne plamy i mam światłowstręt. Zdziwiłam sie bardzo co się dzieje, następnie po 15-20 minutach dostałam bólu "za okiem" rozchodzącym się w okolicy brwi oraz tej samej okolicy ciemieniowej. Coś okropnego. Bolało bolało aż w końcu tak się rozkręciło iż myślałam,że doszło do udaru krwotocznego u mnie ! Wzięłam Nimesil i po 20 minutach lekko zaczęło odpuszczać ale nie do końca. Cały czas czułam kłująco- przeszywający ból okolicy oka. Teraz przy spięciu mięśni albo parciu boli mnie okolica prawa ciemieniowa. Coś okropnego naprawde :/
Karolina
2011-08-19 11:14:41
Michał
2011-08-19 11:21:16
Udaj się do lekarza - najpierw do ogólnego po skierowanie do specjalisty - neurologa, być może ortopedy. Przyczyn bólu głowy może być wiele - niekoniecznie migrena. Piszesz o bólu szczęki i szyi - być może przyczyna leży w kręgosłupie.
W każdym razie nie czekaj - idź do lekarza!
Im szybciej się zbadasz, tym szybciej będziesz wiedzieć co Ci dolega (albo nie dolega - chwilowe przemęczenie też jest możliwe).
Powodzenia! Trzymam kciuki!
sylwia
2011-08-25 02:01:27
Kinga
2011-08-28 12:07:29
kamila
2011-11-07 12:31:34
K.
Paweł 27
2012-01-10 14:32:08
Aurelia 81
2012-01-31 13:08:28
kasia
2012-03-14 21:35:49
Kasia
2012-03-26 22:49:06
Mroczki odeszły, nie mam ich, ale ból powraca co jakiś czas, a co gorsza to straszne zawroty głowy. Czasami czuje jak cały świat kręci mi sie w około przez cały dzień i dłużej. To jest straszne nie można w ogóle normalnie funkcjonować, bo nic jak tylko myśle czy głowa mi sie zaraz nie odkręci. Byłam z tym u lekarza, ale jak to oni machają na to tylko ręką, a ja nie wiem czy to napewno wina migreny.
Wiem że przyjmowanie antykoncepcji przyczynia sie do migren, wiec je odstawiałam odrazu po diagnozie.
Czy można mieć migrenę bez bólu głowy?
Daria
2012-05-27 10:52:45
Redakcja Migrenicy.pl
2012-05-28 08:46:39
Najlepiej będzie, jeśli pójdziesz do lekarza - najpierw ogólnego, u którego dostaniesz skierowanie na dokładniejsze badania - później do specjalisty. Badania jednoznacznie pozwolą ustalić przyczynę Twoich bólów głowy i drętwienia twarzy. Być może jest to migrena, być może jest to efekt zapalenia zatok. Nie zwlekaj z badaniami, ale tez nie zakłądaj najgorszego, bo to tylko wywołuje (często) niepotrzebny stres.
Spróbuj również metod łagodzenia bólów głowy opisanych w artykule "Migrena: proste sposoby zapobiegania bólu" (http://migrenicy.pl/migrena-proste-sposoby-zapobiegania-bolu,24).
Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!
Iwona
2012-05-30 11:26:06
Magda
2012-06-11 18:15:22
Mam prośbę bo chyba dopadła mnie migrena nie jestem tego pewna, więc chciałabym zrobić szczegółowe badania krwi, stąd moja prośba jakie badania dokłądnie powinnam zrobić żeby sie dowiedziec co mi jest bo zwykłą morfologia na pewno nie wystarczy???
Proszę o odpowiedz
Partner osoby z "migreną"
2012-07-08 12:56:32
Znaleźliśmy najprawdopodobniej rozwiązanie problemu migreny z aurą u mojej kobiety życia, "migerny" która zazwyczaj zaczyna się tak:
http://www.youtube.com/watch?v=qVFIcF9lyk8&feature=related
Następują parestezje, zaburzenia mowy, czasem szumy w uszach itd itd, a DOPIERO NA KONIEC ból głowy, po przeciwległej stronie objawów - np. drętwieje lewa ręka, ból głowy jest po prawej stronie.
Nie głoszę że jest to rozwiązanie dla wszystkich - tym bardziej, że wiele rzeczy wrzuca się do jednego wora a przyczyn może być wiele i nie chciałbyM aby ktokolwiek kto nie ma takowych przyczyn wpadał np. w panikę.
Dla osób które, nie radzą sobie już z tym problemem a być może mają te same powody co my...
...nie ortopeda i nie neurolog... spradziliśmy serce.
Okazało się, że mamy do czynienia z wadą w sercu - tzw PFO oraz tętniakiem przegrody międzyprzedsionkowej (Atrial Septal Aneurysm).
Dzisiaj nie mówimy już o migrenie, a podejrzewamy TIA - choć sami lekarze rozmijają się z terminologią a na marginesie nie posiadają zbyt wielkiej wiedzy na ten temat (choć nie wszyscy). My w naszej opinii - a nie jesteśmy specjalistami, więc jest to nasza osobista opinia, uważamy że to co nas spotyka to nie migrena z aurą, choć tak to było nazywane przez 10 lat doświadczeń, a PRZEMIJAJĄCE mikroudary mózgu. Podkreślam przemijające!!!
Polecamy zatem wykluczyć u siebie tę przyczynę i zbadać serce. Jeżeli okaże się że istnieje u was tzw PFO być może rozwiąże to wasze problemy. My w chwili obecnej czekamy na operację. Dopiero po niej okaże się czy rozwiązaliśmy problem zupełnie, choć leki które były stosowane u mej kobiety nie były lekami antymigernowymi a przez blisko 2 lata nie mieliśmy żadnego epizodu.
Wiemy też, że nie są one 100% ochroną i niosą za sobą inne zagrożenia.
Redakcja Migrenicy.pl
2012-07-09 12:15:21
Beata
2012-07-10 17:16:09
Beata
2012-07-10 18:07:58
Agata
2012-11-17 23:40:00
Ja również choruję na migrenę (bez aury) od dzieciństwa, a mam 39 lat.
Najważniejszą sprawą jest skonsultowanie się z neurologiem i zrobienie wszystkich niezbędnych badań : TK głowy, MR, EEG w celu wykluczenia innych chorób.
Prawdą jest to, że ból wraz z wiekiem zmienia swoją częstotliwość i siłę. Ja w tej chwili przeżywam apogeum, bo w ciągu dwóch tygodni miałam dwa ataki migreny ze wszystkimi objawami. Dla mnie najgorsze są wymioty, bo zwracam wszystkie zażyte tabletki. W takiej sytuacji korzystam z pomocy doraźnej, gdzie aplikują mi pyraliginę lub tramal w zastrzyku i pomaga. Jeśli nie mam odruchów wymiotnych, to w trakcie ataku przyjmję CINIE 100 mg i też bardzo szybko uśmierza ból. Kiedyś przez kilka miesięcy przyjmowałam Divascan, ale trzeba brać ten lek regularnie. Podczas terapii było ok, ale po odstawieniu migrena powróciła.
Z migreną trzeba troszkę "poeksperymentować", bo tak naprawdę nie ma złotego środka. Trzeba sprawdzić, który lek nam najbardziej pomaga. Trzeba też postawić na dobrego neurologa.
Życzę wszystkim jak najmniej ataków migreny i pozdrawiam :)
Patrycja
2013-04-08 22:31:28
Mateusz
2013-06-29 20:02:42
Byłem z kobietą,która miała to "ciu*stwo".
i wyszła z tego po kilku latach.
Zbadajcie serce na obecność tzw przetrwałego otworu owalnego (od razu mówię że EKG tego nie potwierdzi a i echo jeśli nie jest przez przełykowe może nic nie pokazać) oraz krew pod kątem ilości płytek krwi - koniecznie ręczne liczenie!
Jak będziecie mieli te badania, chętnie pomogę dalej.
Nie jestem lekarzem, nie leczę ale mogę podzielić się z wami doświadczeniem - nie wiem czy do każdego z was będzie ono odpowiednie ale jeśli pomogę choćby jednej osobie, to warto!
Redakcja serwisu migrenicy.pl
2013-06-30 13:31:40
Mateusz: jeśli chciałbyś opisać swoje doświadczenia związane z migreną - napisz proszę na mail redakcyjny.
Dawid
2013-07-18 20:00:45
Agnieszka
2013-08-27 16:40:54
Dawid
2013-08-27 17:36:45
Czarno-Biała
2013-08-31 20:55:27
MARTA
2013-10-17 13:14:21
nie wystepuje bol glowy tylko...zaburzenia widzenia takie jak kiedy spojrzymy w slonce i zostajemy oslepieni.
ktos mi poiwedzial,ze to migrena...
prosze o wsklazowki.
dziekuje
aleksander
2013-12-29 15:31:41
MARTA do aleksander
2014-01-05 20:59:55
ladybird79@interia.eu
pozdrawiam,
Marta
ARTUR
2014-04-30 20:03:33
Od ok 0,5 roku mam bóle głowy. W grudniu 2013 miałem zabieg korekcji wzroku na oboje oczu po zabiegu ok 1-2 tyg zaczęły się bóle głowy. Najpierw tak różnie słabsze i silniejsze nieregularne codziennie lub co drugi dzień. Od miesiąca bóle są codziennie i dość silne, często nie potrafię obyć się w ciągu dnia bez tabletki przeciwbólowej. Boli mnie lewa strona głowy, w środku tak jakby kłuje w tylnej lewej części najsilniej - lewe oko było słabsze +5,5 cylinder i . Czasami nie mogę zasnąć w nocy. Mało śpię po ok. 5-6 godz. Byłem kilka dni temu u neurologa, który dał mi skierowanie na prześwietlenie EEG i KT głowy jeszcze nie byłem bo są kolejki. Lekarz zapisał mi DIVASCAN 3 razy dziennie, biorę od wczoraj ból jest bardziej znośny ale nadal występuje dość silnie.
Byłem w klinice gdzie robili mi zabieg zbadali i twierdzą że wszystko jest OK tzn. ciśnienie dna oka i goi się dobrze itd a ja czuję cały czas większy ból po lewej stornie i w okolicach oka.
Już nie wiem czy to może być związane z zabiegiem na oczy (jakiś ucisk na nerw czy coś ...?) czy z rodzajem migreny.
Bardzo proszę o pomoc bo mam 37 lat i chciałbym jeszcze dużo zrobić a ten ból sprawia że czuję się jak kaleka. Co mam zrobić by nie bolało na zawsze ????????????????
Może ktoś coś powiedzieć na ten temat
Dziękuję i pozdrawiam
Artur
Anula
2014-05-11 22:58:57
erzecznik
2014-06-28 18:16:18
Paulinq
2014-08-31 17:07:36
kaśka
2014-09-07 14:24:30
Paulina
2014-11-05 16:31:05
e-Rzecznik
2014-11-13 17:40:23
migrena fak ju
2015-01-07 15:34:18
lecze sie u neurologa. okazalo sie, ze po wyeliminowaniu z diety sera zoltego migreny wystepuja maks 4 razy w roku ( wczesniej nawe;t 4 razy w tygodniu), jednakze nie naleza do najlzejszych, sam bol po migrenie utrzymuje sie do 3 dni - uczucie jakby caly mozg obijal sie o czaszk.
przeprowadzono u mnie badania:\
-eeg: nieprawidlowe fale thetta
-rezonans: stwierdzono brak tetnicy w mozgu, ktora laczy prawa i lewa strone (na niej pojawia sie tetniak, ktory u mnie nie wystapi)
lekow probowalem mase, zadne nie przynosza calkowitej ulgi, te ktore chociaz czesciowo daja ukojenie to np. myopam, miozepam, i z grupy diclakow.
najwazniejsze to umiec obserwowac organizm i brac leki przeed wsytapieniem aury: kiedy wiemy ze bedzie zmiana cisnienia, pogody, wysilek fizyczny...
natalia
2015-01-09 12:54:16
Elwira
2015-04-13 16:19:31
Przypadkiem znalazłam się na targach medycznych i usłyszałam o cryo-terapii. Na mnie zadziałało, teraz, jak tylko czuję, że zbliża się napad, od razu podłaczam się pod mankiet i dosłownie w kilka minut, udaje mi się zatrzymać napad. Dla mnie to był szok i jednocześnie złość, że przez lata trułam się tabletkami, jak rozwiązanie jest tak proste i co najważniejsze skuteczne
monisia
2015-10-18 14:47:25
jarek
2015-11-23 14:53:04
lewmorski
2017-05-22 21:03:23
Zdrowia życzę, jak najdalej od migren, bólów głowy wszelkiego pochodzenia +skutecznych leków na migrenę.
KennPrulkyTS
2017-06-20 17:59:12
MatthewCoxWH
2017-09-21 09:04:35
<a href="http://canadianpharmacyrxbsl.com/">canadian online pharmacies</a>
buy prescription drugs without doctor
<a href=http://canadianpharmacyrxbsl.com/?viagra-activate>viagra activate</a>
drugs without prescription
<a href="http://canadianpharmacyrxbsl.com/?metformina-emagrece">metformina emagrece</a>
AngeloLexTV
2017-10-01 11:22:20
CaseyTofJB
2017-10-07 14:20:44
The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.
The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.
When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.
The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.
RobertFlicsCQ
2017-11-29 05:08:07
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-viagra-cialis-levitra/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/achat-viagra-cialis-levitra/</a>
NancieBiniu
2017-12-19 05:45:30
Yoshikojapi
2017-12-19 21:26:29
Paige
2018-01-02 15:21:15
payday loans direct lenders
payday loans online no credit check
online loans
Berniece
2018-01-02 17:18:51
online casino games
casino slots
free casino games slot
free slot games
vtaletahrq
2018-02-08 16:16:23
AryFruineje
2018-02-24 05:41:51
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren