Komin

Mechanizm migreny

Naukowcy badają przyczyny migren w celu znalezienia sposobów ich zapobiegania, leczenia lub nawet całkowitego wyzdrowienia. Na tę chwilę nie ma sposobu na całkowite wyleczenie, wiec opcje leczenia skupione są na zapobieganiu i na łagodzeniu objawów. Przyjrzyjmy się odkrytym przez naukowców mechanizmom migreny, rozpoczynając od uproszczonej anatomii mózgu.

 

Mózg

Wiadomo już, że w mózgu nie ma czucia. Można to zaobserwować oglądając program naukowy w telewizji, pokazujący przebieg operacji stereotaktycznej. Pacjent podczas takiego zabiegu pozostaje świadomy, dzięki czemu może opisywać co czuje gdy określone części jego mózgu są dotykane. Jest to dowód na to, ze mózg nie czuje bólu.

Ból podczas migreny pochodzi z zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych i tkanek otaczających mózg i zlokalizowanych w skórze głowy. Zakończenia nerwowe wywierają wpływ na mięśnie głowy i twarzy, powodując skurcze i rozkurcze. Jest to obszar będący przedmiotem badań dotyczących migreny. Czego możemy się więc stąd dowiedzieć? Migreny mogą być wywoływane następującymi anomaliami:

  • Problemy z kanałami jonowymi – istnieją kanały regulujące przepływy określonych jonów w organizmie: sodu, wapnia, potasu i magnezu. Jony te są potrzebne do skurczów i rozkurczów mięśni. Jeżeli regulacja tych jonów zostaje zaburzona, może rozwinąć się migrena.
  • Niedobór neuroprzekaźników – neuroprzekaźniki to chemiczne przekaźniki łączące różne obszary mózgu w celu wywołania określonych skutków. Przykładowo, uwalniana serotonina prowadzi do poprawy nastroju i pomaga zasnąć. Dla prawidłowego funkcjonowania mózgu ważne są również inne transmitery, takie jak dopomina i noradrenalina. Ich zbyt niski poziom może prowadzić zarówno do łagodnych jak i silnych bólów głowy.
  • Niedobór magnezu – niski poziom magnezu niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie nerwów. Niedobór ten często występuje wśród migreników mających aury, w tym zaburzenia widzenia i czucia. Jedzenie produktów bogatych w magnez jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrym rozwiązaniem byłoby unikanie napojów z aspartamem. Uważa się, że regularne spożywanie aspartamu jest toksyczne, zwłaszcza dla osób z niedoborem magnezu. Może to powodować bóle głowy i migreny. Przyczyną mogą być również problemy z wchłanianiem, warto więc porozmawiać z lekarzem.
  • Wahania poziomu estrogenów – utrzymanie poziomu estrogenów na stałym poziomie może pomóc w złagodzeniu objawów migreny. Kiedy poziom ten ulega wahaniom, jak np. podczas zwykłego cyklu menstruacyjnego, ciąży i perimenopauzy, może wyzwalać migrenę. Kiedy migreny bardzo osłabiają a problemem okazuje się estrogen, lekarz może zasugerować hormonalną terapię zastępczą. Można zastosować zarówno naturalne hormony, jak i hormony syntetyczne. Omów różne opcje z lekarzem.
  • Peptydy – związki wyzwalane gdy organizm znajduje się w stresującej sytuacji. Rozszerzają naczynia krwionośne w mózgu, prowadząc do reakcji zapalnej. Może to podrażnić nerw trójdzielny, który unerwia głowę i twarz. Jeśli zostanie uszkodzony, może powodować ból.
  • Zanieczyszczenie tlenkami azotu – tlenek azotu to zanieczyszczający powietrze składnik spalin silnikowych. Wiele wskazuje na to, że wdychanie dużych ilości tego polutantu może powodować migrenowe bóle głowy. Jeśli czekając w korku doświadczyłeś kiedyś bólu głowy, mogło to być spowodowane tlenkiem azotu.

Zapytaj lekarza o badania diagnostyczne, które pomogą sprawdzić, czy jakaś nieprawidłowość może przyczyniać się do Twoich migrenowych bólów głowy. Przygotuj listę niepokojących czynników oraz dziennik bólów głowy, by móc dokładnie wskazać, kiedy najczęściej dokuczają Ci migreny. Dotarcie do źródła problemu za pomocą tego postępowania naukowego stwarza szanse skuteczniejszej walki z migreną.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Alicja
2014-07-02 15:25:44

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Pani doktor Łączkowską na temat wpływu akupunktury na ból migrenowy http://www.akupunktura24.pl/migrena.html