Niemowlę

Czy migrena rodzica ma wpływ na kolkę niemowlęcą?

Artykuł na stronie omawia nowe badanie, sugerujące, że dzieci są 2,5-krotnie bardziej narażone na kolkę, jeśli ich matki cierpią na migreny. Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Headache Center na Uniwersytecie Kalifornijskim, w tym przez neurologa dziecięcego, dr Amy Gelfand oraz znanego specjalistę od migren, dr Petera Goadsbyego, przyjrzało się dokumentacji medycznej 154 matek i ich dzieci.

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Headache Center na Uniwersytecie Kalifornijskim, w tym przez neurologa dziecięcego, dr Amy Gelfand, oraz znanego specjalisty od migren, dr Peter'a Goadsby'ego, przyjrzało się dokumentacji medycznej 154 matek i ich dzieci.

Badacze przypuszczają, że ze względu na genetyczne uwarunkowania migreny, kolka niemowlęca może być wczesnym sygnałem świadczącym o przyszłej predyspozycji dziecka do migreny.

Nie ma jasności co do przyczyn kolki lub nadmiernej płaczliwości u zdrowych niemowląt, choć długo przypisywano to problemom żołądkowo-jelitowym. Pomimo 50 lat badań nie wykazano jednak powiązań.

Naukowcy badali matki przyprowadzające swoje dwumiesięczne dzieci na badania kontrolne (przypadające na wiek, gdy objawy kolki osiągają szczyt). Przeanalizowano wzorce płaczu oraz historię migreny u matek. Okazało się, że prawdopodobieństwo kolki było większe u dzieci, których matki miały migreny (29%) niż u dzieci, których matki nie cierpiały na tę dolegliwość (11%).

Badacze sadzą, że kolka może być wczesną manifestacją całego zestawu chorób, znanego jako dziecięce zespoły okresowe. Uważa się je za zwiastun migreny w późniejszym okresie. Przypuszcza się również, że podobnie jak migrenicy, dzieci mające kolki są bardziej wrażliwe na bodźce z otoczenia.

Planowane są dalsze badania nad tymi niemowlętami w okresie ich dzieciństwa. Ich celem ma być sprawdzenie, czy rozwiną się inne dziecięce zespoły okresowe, np. migrena brzuszna.

Komentarz dr Andrew Dowson z Medycznej Rady Doradczej organizacji Migraine Action:

„Kolkę definiuje się jako nadmierny płacz ogólnie zdrowego dziecka, choć generalnie kolkę kojarzy się z układem pokarmowym. [W omawianym badaniu] sugeruje się, że kolka powszechniej występuje u dzieci migreników i że można przewidzieć wystąpienie migreny w późniejszym okresie życia, tak jak w przypadku zespołu czynnościowego bólu brzucha, zespołu wymiotów cyklicznych, napadowych zawrotów głowy, bólów kończyn (potwierdzone ekwiwalenty migreny u dzieci). Niektórzy uważają, że zespół jelita drażliwego częściej występuje u dorosłych. Jest to zgodne z tym, co podpowiada intuicja, zwłaszcza gdy z wiekiem dostrzeżemy podobieństwa między czynnościowym bólem brzucha i zespołem jelita drażliwego. Nie ma takiej jasności co do płaczu zdrowych niemowląt. Interesujące, jak w grupie tej rozwiną się objawy w długim okresie (to jest w ciągu następnych 10-20 lat)."

Dr Sue Lipscombe, lekarz rodzinny specjalizujący się w migrenach, dodaje: „Jeśli to badanie może pomóc we wczesnym rozpoznaniu migreny, to jest ono przydatne".

Będziemy informować o dalszym rozwoju badań.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.