Kobieta leżąca na trawie

Termiczne biofeedback a migreny

Termiczne biofeedback to efektywna metoda wykorzystywana przez wielu pacjentów do zmniejszenia intensywności i częstotliwości migrenowych bólów głowy. Sprawdza się zwłaszcza w leczeniu dzieci, szczególnie tych, które weszły w okres dojrzewania.
Ciężarne kobiety mogą odnieść podwójną korzyść dzięki tej metodzie. Pozwala im uniknąć potencjalnie niebezpiecznych podczas ciąży lekarstw. Ponadto, badanie z 1996 r. wykazało 80% zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy wśród kobiet w ciąży, cierpiących na migreny.

Termiczny biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne), to sposób leczenia, polegający na uczeniu pacjentów świadomego kontrolowania swojej temperatury ciała. Kontrola osiągana jest dzięki wykorzystaniu wizualizacji, relaksacji i informacji zwrotnej.

W badaniu z 1983 r. przetestowano na migrenikach skutki trzech różnych, nie wykorzystujących lekarstw metod: biofeedbacku termicznego, biofeedbacku EMG i treningu relaksacyjnego. Wszyscy uczestnicy badania odczuli poprawę, ale największą skuteczność zaobserwowano wśród pacjentów poddanych biofeedbackowi termalnemu, u których efekty terapii utrzymały się dłużej.

Pacjentom zakłada się czujnik temperatury, zwykle na ręce, i podaje instrukcje. Czujnik pozwala obserwować skutki podejmowanych prób świadomego kontrolowania swojej temperatury i modyfikowania metodologii w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Szkolenie przeprowadzane jest zazwyczaj przez psychologa lub inną upoważnioną osobę w gabinecie, a następnie pacjent podejmuje samodzielne próby. Osoby zainteresowane tą techniką powinny ostrożnie dobierać instruktorów, ze względu na brak wymagań odnośnie posiadania licencji w tym zakresie.

Ćwiczenia w domu częściej kończą się powodzeniem wśród dzieci, ponieważ zwykle obdarzone są większą wyobraźnią niż dorośli. By metoda ta przyniosła oczekiwane skutki, pacjenci powinni być zmotywowani i sumiennie wykonywać ćwiczenia. Niektóre osoby dorosłe są w stanie osiągnąć kontrolę nad temperaturą tylko wtedy, gdy prowadzeni są przez instruktora, nie potrafiąc samodzielnie praktykować tej techniki.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.