Woda na migrenę?
W 2005 r. badacze z Maastricht University w Holandii zauważyli poprawę u pacjenta cierpiącego na migreny, któremu ze względu na problemy z pęcherzem zalecono picie większych ilości wody. W rezultacie kierujący badaniem dr Mark Spigt i jego zespół zrekrutowali ponad 100 pacjentów, którzy często cierpieli na silne lub umiarkowane bóle głowy.
W ramach badania pacjenci otrzymali instrukcje, w jaki sposób mieli złagodzić swoje dolegliwości: obejmowały redukowanie stresu, poprawę jakości snu i unikanie kofeiny. Połowie pacjentów dodatkowo polecono wypijać dziennie 1,5 litra wody więcej niż zwykle przez trzy miesiące.
Po zakończeniu badania poproszono pacjentów o wypełnienie swoistego dla migreny kwestionariusza oceny jakości życia. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Family Practice, pokazały, że osoby, które wypijały więcej wody uzyskały wyższy wynik w kwestionariuszu.
Komentarz badaczy: „Podejrzewamy, że dla niektórych osób cierpiących na bóle głowy może być korzystne picie większych ilości wody; rozsądnym wydaje się zalecić takim osobom pić więcej przez krótki okres czasu tak, by przekonać się czy zauważają poprawę."
JR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren