Woda mineralna

Woda na migrenę?

W 2005 r. badacze z Maastricht University w Holandii zauważyli poprawę u pacjenta cierpiącego na migreny, któremu ze względu na problemy z pęcherzem zalecono picie większych ilości wody. W rezultacie kierujący badaniem dr Mark Spigt i jego zespół zrekrutowali ponad 100 pacjentów, którzy często cierpieli na silne lub umiarkowane bóle głowy.

W ramach badania pacjenci otrzymali instrukcje, w jaki sposób mieli złagodzić swoje dolegliwości: obejmowały redukowanie stresu, poprawę jakości snu i unikanie kofeiny. Połowie pacjentów dodatkowo polecono wypijać dziennie 1,5 litra wody więcej niż zwykle przez trzy miesiące.

Po zakończeniu badania poproszono pacjentów o wypełnienie swoistego dla migreny kwestionariusza oceny jakości życia. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Family Practice, pokazały, że osoby, które wypijały więcej wody uzyskały wyższy wynik w kwestionariuszu.

Komentarz badaczy: „Podejrzewamy, że dla niektórych osób cierpiących na bóle głowy może być korzystne picie większych ilości wody; rozsądnym wydaje się zalecić takim osobom pić więcej przez krótki okres czasu tak, by przekonać się czy zauważają poprawę."

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.