Koktajl warzywno-owocowy

Znajdź w swojej kuchni naturalne środki uśmierzające migrenowe bóle głowy

Wiele osób nie lubi zażywania lekarstw by zwalczyć migrenę. Oczywiście przed upowszechnieniem się lekarstw radzono sobie z tym problemem na inne sposoby.

Naturalne środki to nie medyczne dziwactwa. Współczesne praktyki medyczne były rozwijane na przestrzeni lat na podstawie obserwacji starożytnych metod wykorzystania ziół, roślin i olejków do leczenia wszystkich dolegliwości, od porannych mdłości po zakażenia. Niektóre z tych środków przybierały formę pigułek i kapsułek, inne zachowywały prostotę sięgnięcia do półki w lodówce. Poniżej kilka produktów spożywczych, które można rozpatrzyć pod kątem leczenia migrenowych bólów głowy.

Czytaj
Ikonka informacja

Zwiastuny i wyzwalacze migreny

Migreny są bolesne, czasami osłabiające. Cierpiąca na nie osoba nierzadko znajduje się na skraju swojej wytrzymałości. Ale jest nadzieja. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, co uruchamia ten rodzaj bólu głowy, może przyczynić się do zrozumienia, dlaczego migreny występują i jak je leczyć.

Czytaj
Paraliż ręki

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda powoduje w kończynach (palcach u rąk i nóg oraz koniuszkach nosa i uszu) uczucie zimna lub drętwienia. Prowokowana jest ekspozycją na zimno lub napięciem emocjonalnym. Istnieje korelacja między migreną a chorobą Raynauda. Chorobę Raynauda częściej diagnozowana jest u osób cierpiących na migreny i na odwrót.

Czytaj
Masaż relaksacyjny

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ból głowy to nie przelewki. Migrena jest jeszcze gorsza. Ale zachowując odpowiednie środki ostrożności możesz się im przeciwstawić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku migreny. Minie trochę czasu zanim lekarstwo zadziała, więc kiedy zacznie się migrena, już będziesz do tyłu. Osoby, które doświadczyły osłabiających skutków migreny wiedzą, że migrena nie tylko zabiera sporo czasu, ale wręcz wyrywa całkiem spore kawałki życiorysu.

Czytaj
Kobieta ból głowy

Hemikrania ciągła

Hemikrania ciągła (Hemicrania Continua) – to pierwotny zespół bólowy, bardzo dobrze reagujący na indometacynę. Prawdopodobnie pierwsi opisali ją Medina i Diamond w 1981 r., a oficjalnie nazwana została w 1984 r. przez Sjaastad'a i Spierings'a. Obecnie istnieje ponad 100 opracowań na temat HC. Hemikrania ciągła nie została opisana w pierwszym wydaniu International Classification of Headache Disorders, opublikowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy w 1988 r., uwzględniono ją natomiast w drugim wydaniu w 2004 r. Zapadalność na tę chorobę i jej rozpowszechnienie nie są znane. Początkowo uważano to za bardzo rzadką dolegliwość, co mogło wynikać z nieprawidłowego rozpoznania. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn (proporcja ok. 2:1). Choroba pojawia się zwykle u dorosłych, chociaż po raz pierwszy może wystąpić w przedziale wiekowym 5-67 lat (przeciętnie 28 lat).

Czytaj
Bezsenność, kobieta w łóżku

Bezsenność - zmora migreników

Walka z bezsennością często kończy się migreną, podobnie jak migrena często prowadzi do bezsenności. Przypomina to błędne koło, a dla niektórych migreników faktycznie nim jest.

Czytaj
Ból głowy u dziecka

Migreny u dzieci

Dzieci również miewają migreny, nie jest to dolegliwość dotykająca jedynie dorosłych. Badania wskazują, że mogą je mieć nawet niemowlęta, ale trudno to zweryfikować.

Obecnie szacuje się, że na migreny cierpi około 10% dzieci w wieku 5-15 lat i około 28% w wieku 15-19 lat. Migrenowe bóle głowy mają rzeczywisty wpływ na jakość życia dzieci. Wysoki odsetek dzieci mających migreny czyni tę dolegliwość jednym z głównych problemów zdrowotnych dzieciństwa.

Czytaj
Ciśnienie, serce

Powikłania związanie z migreną i leczeniem migreny

Migrenowe bóle głowy mogą być same w sobie bolesne, ale mogą też narazić na inne poważne schorzenia. Poprawa ogólnego stanu zdrowia zależy w dużym stopniu od umiejętności zapobiegania i kontrolowania bólów głowy.

Czytaj