Neurostymulator

Neurostymulatory a migreny

Jedna na osiem osób cierpi na migrenowe bóle głowy. Nie ma obecnie terapii mogącej wyeliminować to schorzenie - lekarze pomagają jedynie w ograniczaniu jej objawów. Trwają testy nowej metody leczenia, która może przynieść większą ulgę w bólu niż te dotychczas znane migrenikom.

We wrześniu 2006 r. zaczęły napływać informacje o zabiegu chirurgicznym, który może pomóc migrenikom. Dr Sandeep Amin, anestezjolog z Rush University Medical Centre w Chicago (Illinois), toruje drogę ważnej, nowej metodzie leczenia.

Dr Amin bada możliwości terapii, którą sam nazywa „stymulacją nerwów potylicznych". Terapia ta wymaga wszczepienia małego neurostymulatora do szyi. Urządzenie to wysyła impulsy elektryczne do nerwów znajdujących się pod skórą u podstawy głowy, z tyłu szyi.

To urządzenie dr Amina, badane ogólnokrajowo, to neurostymulator Boston Scientific Precision. Precision to najmniejszy na rynku, ładowalny, wszczepialny neurostymulator i został już zatwierdzony przez FDA do stymulacji rdzenia w leczeniu przewlekłego bólu.

Jeśli badania zakończą się sukcesem, da to nową nadzieję migrenikom, szczególnie tym, którzy okazali się odporni na dostępne obecnie sposoby leczenia.

Badanie dr Amina nie jest pierwszym tego typu. W 2004 r. Medtronic, firma zajmująca się techniką medyczną, przeprowadziła badanie nad stymulacją nerwów potylicznych w leczeniu migren, przy użyciu jednego z własnych urządzeń. Badanie rozpoczęto po tym, jak pewien lekarz z Dallas z powodzeniem wykorzystał tę eksperymentalną terapię do uśmierzenia migreny.

Dr Amin twierdzi, że jego metoda nie jest dla wszystkich, a jeśli okaże się skuteczna, to zaleca ją tylko pacjentom, którym nie pomogły inne terapie.

AG

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.