Rodzaje migreny
Przy rozpoznaniu migreny należy także określić czy mamy do czynienia z migreną prostą (bez aury), migreną z aurą czy też innym rodzajem bólu głowy.
CzytajMigrena a depresja: wspólne pochodzenie
Jak wiemy migrena i depresja często ze sobą współistnieją. Dlaczego? Czy jedna powoduje drugą? Jak na siebie nawzajem wpływają? A może mamy do czynienia ze wspólnym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój każdej z nich?
CzytajCzynniki wywołujące migrenę
Czynniki te można podzielić na kilka grup: czynniki psychiczne, czynniki endogenne, czynniki wchłaniane, czynniki środowiskowe oraz pozostałe, które ciężko zakwalifikować do jednej z tych grup.
CzytajMigrena oczna
Migrena oczna, zwana inaczej migreną z aurą bądź migreną klasyczną jest jednym z jej najpowszechniej występujących typów. Z przeprowadzonych badań wynika, że cierpi na nią 5 do 8% całej populacji, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, przy czym stosunek płci męskiej do żeńskiej wynosi 1:2,5. Częstotliwość ataków choroby waha się od kilkakrotnego występowaniu w ciągu życia do nawet kilku napadów w ciągu tego samego tygodnia.
CzytajKiedy zaatakuje migrena? Większość nie wie
Według ankiety przeprowadzonej na 900 osobach z bólami głowy większość cierpiących na migreny nie ma pojęcia, kiedy zaatakuje następna.
To ważne, jak mówi Dr. X. Henry Hu z Merck & Co., Inc., w West Point, Pennsylvania i jego współpracownicy, ponieważ wczesne leczenie lekami przeciw migrenie, tzw. tryptanami, może pomóc zmniejszyć nasilenie bólu głowy. (Merck produkuje jeden z tych leków, Maxalt, i sfinansował badania).
CzytajZawroty głowy i migrena
Zawroty głowy są jedną z dolegliwości, na którą najczęściej narzekają pacjenci, a według raportów dotyka ona 20%-30% całej populacji. Migrena jest również bardzo powszechnym zaburzeniem, występującym u 6%-20% mężczyzn oraz u 17%-19% kobiet spośród całej populacji. W związku z tym można się spodziewać, że 3%-4% populacji będzie cierpiało zarówno na zawroty głowy, jak i na migrenę. Jednak w rzeczywistości współwystępowanie tych symptomów jest znacznie częstsze. Ściślej mówiąc vertigo, czyli postrzeganie ruchu bez faktycznego poruszania się, jest zgłaszane przez jedną trzecią osób, które mają migrenę, natomiast ogólne zawroty głowy lub chwiejność są zgłaszane przez nawet trzy czwarte wszystkich pacjentów z migreną.
CzytajMigrena zwiększa ryzyko depresji u kobiet
Z badań, które mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu w Nowym Orleanie w czasie 64. Amerykańskiej Akademii Neurologii wynika, że kobiety, które mają tendencję do migreny (lub też miały w przeszłości), mają również większe ryzyko zachorowania na depresję.
CzytajHormony i migreny
Migrena występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Choć bóle migrenowe są tak samo częste u młodych dziewcząt, jak u chłopców, to liczba dziewcząt dotkniętych tą chorobą rośnie gwałtownie po rozpoczęciu menstruacji. Wydaje się jasne, że określone zmiany hormonalne pojawiające się u dziewcząt w wieku dojrzewania i pozostające przez całe dorosłe życie mają związek z wywoływaniem i częstotliwością ataków migrenowych u kobiet.
Czytaj- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren