Data, kalendarz

Kiedy zaatakuje migrena? Większość nie wie

Według ankiety przeprowadzonej na 900 osobach z bólami głowy większość cierpiących na migreny nie ma pojęcia, kiedy zaatakuje następna.

To ważne, jak mówi Dr. X. Henry Hu z Merck & Co., Inc., w West Point, Pennsylvania i jego współpracownicy, ponieważ wczesne leczenie lekami przeciw migrenie, tzw. tryptanami, może pomóc zmniejszyć nasilenie bólu głowy. (Merck produkuje jeden z tych leków, Maxalt, i sfinansował badania).

Hu i jego współpracownicy uzyskali wypełnione 10-minutowe ankiety od około 1500 osób cierpiących na migreny i poprosili je o uzupełnienie kolejnej po następnym ataku migreny. Wypełniło ją około 60 % (877 osób). Prawie 80% uczestników w obydwu grupach stanowiły kobiety.

Tylko około 4% spośród wszystkich osób, które wypełniły drugą ankietę potrafiło przewidzieć dokładną datę następnej migreny.

Około 20% było w stanie przewidzieć następną migrenę w przeciągu trzech dni, podczas gdy 47% mogło dokładnie przewidzieć porę dnia następnego ataku migreny i około 70% potrafiło przewidzieć dokładną lokalizację ich następnego ataku.

Choć można by się spodziewać, że kobiety w okresie przedmenopauzalnym, które mogą cierpieć na bóle głowy w okresie okołomiesiączkowym, są w stanie przewidzieć swoją następną migrenę dokładniej, ich przewidywania nie okazały się precyzyjniejsze niż innych. Być może dlatego, że kobiety mogą równie dobrze mieć migrenę w innym czasie, powiedzieli Hu i jego zespół.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy, znacząca większość ankietowanych cierpiących na migrenę (około 93%) zgłosiła, że zostali zmuszeni do zmiany codziennych planów z powodu migreny.

Jedna osoba na pięć mówi, że „unikała" zobowiązań związanych z pracą, ponieważ bała się dostać migrenę, podczas gdy 27% zgłosiło odwołanie zobowiązań w pracy z tego powodu. Około 28% mówiło, że unikali lub odwoływali zobowiązania towarzyskie z powodu lęku przed migrenami.

Nieprzewidywalność migren, jak mówią Hu i jego współpracownicy, może przyczyniać się do niepokoju i lęku w związku z nimi. „Z powodu braku możliwości przewidzenia przyszłych ataków migreny chorzy mogliby zyskać na intensywniejszej edukacji o tym, jak ważne jest trzymanie dostępnych lekarstw przez cały czas", podsumowali.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.