Mężczyzna

Migrena a depresja: wspólne pochodzenie

Jak wiemy migrena i depresja często ze sobą współistnieją. Dlaczego? Czy jedna powoduje drugą? Jak na siebie nawzajem wpływają? A może mamy do czynienia ze wspólnym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój każdej z nich?

Badacze z Oddziału Neurologii Centrum Klinicznego z Leiden w Holandii postawili sobie za cel określenie, czy występuje tu wspólny czynnik genetyczny. W grupie badanej znalazło się 360 wnikliwie diagnozowanych pacjentów z migreną. 209 z nich miało migrenę z aurą, u 151 aura nie występowała.

Następnie analizowali u tych pacjentów dziedziczność pomiędzy migreną a depresją.

Dziedziczność jest złożonym parametrem mówiącym nam o tym, czy czynniki genetyczne są za coś odpowiedzialne. Nie wchodząc dalej w szczegóły, badacze odkryli związek pomiędzy depresją a obydwoma typami migreny.

Musieli jednak dokonać pewnych uściśleń – niektórzy pacjenci z migreną na przykład przyjmowali leki przeciwdepresyjne.

Jednak nawet po dokonaniu poprawek oczywiste było, że czynniki genetyczne są przynajmniej częściowo odpowiedzialne za związek pomiędzy depresją i migreną. Związek ten jest silniejszy w przypadku migreny z aurą.

Jest to kolejne potwierdzenie roli czynników genetycznych zarówno w migrenie jak i depresji oraz rzeczywistego medycznego związku między nimi (bardziej niż po prostu powiedzieć: "Masz depresję z powodu bólu" lub "Masz migrenę bo jesteś pesymistą"!)

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.