Plecy kobiety

Migrena zwiększa ryzyko depresji u kobiet

Z badań, które mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu w Nowym Orleanie w czasie 64. Amerykańskiej Akademii Neurologii wynika, że kobiety, które mają tendencję do migreny (lub też miały w przeszłości), mają również większe ryzyko zachorowania na depresję.

Badanie opiera się na danych zebranych od 36 tys. kobiet, które zostały sklasyfikowane jako niemające depresji.

Kobiety zostały podzielone na cztery grupy:

  1. z "aktywną" migreną z aurą,
  2. z "aktywną" migreną bez aury,
  3. z migreną (ale bez bólu migrenowego w ostatnim roku),
  4. brak migreny.

Kobiety podały również informacje na temat rozpoznania depresji.

z ponad 36 tys. kobiet, 6,5 tys. miało obecnie lub w przeszłości problemy z migreną, a podczas 14 kolejnych lat badań ponad połowa z nich - również z depresją.

Te kobiety, które miały w przeszłości migreny, były niemal dwukrotnie bardziej narażone na występienie depresji. Wyniki nie różniły się znacząco, niezależnie od rodzaju migreny. Kobiety cierpiące na migreny z aurą, zaburzeniami widzenia, migającymi zyzgakami lub czasową utratą wzroku miały takie same zagrożenie depresją jak przy innych rodzajach migreny.

"To jest jedno z pierwszych dużych badań, które mają na celu zbadanie związku między migreną a depresją. Mamy nadzieję, że nasze wyniki będą zachęcać lekarzy do mówienia swoim pacjentom chorującym na migrenę o ryzyku powstania depresji i potencjalnych sposobach zapobiegania depresji" - mówi Tobias Kurth ze Szpitala Kobiet w Bostonie.

Jest to użyteczna informacja zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy, którzy powinni być tego świadomi podczas leczenia depresji.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.