Rozpoznawanie migrenowych bólów głowy u dzieci i nastolatków
Ostre bóle głowy dotykają dziesięć procent dzieci oraz nastolatków do 15. roku życia. Rzeczywista ich liczba, jak twierdzą naukowcy, może być większa z uwagi na trudności w postawieniu właściwej diagnozy u dzieci i często są brane za objawy zmęczenia lub "drażliwości". Opisywanie swoich objawów rodzicom lub lekarzom może stwarzać najmłodszym dzieciom problem, co jeszcze bardziej utrudnia dokładne rozpoznanie.
Jeśli w rodzinie występują przypadki migreny, należy to zgłosić specjaliście.
Do okresu dojrzewania migrena występuje u obu płci z tą samą częstością. W wieku młodzieńczym jednakże bóle głowy znacznie częściej dotykają nastolatek. Migreny wieku dziecięcego często ustępują z wiekiem, mogą jednak powracać w późniejszym okresie życia.
Objawy migrenowych bólów głowy u dzieci
Objawy migreny u dzieci i nastolatków pod pewnym względem różnią się od tych, które występują u dorosłych. Poza nielicznymi wyjątkami bóle tego typu na szczęście trwają u dzieci krócej. Odczuwane są po obu stronach głowy, podczas gdy bóle migrenowe u nastolatków, podobnie jak u dorosłych, lokalizują się tylko po jednej stronie.
Do często występujących objawów zalicza się: bóle brzucha, biegunkę, nudności, częste oddawanie moczu, ból głowy, nadmierną potliwość, obrzęki, łzawienie oczu, wzmożone pragnienie, zawroty głowy, wymioty.
Migreny bez towarzyszącego bólu głowy u dzieci
W niektórych przypadkach migreny u dzieci może nie być bólu głowy.
Postać brzuszna migreny: Charakteryzuje się nawracającymi wymiotami, ostrym bólem brzucha oraz rozstrojem żołądkowym. Epizody mogą trwać godzinę lub dłużej na przemian z okresami bez jakichkolwiek objawów.
Szczyt zachorowań na postać brzuszną migreny określaną również jako cykliczne wymioty, przypada na okres między piątym a dziewiątym rokiem życia. Rozpoznanie tej postaci po części stawia się po wykluczeniu innych schorzeń żołądka.
Migrena podstawna: Częsta u dzieci, powstaje, gdy dochodzi do skurczu znajdującej się w pniu mózgu tętnicy podstawnej Często towarzyszy jej aura wzrokowa. Zaburzenia widzenia rozpoczynają się w jednym oku, by następnie objąć całe pole widzenia. Do pozostałych objawów należą: nudności, wymioty, zawroty głowy, kłopoty z widzeniem oraz osłabienie mięśni.
Choroba lokomocyjna oraz somnabulizm
Statystycznie rzecz biorąc, u dzieci cierpiących z powodu migreny istnieje większe ryzyko choroby lokomocyjnej oraz somnambulizmu: u 45 procent pojawia się choroba lokomocyjna natomiast u 28 procent somnambulizm (lunatykowanie)
Otyłość wieku dziecięcego a bóle migrenowe głowy
Dotychczasowe badania wskazują u dorosłych na związek otyłości z migreną, u dzieci jeszcze do niedawna u dzieci nie był on udowodniony. Według naukowców z Centrum Bólów Głowy Szpitala Dziecięcego w Cincinnati u dzieci cierpiących z powodu migreny istnieje większe o 36 procent ryzyko nadwagi lub otyłości. U osób, które są otyłe toczy się przewlekły ogólnoustrojowy proces zapalny o niewielkim nasileniu. Czynniki zapalne uwalniane w trakcie migrenowych bólów głowy przyczyniają się do reakcji zapalnej w naczyniach krwionośnych mózgu. Toczący się ogólnoustrojowy proces zapalny może predysponować do migreny dzieci z nadwagą lub otyłością; im większa nadwaga u dzieci, tym bardziej nasilone objawy migreny.
Teresa
2012-04-17 05:51:20
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren