Rozpoznanie migrenowego bólu głowy
Każdy rodzaj bólu głowy może być uciążliwy. Ból przy migrenie wykracza poza to, co być może wcześniej doświadczyłeś. Skąd wiadomo, czy mamy do czynienia z migrenowym bólem głowy? Poniżej wskazówki jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny.
Większość osób kojarzy migrenę jako pulsowanie lub ucisk w głowie. Ból pojawia się powoli, a nieleczony nasila się. Ból może ciągnąć się godzinami, zanim uda się znaleźć jego przyczynę i ją stłumić. Większość z nas jest w stanie wytrzymać cały dzień ze zwykłym bólem głowy. Kilka środków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych i jesteśmy z powrotem w formie.
Migreny opisuje się często jako przewlekły ból, regularne, cotygodniowe, comiesięczne lub nawet coroczne napady. Napad może trwać przez kilka godzin, a w niektórych przypadkach nawet dni. Ból może być jednostronny lub dwustronny, może też występować naprzemiennie. Jest przeszywający i pulsujący. Wielu migreników doświadcza kłującego bólu w oczach i skroniach. Ból o takim charakterze może utrudniać wykonywanie swoich obowiązków a nawet pogarsza zdolność trzeźwego myślenia.
Cierpiący na migrenowy ból głowy jest czasami zupełnie wyczerpany przez ból. Rozpoznanie zwiastunów i objawów migrenowych bólów głowy to pierwszy krok do znalezienia ulgi. Poniżej podstawowa charakterystyka migreny:
Zwiastuny nadchodzącej migreny
Istnieją sygnały zwiastujące migrenę, których rozpoznanie może pomóc w postawieniu diagnozy i w przyniesieniu ulgi. Ten wczesny objaw zbliżającej się migreny to „prodrom". Określenie „migrena z aurą" odnosi się zwykle do napadu, który poprzedzony był aurą. Sygnały te mogą wystąpić kilka godzin lub nawet dobę przed początkiem właściwego bólu głowy.
Wiele osób skarży się na aury wzrokowe, stanowiące zaburzenia widzenia, występujące przed migreną. Mogą obejmować:
- błyski światła,
- mroczki (jak przy patrzeniu na słońce),
- świecące punkty lub gwiazdki,
- zygzaki.
Mogą się też pojawiać aury zaburzające czucie. Mogą to być:
- drętwienie,
- mrowienie,
- problemy z mową.
Bardziej powszechne są inne znaki ostrzegawcze, nie będące częścią aury; właśnie dlatego, że są powszechne, łatwo je przeoczyć. Należą do nich:
- rozdrażnienie,
- depresja,
- przypływ energii,
- wzmożone pragnienie,
- ochota na słodycze
Objawy migrenowego bólu głowy
Co jeśli nie rozpoznasz sygnałów ostrzegających o zbliżającej się migrenie? Skąd wiadomo, czy nasza dolegliwość to migrenowy ból głowy? Objawy migreny różnią się od innych rodzajów bólów głowy. Jeśli dokuczają Ci któreś z poniższych, to możliwe, że masz migrenę:
- silny, kłujący ból,
- nudności, mogą występować wymioty,
- światłowstręt,
- nadwrażliwość na dźwięki,
- nadwrażliwość na niektóre zapachy,
- nagłe pojawienie się bólu.
W przeciwieństwie do zwykłych bólów głowy, migreny często pojawiają się od razu z pełną mocą. Poziom nasilenia jest wysoki od początku. Wystawienie na jasne światło i wysiłek fizyczny mogą spotęgować ból. Jeśli zamkniesz się w ciemnym, cichym pomieszczeniu i poczujesz poprawę, może to oznaczać, że masz migrenę.
Bez wyraźnych objawów i sygnałów ostrzegawczych, niektórzy nie są właściwie zdiagnozowani. Jeśli podejrzewasz, że masz migreny, zwróć uwagę, czy obserwujesz u siebie któreś z tych objawów. Szybsze rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse szybszego powrotu do zdrowia. Dlatego właśnie rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych i symptomów migreny to pierwszy krok ku uśmierzeniu bólu.
JR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren