Ikonka informacja

Mity związane z migreną

Na temat migren powszechnie istnieje wiele błędnych przekonań, które utrudniają uzyskanie właściwej diagnozy i leczenia.

  1. Nie ma czegoś takiego jak migreny (to tylko wymysł, przesadna reakcja na ból głowy itd.)
    Fałsz. Migrena jest typem pierwotnego zespołu bólowego. W migrenie ból występuje nie tylko w głowie, chociaż to tam jest najsilniejszy.
  2. Przyczyny migreny są znane.
    Niestety nie. W ciągu ostatniej dekady wysunięto kilka interesujących teorii, ale do tej pory nie zidentyfikowano żadnej decydującej biologicznej przyczyny.
  3. Objawy są takie same u wszystkich.
    Nie są. Jest to cecha, która znacząco utrudnia rozpoznanie migreny, szczególnie jeśli lekarz zna tylko najbardziej powszechne objawy. Nie tylko istnieje wiele rodzajów migren, ale również wiele rodzajów aury (słuchowa, czuciowa, zapachowa).
  4. Lekarz jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z migreną.
    Nie zawsze. Postawienie diagnozy jest utrudnione występowaniem szerokiego spektrum objawów, które mogą towarzyszyć migrenie, zwłaszcza gdy pacjent nie jest skłonny rozmawiać otwarcie ze swoim lekarzem o wszystkich symptomach.
  5. Migreny są uleczalne.
    Zgodnie z aktualnymi osiągnięciami medycyny migrena jest uważana za chorobę nieuleczalną. Zdiagnozowani migrenicy muszą poświęcić dużo czasu i energii na przeprawę przez leczenie farmakologiczne, kurację środkami naturalnymi i homeopatycznymi, oraz na zmianę diety i trybu życia. Te różnorodne dostępne metody leczenia na każdego działają inaczej. Nie istnieje więc jeden tryb postępowania. Istnieją nowe metody znacznie poprawiające stan zdrowia migrenika, takie jak leczenie botoksem lub akupunktura czy akupresura. Również po osiągnięciu pewnego wieku (po menu- i andropauzie) często następuje poprawa samopoczucia i zmniejszenie (lub zanik) ataków migrenowych bólów głowy, jednak z medycznego punktu widzenia migrena nie jest chorobą uleczalną.
  6. Migreny to bóle głowy kobiet.
    W dużej większości - tak. Wśród osób cierpiących na migrenę stosunek liczby kobiet do liczby mężczyzn wynosi 3 do 1.
  7. Tylko dorośli cierpią na migreny.
    Nie. Migreny rozpoznaje się u nastolatków, dzieci, a nawet u niemowląt.
  8. U osoby cierpiącej na migreny każdy kolejny ból głowy to migrena.
    Fałsz. Osoba cierpiąca na migreny tak jak każdy inny może miewać zatokowe lub napięciowe bóle głowy.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.