Migreny a wiek
Starzenie się jest nieuniknione. Wraz z wiekiem pojawia się osłabienie i zwiększa się podatność na choroby. Starzenie może jednak okazać się dobrodziejstwem dla migreników (osób cierpiących na migrenowe bóle głowy).
Tylko 2-10% osób starszych cierpi na migreny (w porównaniu do 28% dorosłych poniżej 65 roku życia); zapadalność na migrenę niezmiennie większa jest u starszych kobiet niż u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej.
Migreny mogą się pojawić u osób w każdym wieku, jednak szczyt zachorowalności przypada w okolicy 40 roku życia. Częstotliwość ataków migrenowych u osób po 40 przeważnie maleje. Wielu migreników, którzy wiele lat cierpieli z powodu tych dolegliwości, po 55 roku życia miewa rzadsze i mniej dotkliwe ataki.
W przypadku 2/3 migreników ataki ustają po 65 roku życia. Pacjenci powyżej tego progu, którzy wciąż miewają migreny, zgłaszają znacznie mniejsze nasilenie, czas trwania oraz częstotliwość swoich ataków. Są też mniej narażeni na rozstrój żołądka, towarzyszący migrenom we wcześniejszych latach życia.
Minusem jest to, że osoby powyżej 65 roku życia cierpiące na migreny są bardziej narażone na niepełnosprawność spowodowaną swoimi dolegliwościami. Wielu lekarzy czuje się niekomfortowo lecząc migrenę u starszych osób: metody leczenia stosowane u młodych ludzi nie są sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa na starszych pacjentach.
Sprawę komplikują dodatkowe okoliczności i lekarstwa stosowane podczas kuracji. Seniorzy często zażywają już jakieś medykamenty, więc każdy następny zwiększa ryzyko niepożądanej reakcji leku. Jest to powodem niechęci lekarzy do wsparcia leczenia starszych pacjentów farmaceutykami.
Wystąpienie migren po raz pierwszy po 50 roku życia jest bardzo rzadkie. Wymaga ono konsultacji z lekarzem, w celu wykluczenia przyczyn wtórnych. Późne wystąpienie nie wyklucza migreny (tylko 1/3 bólów głowy u osób starszych jest spowodowana przyczynami wtórnymi), ale jest ona mniej prawdopodobną możliwością.
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren