Pytania

Migrena - najczęściej zadawane pytania cz. 2

Kolejna część pytań i odpowiedzi dotyczących migreny: rodzaje aury migrenowej, przyczyny powstawania aury wzrokowej, aury czuciowej oraz aury migrenowej bez bólu. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje aury migrenowej?

Rodzaje aury migrenowej:

  • aura wzrokowa,
  • aura czuciowa,
  • aura migrenowa bez bólu.

Zdecydowanie najczęstszym rodzajem aury migrenowej jest aura wzrokowa. Prawie 90% osób cierpiących na migrenę z aurą doświadcza aury wizualnej. Ten rodzaj aury, jak sama nazwa wskazuje, powoduje różnorodne zmiany i zaburzenia widzenia. Te wizualne objawy aury pojawiają się zazwyczaj tuż przed początkiem „właściwego" ataku migreny. Wiele osób uważa wizualne objawy aury za znak ostrzegawczy lub przedmigrenowy objaw migreny, której atak za chwile nastąpi.

Podobnie jak aura wizualna powoduje zaburzenia widzenia, migrenowa aura czuciowa powoduje zmiany w pozostałych zmysłach. Objawy czuciowe aury są zwykle krótkotrwałe, trwające zaledwie kilka minut do ok. godziny. Większość pacjentów twierdzi, że objawy aury czuciowej stopniowo przenoszą się z jednej części ciała do drugiej. Czasami nazywa się to "marszem" objawów. Na przykład, objawy mogą rozpocząć się w czubkach palców i powoli zacząć się rozpowszechniać w całym ramieniu, a następnie przemieszczać się do innej części ciała. Objawy aury czuciowej zwykle obejmują drętwienie, mrowienie i inne "dziwne" odczucia w kończynach, twarzy lub całym ciele.

Termin "migrena" sprawia, że większość ludzi myśli o rozdzierającym bólu głowy. Większość ataków migreny obejmuje silny ból głowy jako charakterystyczny objaw. Jednak niektórzy ludzie doświadczają aury migrenowej bez bólu. Są one wciąż uważane za ataki migreny, ponieważ charakteryzują się oraz są zdiagnozowane przez inne objawy. Aura migrenowa bez bólu zwana jest także jako "odpowiednik migreny" i ma widoczne objawy lub zmiany w innych zmysłach, które w pełni znikają po krótkim czasie. Zazwyczaj objawy stopniowo kształtują się w ciągu pięciu do dwudziestu minut i mijają całkowicie po około godzinie. Jednak to, co odróżnia ją od innych rodzajów migreny z aurą jest to, że nie występuje żaden ból głowy w ciągu godziny od objawów aury.

Co wywołuje aurę wzrokową?

Objawy aury wzrokowej są wywoływane przez zmiany w mózgu, które powoli przemieszczają się z jednej części mózgu do kolejnej. Te zmiany są uważane za powód serii niereguralnych aktywności mózgu w tym nieprawidłowego przepływu krwi.

Te zaburzenia, znane jako rozprzestrzeniająca się depresja korowa, wpływa na płat potyliczny – część mózgu odpowiedzialną za widzenie. Zaburzenia w płacie potylicznym są uważane za przyczynę występowania złudzenia lub halucynacji związanych z aurą wzrokową.

Różni ludzie opisują różne rzeczy kiedy doświadczają aury wzrokowej. Niektórzy opisują ją jako śnieżący obraz telewizora, kiedy obraz jest niewyraźny. Inni opisują to jako różne kształty geometryczne lub aureolę światła.

Czym jest aura czuciowa?

Tak, jak aura wzrokowa powoduje zmiany wzrokowe, tak aura czuciowa powoduje zmiany w innych zmysłach.

Objawy aury czuciowej są zwykle krótkotrwałe. Przeciętnie trwają od kilku minut do godziny. Większość pacjentów twierdzi, że symptomy aury czuciowej stopniowo przenoszą się z jednej części ciała do kolejnej. Czasami nazywa się to "marsz" objawów. Na przykład, objawy mogą rozpocząć się w czubkach palców i powoli zacząć się rozpowszechniać w całym ramieniu, a następnie przemieszczać się do innej części ciała.

Nieco ponad jedna dziesiąta migreników skarży się na objawy aury czuciowej. Symptomy aury czuciowej zwykle obejmują drętwienie, mrowienie i inne "dziwne" odczucia w kończynach, twarzy lub całym ciele.

Co wywołuje aurę czuciową?

Nie istnieje żadna potwierdzona przyczyna objawów widocznych w aurze czuciowej. Niektórzy naukowcy twierdzą, że aura czuciowa jest wywoływana przez niewłaściwie funkcjonujący obszar w pniu mózgu odpowiedzialny za kontrolowanie bodźców ruchowych i czuciowych.

Jakie są objawy aury czuciowej?

Objawy czuciowej aury zwykle obejmują: drętwienie, mrowienie i inne „dziwne" odczucia w kończynach, twarzy lub całym ciele.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.