Pytania

Migrena - najczęściej zadawane pytania cz. 1

Prezentujemy pierwszą część artukułu podsumowującego najczęściej zadawane pytania dotyczące migreny i bólu głowy. W części pierwszej odpowiadamy na pytania o przyczyny migreny, jej dziedziczność, migrenę z aurą i zaburzenia widzenia wywołane atakiem migreny.

Przyczyny migreny

Lekarze i naukowcy nie mają stuprocentowej pewności co do przyczyn występowania migreny. Istnieje wiele badań wskazujących na różnorodne nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu osób cierpiących na migrenę.

Za jedną z głównych przyczyn migreny uważa się rozprzestrzeniającą się depresję korową (CSD - „cortical spreading depression"). Aktywność fal mózgowych jest widoczna na obrazie rezonansu magnetycznego i jest podejrzewana o wywoływanie migren z aurą oraz innych symptomów migreny. Niektórzy naukowcy uważają, że przyczyną migren jest hiperaktywność w pniu mózgu.

Ponieważ migreny są trudne do kontrolowania, wiele osób cierpiących na tą dolegliwość regularnie stosuje leki. Nadużywanie leków również może prowadzić do migreny. Ponadto, czasami migrenicy są w stanie określić bezpośrednią przyczynę migreny, np. jasne światło lub niektóre produkty spożywcze.

Chociaż ostateczna przyczyna migreny pozostaje tajemnicą, określonych jest kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia migreny:

  • historia zdrowia,
  • wcześniejsze urazy głowy lub szyi,
  • historia rodzinna,
  • zmiany hormonalne u kobiet.

Co powoduje dziedziczność migreny?

U większości osób dotkniętych migreną (aż do 70%) migrena jest dziedziczna, tzn. istnieje historia rodzinna choroby. Rzeczywiście, jeśli najbliższy członek rodziny cierpi na migreny, istnieje 14-krotnie większe ryzyko wystąpienia migreny. Związek pomiędzy matkami z migrenami z ich dziećmi jest silniejszy niż związek ojców z dziećmi – u matek ryzyko „przekazania" migreny jest dwukrotnie większe niż u ojców.

Chociaż większość dowodów wskazuje na to, że migreny są dziedziczne, jest bardzo mało dowodów, że migrenę powodują chorobę. Tylko w jednym typie migreny - rodzinnej migrenie hemiplegicznej – udowodniono genetyczny związek.

Co to jest migrena z aurą?

Migreny podzielone są najczęściej na dwie klasyfikacje: migreny z aurą – nazywane również jako migreny klasyczne - i migreny bez aury, zwane po prostu migrenami.

Aury w migrenie są uważane za znak ostrzegawczy. Są symptomem przedmigrenowym. Aura występuje przed bólem migrenowym, stanem zwanym czasem zwiastunem. Aura nie występuje u wszystkich chorych na migrenę. Ponad jedna trzecia osób cierpiących na migrenę (ok.36%), twierdzi, że atakom towarzyszy aura. Ci, którzy doświadczają aury, niekoniecznie doświadczają jej w każdym ataku migreny. Ponadto są osoby, które doświadczają aury migrenowej bez bólu głowy.

Kiedy cierpiących na migrenę poddaje się badaniu rezonansem magnetycznym w czasie aury, u niektórych pacjentów widać powoli przemieszczające się zmiany w mózgu (rozprzestrzeniająca się depresja korowa). Przypuszcza się, że aury są powodowane przez impulsy nerwowe lub impulsy, które poruszają się w poprzek mózgu, powodując zakłócenia w tych częściach mózgu. Te zmiany uważane są za powodujące zaburzenia w widzeniu i uczucie drętwienia.

Co wywołuje aurę?

Kiedy cierpiących na migrenę poddaje się badaniu rezonansem magnetycznym w czasie aury, u niektórych pacjentów widać powoli przemieszczające się zmiany w mózgu (rozprzestrzeniająca się depresja korowa). Przypuszcza się, że aury są powodowane przez impulsy nerwowe lub impulsy, które poruszają się w poprzek mózgu, powodując zakłócenia w tych częściach mózgu. Te zmiany uważane są za powodujące zaburzenia w widzeniu i uczucie drętwienia.

Czy migrena może powodować zaburzenia widzenia?

Oprócz bólu głowy, migreny mogą powodować zmiany w zmysłach. Najczęściej ziany dotyczą wzroku. U cierpiących na migrenę zaburzenia wzroku mogą wystąpić przed, w czasie oraz po ataku migreny. Zazwyczaj zaburzenia widzenia trwają tylko kilka minut, najczęściej od 1 minuty do ok. pół godziny. Zaburzenia widzenia są powszechne u osób, które cierpią z powodu migreny z aurą.

Określeia dla zaburzeń widzenia połączonych z migreną:

  • migrena siatkówki,
  • migrena oczna.

Zaburzenia widzenia, które mogą występować przy niektórych atakach migren:

  • niewyraźne widzenie,
  • tymczasowa utrata wzroku lub częściowa utrata wzroku,
  • podwójne widzenie,
  • mętny wzrok,
  • martwe strefy pola widzenia,
  • błyski w różnych kolorach,
  • widzenie tunelowe lub utrata widzenia peryferyjnego,
  • migotanie światła,
  • postrzępione światła,
  • miganie, plamy, linie lub inne objawy związane z aurą,
  • wrażliwość na światło (światłowstręt).

Czym jest aura wzrokowa?

Zdecydowanie najczęstszym rodzajem aury migreny jest aura wzrokowa. Prawie 90 procent osób cierpiących na migrenę z aurą doświadcza aury wzrokowej.

Ten rodzaj aury, jak sama nazwa wskazuje, powoduje różnorodne zmiany i zaburzenia widzenia. Te wizualne objawy aury pojawiają się zazwyczaj tuż przed początkiem „właściwego" ataku migreny.

Wiele osób uważa wizualne objawy aury za znak ostrzegawczy lub przedmigrenowy objaw migreny, której atak za chwile nastąpi.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.