Paraliż ręki

Migrena hemiplegiczna

Istnieje wiele rodzajów migrenowych bólów głowy, w tym migrena klasyczna i migrena prosta (bez aury). Wyjątkowo rzadkim rodzajem migreny jest migrena hemiplegiczna. W artykule opisujemy charakterystyczne objawy migreny hemiplegicznej.

Migreny hemiplegiczne to migrenowe bóle głowy z bardzo osobliwymi objawami. Należą do nich:

  • nagłe ataki jednostronnej niemocy i/lub paraliżu, zwykle podczas fazy z aurą,
  • porażenie często obejmuje twarz, rękę i nogę,
  • jeżeli porażona jest prawa strona, migrenik może mieć upośledzoną mowę,
  • migrenę hemiplegiczną może spowodować uraz głowy,
  • po paraliżu następuje migrenowy ból głowy,
  • paraliż może trwać od godziny do kilku dni, ale zwykle ustępuje wciągu 24 godzin,
  • migrenie hemiplegicznej mogą towarzyszyć zawroty głowy, podwójne widzenie, trudności w chodzeniu i w utrzymaniu równowagi.

Migreny hemiplegiczne mają przeważnie podłoże genetyczne. Osoby cierpiące na nią mają zazwyczaj krewnego pierwszego lub drugiego stopnia (rodzic, rodzeństwo, ciotka, wujek, kuzyn lub kuzynka pierwszego stopnia), który również cierpi na ten typ migreny.

W związku z tym że migreny hemiplegiczne są często wywoływane drobnymi urazami głowy, osobom z tendencją do tego typu dolegliwości doradza się unikania sportów kontaktowych.

W rodzinach, w których schorzenie to jest powszechne, początek często występuje w dzieciństwie. Zalecenie unikania urazów dotyczy więc szczególnie dzieci z rodzin z tendencją do hemiplegii.

Wyodrębniono kilka markerów genetycznych migreny hemiplegicznej. Nie jest to schorzenie przy którym zwykle przeprowadza się badanie przesiewowe, ale jest ono dostępne na życzenie.

Migrena hemiplegiczna
Postępujące fazy migreny hemiplegicznej1

Ten rodzaj migreny jest uciążliwy głównie dlatego, że jego objawy bardzo przypominają udar mózgu. Na szczęście zazwyczaj symptomy te całkowicie zanikają w ciągu 24 godzin. Są jednak problematyczne również dlatego, że migreny hemiplegiczne nie reagują na większość środków na migrenę i często w postępowaniu leczniczym stosuje się, podobnie jak przy epilepsji, bardziej niebezpieczne leki.

JR

1 Źródło zdjęcia: http://www.humgen.nl/lab-frants/migraine/Introduction.htm

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.Julia
2014-07-29 23:09:06

Jeśli chodzi o leczenie to nie ma tako jakiego ale warto wyeliminować z diety czekoladę, cytrusy, czerwone wino. U mnie to pomaga jak też kofeina mi pomaga. Choć dziś miałam atak. Autor nie wspomina że oprócz zaburzeń widzenia, i drętwień występuje też problem z koncentracją jako objaw.

Ania
2016-09-17 13:47:19

u mnie wszystkie objawy występuja jak również uczucie splątania ,wymioty mam to od dziecka ,Nigdy żaden lekarz mi nie postawil takiej diagnozy dopiero po programie w telewizji zobaczyłam na internecie opis pasuje jak ulał.