Sauna

Medycyna konwencjonalna i alternatywna w leczeniu migreny

Migrenowe bóle głowy mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, utrudniając życie rodzinne i zawodowe. Dlatego tak ważne jest znalezienie skutecznej metody leczenia. Leczenie ma na celu zmniejszenie częstotliwości i nasilenia tych dolegliwości, tak by umożliwić szybszy powrót do normalnego życia.

Przede wszystkim, nie ma lekarstwa na migrenowe bóle głowy. Początkowo naukowcy sądzili, że to jakieś uszkodzenie mózgu. Dopiero później odkryto, że w mózgu nie ma receptorów bólowych. Podczas napadu migreny ból umiejscowiony jest w tkankach, naczyniach krwionośnych, nerwach i mięśniach otaczających mózg, oraz w skórze głowy. Radzenie sobie z bólem sprowadza się więc do poznania, jak miejsca te są nim dotknięte i do łagodzenia objawów.

Ze względu na to, że migrena nie jest zwykłym bólem głowy, każdy lek czy metodę leczenia należy skonsultować z lekarzem. Będąc w ciąży, każdy środek, nawet naturalny czy ziołowy, wymaga zgody lekarza. Poniżej rozwiązania zwykle stosowane w leczeniu migrenowych bólów głowy:

Lekarstwa dostępne bez recepty

Przy pierwszym sygnale zbliżającego się bólu głowy sięgamy bo znane nam środki przeciwbólowe. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) wydają się najbardziej skuteczne, szczególnie na początku, gdy objawy są jeszcze umiarkowane. Zażycie tego typu leku w momencie pojawienia się pierwszych sygnałów nadchodzącego migrenowego bólu głowy może zmniejszyć nasilenie i czas trwania napadu. Do tej grupy należą: ibuprofen, naproksen i aspiryna.

Tryptany – grupa lekarstw na receptę, przepisywanych osobom mającym co miesiąc kilka silnych napadów migreny. Dość znane przykłady to: sumatryptan (Imigran), rizatriptan (Maxalt), zolmitryptan (Zomig), oraz eletriptan (Relpax). Leki te nie są zalecane osobom z chorobami serca, zagrożonym udarem mózgu lub zawałem serca. Skutki uboczne powinno się przedyskutować z lekarzem. Z czasem, gdy lek zacznie krążyć w organizmie, migreny powinny ustępować.

Sporysz – ze względu na skuteczność ergotamina jest zwykle wybierana rzadziej niż tryptany. Przykładem leku z tej grupy jest dihydroergotamina (Migranal). Jeśli Twoja migrena trwa dłużej niż dwa dni, może być to coś dla Ciebie. Ponadto, ma mniej skutków ubocznych niż tryptany.

Leki przeciwwymiotne – jednym z częstych objawów migrenowych bólów głowy są nudności, mogą występować również wymioty. Dla niektórych osób gorsze od wymiotów, a nawet od samego bólu głowy, są nudności. Lekarz może na to przepisać metoklopramid (Reglan).

Do zażywania lekarstw mogą zniechęcać skutki uboczne. Zażywanie zbyt wielu leków bez recepty może prowadzić do podrażnienia jelita i innych problemów trawiennych. Jeśli czujesz się tym zaniepokojony, to być może zainteresują Cię alternatywne metody leczenia. Ponownie, przed podjęciem alternatywnej terapii należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, gdy jest się w ciąży. Poniżej metody, które w niektórych przypadkach okazały się korzystne:

Akupunktura – ten starożytny zabieg polega na uciskaniu na podstawie wykresu meridian określonych punktów ciała za pomocą cienkich igieł. Technika ta ma na celu pobudzenie miejsc w których przepływ energii został zablokowany. Dla wielu osób akupunktura okazała się skuteczna w zwalczaniu migreny. Warto poszukać wykwalifikowanego specjalisty. Dobrym źródłem informacji w tej kwestii może być Twój lekarz.

Masaż – istnieje wiele różnorodnych rodzajów masaży, które mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Konkretne techniki masażu mogą poprawić czynności, takie jak sen. Jeśli brak snu wyzwala u Ciebie migreny, masaż może złagodzić ból głowy. Głęboki masaż mięśni może też poprawić krążenie krwi, zapobiegając zwężaniu małych naczyń krwionośnych w głowie, co również zwiększa szanse skutecznego przeciwdziałania migrenie. Poszukaj profesjonalnego masażysty, który najpierw omówi z Tobą szczegóły.

Zioła i rośliny – uważa się, że kwiat, wrotycz maruna, ma właściwości ograniczające proces zapalny naczyń krwionośnych znajdujących się w głowie, co z kolei powinno zmniejszyć ból głowy. Lepiężnik to kolejna roślina, która uchodzi za mającą właściwości przeciwzapalne. Obydwie można stosować pod postacią herbaty lub kapsułki. Warto rozważyć picie herbaty z imbiru. Uważa się, że łagodzi ona ból i nudności. Kolejną naturalną substancją jest miłorząb, który poprawia krążenie krwi. Wszystkie te propozycje warte są wypróbowania, ale odnotowano, że wywołują one reakcje alergiczne. Przed spożyciem którejkolwiek z nich, mimo iż to substancje naturalne, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży, nie możesz ich zażywać bez zgody lekarza.

Zimne okłady – jeden z najbardziej dostępnych środków środków. Zimne okłady zmniejszając obrzęk łagodzą ból mięśni. Jeśli uprawiasz jakiś sport, to prawdopodobnie zdarzało Ci się stosować zimny okład na ramionach, nogach lub plecach. Okładem na czole można również złagodzić migrenę. W uśmierzeniu bólu pomoże zwykła wilgotna ścierka schłodzona w lodówce. Warto jednak zainwestować w żelową maskę na oczy. Przechowuje się ją w zamrażarce a następnie zakłada na oczy i czoło. Maski te dłużej trzymają zimno niż mokra szmatka i są bardziej dostosowane do kształtu okolic oczu i czoła.

Cierpiący na migrenę mogą wybierać spośród wielu opcji leczenia. Każda z nich powinna być uprzednio gruntownie przedyskutowana z lekarzem. Choć nie ma środka, który całkowicie uleczy z migreny, właściwa terapia daje szansę na życie nie wyniszczone migrenami.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Karina
2012-10-31 09:00:36

Witam.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów leczenia migren mogę jeszcze dodać leczenie za pomocą rezonatora biofotonowego. Usuwa ból i przywraca równowagę energetyczną organizmu. Mnie pomógł w przeciwieństwie do wielu innych metod