Masaż relaksacyjny

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ból głowy to nie przelewki. Migrena jest jeszcze gorsza. Ale zachowując odpowiednie środki ostrożności możesz się im przeciwstawić.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku migreny. Minie trochę czasu zanim lekarstwo zadziała, więc kiedy zacznie się migrena, już będziesz do tyłu. Osoby, które doświadczyły osłabiających skutków migreny wiedzą, że migrena nie tylko zabiera sporo czasu, ale wręcz wyrywa całkiem spore kawałki życiorysu.

Utrzymanie migreny w ryzach wymaga zastosowania kombinacji różnych opcji. Poniżej kilka metod stosowanych obecnie przez lekarzy do powstrzymywania migren, zanim stracisz nad nimi kontrolę:

Leki stosowane do profilaktyki – są to lekarstwa, którymi leczy się symptomy migreny. Mogą być przepisane każdemu, ale zwykle przepisywane są osobom, którym nie pomagają zwykłe środki lub u których wywołują one efekty uboczne, lub też osobom które mają częste i silne napady. Do leków z tej grupy należą: kwas walproinowy, topiramat i propanolol. Są to leki beta-adrenolityczne, przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe.

Regulacja poziomu estrogenów – Kontrolowanie poziomu estrogenów może pomóc kobietom, które doświadczają migren przed i po cyklu menstruacyjnym. Służą temu hormonalna terapia zastępcza lub tabletki antykoncepcyjne. Delikatną równowagę najlepiej utrzymywać pod kontrolą lekarza.

Leczenie behawioralne – Prewencja nie ogranicza się tylko do środków czysto medycznych. Migrenom można zapobiegać za pomocą metod związanych z biologicznym stężeniem zwrotnym (biofeedback) i z terapią poznawczo-behawioralną. Uczą one pacjentów identyfikowania sytuacji stresowych i proaktywnego radzenia sobie z nimi. Ma to zapobiegać zwiększonemu napięciu mięśni i zmianom w naczyniach krwionośnych, powodowanych sytuacjami stresowymi.

Środki eksperymentalne – Nie chodzi tu o nowości farmakologiczne, tylko o lekarstwa/narzędzia zatwierdzone do leczenia innych schorzeń i wykazujące potencjał w zapobieganiu migrenowym bólom głowy. Należą do nich: inhibitory konwertazy angiotensyny, leki zwiotczające mięśnie, preparaty do nosa w aerozolu i proszku, urządzenia stymulujące nerwy. Wykazały się one przydatnymi skutkami ubocznymi, pomagając na schorzenie niezwiązane z ich pierwotnym przeznaczeniem. To dobra wiadomość dla migreników.

Terapia relaksacyjna – Trening relaksacyjny pomaga zapanować nad reakcją na pierwszy symptom zwiastujący migrenę. Z pomocą wizualizacji i świadomego oddychania można się nauczyć redukować napięcie w głowie. Ten rodzaj terapii pomógł wielu osobom skrócić czas trwania i zmniejszyć nasilenie migrenowych bólów głowy. Siłę rażenia gwałtownego ataku migreny można również zmniejszyć wykonując wraz z pojawieniem się pierwszych symptomów technikę głębokiego oddychania oraz niektóre pozycje jogi.

Czasami walka z migreną podjęta po tym, jak się pojawiła, jest mniej skuteczna niż zastosowanie środków profilaktycznych zanim się pojawi. Uczynienie profilaktyki nawykiem pomoże utrzymać migrenę w ryzach. Zapytaj lekarza czy któraś z powyższych metod może Ci pomóc.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Robert
2013-11-22 21:48:24

Nie widzę tu jednej z najskuteczniejszej metody leczenia migreny. W tym artykule autor wyszedł z założenia, że migrena przychodzi i już. Albo trzeba się mniej stresować to migrena nie będzie przychodzić tak często.
Ja znam metodę, która leczy migreny - to terapia manualna Yumeiho. Stosuje się ją w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Jednak jest mnóstwo udokumentowanych przypadków wyleczenia z migren za pomocą tej metody.
Więc żadne leki tylko naturalna metoda. Polecam z własnego doświadczenia!