Menopauza

Jaki wpływ na bóle głowy ma menopauza?

Można by pomyśleć, że przekwitanie samo w sobie jest wystarczająco trudnym okresem, żeby nie musieć się dodatkowo martwić, jaki będzie miało wpływ na bóle głowy. Jednak częstość występowania i nasilenie bólów głowy mogą ulec w tym okresie diametralnym zmianom. Wiele kobiet cierpi na ostre bóle głowy w czasie miesiączki. Gdy u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego, bóle głowy często ulegają zmianom. Mimo że rzadko zdarza się, by ustały zupełnie, zwykle następuje znaczna poprawa.

Istnieją dwa rodzaje menopauzy i większość kobiet przechodzi jedną z nich. Pierwszy rodzaj to menopauza naturalna, kiedy w ciele zachodzą zmiany w miarę jak organizm przystosowuje się do wahań hormonalnych związanych ze starzeniem. Badania wykazują, że przy naturalnej menopauzie 67% kobiet ze skłonnościami do bólów głowy odczuwa poprawę, natomiast 25% kobiet nie odczuwa żadnej zmiany. Niestety, u 9% kobiet ataki bólów głowy ulegają znacznemu pogorszeniu. W przypadku drugiego rodzaju menopauzy, czyli kiedy zachodzi ona w wyniku chirurgicznego usunięcia jajników, notuje się złagodzenie objawów u zaledwie 30% kobiet, a wzrost nasilenia objawów u 67% pacjentek.

Zmiany często zaczynają się jeszcze przed nadejściem menopauzy, w okresie okołomenopauzalnym. Jest to początek wielkich zmian hormonalnych, które znacznie utrudniają kobietom życie do momentu, gdy poziom hormonów się ustabilizuje. W tym okresie uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna i nocne poty to chleb powszedni. Objawy te ustąpią, gdy zmiany hormonalne dobiegną końca. W tym okresie bóle głowy stają się zwykle bardziej dokuczliwe. Ostrożnie należy podejść do hormonalnej terapii zastępczej, szczególnie w przypadku gdy kobieta cierpi już na bóle głowy, a dokładniej - migreny. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwykle znacznie nasila bóle głowy. Lekarz może zalecać HTZ, jednak ostateczna decyzja o zastosowaniu terapii hormonalnej musi należeć do pacjentki, tym bardziej, gdy w grę wchodzą poważne obawy dotyczące bólów głowy. Niektóre badania wykazują także, że ze stosowaniem HTZ łączą się pewne zagrożenia, z którymi należy się zapoznać przed wyrażeniem zgody na rozpoczęcie proponowanej przez lekarza terapii hormonalnej.

Zrozumienie tych zależności utrudnia fakt, że badania naukowe mające na celu znalezienie związku pomiędzy bólami głowy a menopauzą nie przynoszą jednoznacznych odpowiedzi. Wyniki niektórych badań wykazują, że częstotliwość i nasilenie bólu maleją wraz z nadejściem menopauzy, podczas gdy inne sugerują coś zupełnie odwrotnego. U niektórych kobiet dzięki menopauzie bóle głowy ustępują raz na zawsze; istnieje jednak także grupa kobiet, które do momentu menopauzy nie cierpiały na bóle głowy, i które nagle zaczynają doświadczać bardzo silnych migren. Niektórzy naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie czy zmiany te związane są z menopauzą czy też odzwierciedlają proces starzenia. Badania wykazują, że nawet u osób po 55. roku życia na migreny cierpi dużo więcej kobiet niż mężczyzn. Na tej podstawie część naukowców dochodzi do wniosku, że dolegliwości te są uwarunkowane hormonalnie, inni zaś zastanawiają się czemu nawet w okresie pomenopauzalnym wiele kobiet wciąż cierpi na migrenowe bóle głowy.

MR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.