Aromaterapia a migrena
Lekarze są zgodni co do tego, że aromaterapia jest świetnym uzupełnieniem w leczeniu migreny. Nie udowodniono, że eliminuje migrenowe bóle głowy, ale w połączeniu z tradycyjną terapią i stosowaniem leków może zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków.
Aromaterapia jest dziedziną medycyny naturalnej, stosującą pozyskiwane z roślin olejki eteryczne do osiągania określonych celów terapeutycznych. Działanie aromaterapii nie zostało do końca poznane. Nie ma zgodności co do tego czy ulga jest pochodną zapachu, czy też reakcji chemicznych olejków eterycznych. Ze względu na tą niewiadomą, niektórzy lekarze wskazują na niebezpieczeństwo związane z interakcją olejków eterycznych i lekarstw stosowanych w leczeniu migreny.
Eksperymentując z aromaterapią, warto mieć na uwadze względy bezpieczeństwa.
- Przed wypróbowaniem czegoś nowego skonsultuj się z lekarzem.
- Jeśli to możliwe, skonsultuj się ze specjalistą w dziedzinie aromaterapii.
- Stosując aromaterapię jednocześnie z innymi środkami zwracaj uwagę na niepożądane reakcje. W razie ich wystąpienia, natychmiast zgłoś się do lekarza.
- Stosuj olejki eteryczne pochodzenia roślinnego przeznaczone do aromaterapii. Te jakościowe sprzedawane są w ciemnych pojemnikach i chronione przed bezpośrednim światłem słonecznym.
- Przechowuj je w przeznaczonym do tego celu pojemniku lub rozpylaczu. Olejki eteryczne mogą silnie podrażniać, dlatego nie powinny być aplikowane bezpośrednio na skórę.
Olejki eteryczne można wykorzystywać na różne sposoby. Można je przechowywać w przeznaczonym do aromaterapii rozpylaczu i wdychać dwa lub trzy razy dziennie. Mogą być dodawane do dużej miski z gorącą wodą, a aromat wdychany z zamkniętymi oczami. Olejki eteryczne można dodawać do olejków do kąpieli, pielęgnacji twarzy lub do masażu, ale by sprawdzić czy się do tego nadają należy uprzednio skonsultować się z doświadczonym aromaterapeutą.
Na migrenę często polecane są olejki z lawendy, mięty, rozmarynu, eukaliptusa, drzewa sandałowego, szałwi, imbiru, ylang-ylang, bazylii, majeranku i rumianku.
JR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren