Masaż głowy aromaterapia

Alternatywne metody i techniki leczenia migreny

Alternatywne metody leczenia migrenowych bólów głowy obejmują kręgarstwo, masaż, akupunkturę, akupresurę, aromaterapię oraz suplementy z zawartością wrotycza. Artykuł przedstawia najpopularniejsze i najbardziej skuteczne alternatywne sposoby niwelowania bólów migrenowych.

 

Kręgarstwo w migrenowych bólach głowy

Kręgarstwo przez lata uważane było za alternatywną metodę leczenia migreny.

Terapia ta polega na ręcznym ustawianiu kręgów w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń.

Migrenowe bóle głowy leczy się zarówno poprzez odpowiednią manipulację stawów kręgosłupa jak również poprzez zmniejszanie napięcia mięśniowego. Zalecany jest również częsty masaż mięśni szyi w domu.

Wyniki badań klinicznych nad terapią manualną stawów różnią się od siebie, jednak część osób podaje ustępowanie bólów głowy po jej zastosowaniu. Leczenie migreny często wymaga wykonywania 2-3 zabiegów tygodniowo przez okres 4-6 tygodni.

Akupunktura a akupresura w migrenowych bólach głowy

W leczeniu migreny wykorzystuje się również wschodnią sztukę akupunktury. Badania wskazują na rolę akupunktury jako środka zapobiegawczego, zmniejszającego częstość oraz nasilenie bólów głowy. Mechanizm jej działania nadal pozostaje nieznany. Sugeruje się rolę endorfin uwalnianych w miejscach poddawanych stymulacji lub też stabilizację poziomu serotoniny w mózgu poprzez regularnie wykonywane zabiegi.

Akupresura jest techniką zbliżoną do akupunktury. Zamiast igieł do stymulacji punktów na ciele stosuje się masaż. Przewaga akupresury polega na możliwości stosowania przez każdego, kto został przeszkolony w uciskaniu właściwych punktów. Akupresurę często stosują sami migrenowcy wkrótce po rozpoznaniu u siebie typowych objawów.

Wrotycz maruna w leczeniu migreny

Spośród wszystkich ziołowych środków leczniczych w leczeniu bólów głowy (a jest ich wiele) najczęściej stosuje się wrotycz maruna. Szeroko wykorzystywany w Europie zawiera substancję zwaną partenolidem. Partenolid zapobiega powstawaniu substancji chemicznych powodujących rozszerzanie się naczyń mózgowych.

Wrotycz maruna używa się w profilaktyce, a nie leczeniu migreny a złagodzenie objawów może nastąpić po kilku tygodniach jego wcześniejszego stosowania. Do najczęstszych skutków ubocznych należą dolegliwości żołądkowe oraz nerwowość. Według niektórych badań przewlekłe stosowanie wrotycza maruna może wywoływać niepokój, bezsenność oraz silne bóle głowy po nagłym zaprzestaniu przyjmowania.

Aromaterapia w migrenowych bólach głowy

Istnieją nieliczne badania nad wykorzystaniem aromaterapii w leczeniu migreny. O ile perfumy nie powodują migreny, nie zaszkodzi spróbować aromaterapii.

Olejek rozmarynowy jest powszechnie uznawany za najlepszy stosowany olejek eteryczny, chociaż niektórzy aromaterapeuci polecają miętę oraz rumianek. By uwolnić zapach kilka jego kropel można podgrzać lub dodać do gorącej kąpieli; u wielu osób gorące kąpiele łagodzą objawy migreny. Masaż przy użyciu mieszanki 10 kropel olejku rozmarynowego z odrobiną oleju roślinnego takiego jak oliwa lub olej roślinny może również pomóc.

Nigdy nie należy stosować na skórę olejków eterycznych bez wcześniejszego rozcieńczenia olejem roślinnym. Niektóre olejki aromatyczne mogą być dosyć szorstkie i drażnić skórę.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Kamika
2015-05-11 12:05:35

Zgadzam się, poszłam do specjalisty na masaż w zupełnie innym celu i powiedziałam o swoich migrenach, dobrze dobrane zabiegi w kręg clinic sprawily, że nie zapomniałam już o tym okropnym bólu.