Ciśnienie, serce

Powikłania związanie z migreną i leczeniem migreny

Migrenowe bóle głowy mogą być same w sobie bolesne, ale mogą też narazić na inne poważne schorzenia. Poprawa ogólnego stanu zdrowia zależy w dużym stopniu od umiejętności zapobiegania i kontrolowania bólów głowy.

Do powikłań może prowadzić sama migrena jak i jej leczenie. Jeśli cierpisz na silne migreny lub jesteś leczony z tego powodu, to Twój lekarz powinien przebadać Cię pod kątem wymienionych poniżej chorób.

Powikłania związane z migreną

Choroba Raynauda – Jest to osłabiająca choroba dłoni i stóp, wywoływana zwężeniem naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się przebarwieniami palców rąk i nóg oraz bólem.

Zespół chronicznego zmęczenia – Choroba ta jest ściśle związana z fibromialgią, z objawami prowadzącymi do dotkliwej utraty energii. Celem leczenia jest złagodzenie występujących u pacjenta objawów.

Nadciśnienie tętnicze – nadciśnienie tętnicze powstaje, gdy z jakiegoś powodu naczynia krwionośne są zwężone, co zmusza serce do większej pracy. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do udaru mózgu lub do zawału mięśnia sercowego.

Astma oskrzelowa – choroba objawiająca się stanem zapalnym i skurczem oskrzeli. Zarówno podczas ataku astmy jak i ataku migreny w organizmie wydzielane są te same mediatory reakcji zapalnej. Podatność na obydwa te schorzenia zwiększają charakterystyczne dla nich neuroprzekaźniki.

Problemy ze snem – bezsenność i lunatyzm (somnambulizm) może być podobnie jak migrenowe bóle głowy skutkiem niedoboru neuroprzekaźników. Migreny i bezsenność są powodowane podobnym spadkiem poziomu serotoniny i noradrenaliny, neuroprzekaźników niezbędnych dla utrzymania zdrowia. Diagnostyka snu może pomóc w określeniu tego jak śpimy i zaproponować przebieg leczenia.

Mogą się również pojawić komplikacje wywołane bezpośrednio leczeniem migreny. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia skonsultuj się z lekarzem. Lekarz powinien poznać szczegółową historię choroby, powinien również zapoznać się z lekarstwami zażywanymi przez pacjenta, w tym środkami naturalnymi lub ziołowymi. Omów z lekarzem wymienione poniżej powikłania.

Powikłania związane z leczeniem migren

Polekowe bóle głowy – zażywanie lekarstw na migreny w momencie pojawienia się pierwszych zwiastunów napadu ma na celu złagodzenie bólu. Zażywanie ich zbyt często może jednak wywołać jeszcze więcej bólów głowy. Warto poradzić się lekarza, czy lepsza byłaby mniejsza dawka czy też mocniejsze lekarstwo, ale rzadziej zażywane.

Problemy brzuszne – Mając migrenę często uciekamy się do lekarstw dostępnych bez recepty. W końcu są łatwo dostępne, a nikt nie ma ochoty znosić bólu dłużej, niż to konieczne. Zażywanie zbyt wielu środków przeciwbólowych w za dużych dawkach może wywołać problemy żołądkowe. Zwłaszcza długotrwałe zażywanie aspiryny, jak też paracetamolu i ibuprofenu może prowadzić do problemów jelitowych oraz wrzodów żołądka. Schorzenia te stanowią dowód tego, że potrzebujesz leków na receptę, ponieważ te bez recepty, które teraz zażywasz, nie są najlepszym rozwiązaniem.

Zespół serotoninowy – Jest to rzadki stan, ale warto mieć go na uwadze. Niektóre lekarstwa na migrenę mogą wchodzić w interakcje z lekarstwami przeciwdepresyjnymi, wpływającymi na poziom serotoniny. Interakcje leków to poważna sprawa, mogą być przyczyną śmierci. Jeśli zażywasz jakiś lek przeciwdepresyjny, poinformuj o tym swojego lekarza. Nie zapomnij też powiedzieć o naturalnych lub ziołowych środkach, które zażywasz, także o tych, które rzekomo poprawiają nastrój lub pomagają zasnąć.

Migreny mogą mieć wpływ na cały organizm człowieka. Szczegółowe badania pomogą Twojemu lekarzowi określić ryzyko wystąpienia wynikających z nich schorzeń. Właściwym sposobem diagnozowania i leczenia migren jest leczenie całego organizmu.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.