Lekarz wypisujacy receptę

15 Chorób, zaburzeń i syndromów towarzyszących migrenie

Jakie choroby współistnieją z migreną i co to oznacza? Zasadniczo współistnienie oznacza dwa stany, które zazwyczaj występują równocześnie. Nie oznacza to, że jeden spowodował drugi. W rzeczywistości zwykle nie wiemy, dlaczego występują równocześnie.

Mogą mieć wspólną przyczynę, albo też jeden stan mógł spowodować drugi. Może to być czynnik środowiskowy, przyczyna genetyczna lub nawet zbieg okoliczności.

Wiemy, że zachodzi interakcja dwóch (lub większej liczby) czynników. Czasem można zastosować jednakowe leczenie. Czasem oznacza to, że nie można przyjmować określonego leku, ponieważ może on podwyższyć ryzyko wystąpienia innego zaburzenia.

Dlatego ważne, żeby zastanowić się, co dolega Pani/Panu oprócz migreny i porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Poniżej wymieniono 15 popularnych chorób, zaburzeń i syndromów, które zazwyczaj występują wraz z migreną. Nie oznacza to, że na pewno choruje Pan/Pani na jedną z nich, a jedynie, że zdają się one występować częściej u pacjentów z migreną niż w populacji ogólnej. Uporządkowano je w kolejności, rozpoczynając od występujących najczęściej:

  1. Depresja
  2. Lęk/niepokój
  3. Udar
  4. Choroba sercowo-naczyniowa
  5. Nadciśnienie
  6. Padaczka
  7. Fibromialgia
  8. Choroba tarczycy
  9. Zaburzenia maniakalne/dwubiegunowe
  10. Ataki paniki
  11. Zespół Raynauda
  12. Zespół niespokojnych nóg
  13. Drżenie samoistne
  14. Zespół jelita drażliwego
  15. Zespół przewlekłego zmęczenia

Czy jeden lub więcej z wymienionych 15 stanów dotyczy Ciebie? Prosimy o wpisanie komentarza, ponieważ chcielibyśmy dowiedzieć się, w jaki sposób ta wiedza ułatwiła lub utrudniła Twoje leczenie.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



marta
2011-07-10 22:02:14

U mnie 2 ze stanów, które wypisaliście dotyczą mnie. Tarczyca i nadciśnienie. Pomimo tego, że biore tabletki na nadciśnienie ataki migreny nie zmieniły się. Ataki pojawiaja się co 2 tygodnie i trwają od 4 do 36 godzin z mała przerwą gdy zażyje taletki na migrene.

halina
2011-07-21 15:03:12

zespół jelita drażliwego ataki paniki ataki mam co 3 m-ce ale to jest nie do opisania taki ból

magda
2011-09-20 08:46:52

Depresja, niepokoj, jelito drazliwe oraz, nie wymienione tutaj, dretwienie konczyn. Problemy z ukladem pokarmowym probuje opanowac lekka dieta i wyeliminwaniem produktow wysokoprzetworzonych oraz staram sie nie 'chodzic' z pustym zoladkiem. Nie mam apetytu i latwo mi zapomniec o jedzeniu, a to tylko potegujepozniejsze dolegliwosci. Depresja zawsze mi towarzyszy w dluzszym okresie natezonego bolu migrenowego. Ostatnio zauwazam czestsze ataki niepokoju i leku, ktore biora sie 'znikad', towarzyszy im klucie i ucisk w klatce piersiowej. Nie naleze do osob specjalnie chorowitych, ale mam sporo roznych dokuczliwych dolegliwosci, ktore maja swe zrodlo w migrenie: problemy z koncentracja, nerwowosc, wrazliwosc na halas, kolory, roznice temperatur, zapachy, pojawiaja sie wymioty, bol retwienie karku i zawroty glowy. Najgorsze jest to, ze innym moge sie jawic jako hipochondryczka albo osoba leniwa, co mnie dodatkowo stresuje. Biore silne leki przeciwbolowe i schodze ludziom z pola widzenia. Dlugo utrzymujaca sie silna migrena obniza jakosc zycia i odbiera mi ochote do zycia, dlatego czesto mysle, ze takie zycie nie ma sensu w dluzszej perspektywie.

ewa
2011-11-07 20:41:02

U mnie najczesciej wystepuje zespol niespokojnych nog i niepokoj, wtedy lepiej do mnie nie podchodzic-okropnosc.Draznia mnie tez wtedy zapachy, kolory, i wysokie dzwieki, ale spokojna muzyka/wylacznie w sluchawkach-zeby sie wylaczyc- czasami pomaga/.

m
2012-01-20 12:23:30

mam 21 lat, a migreny męczą mnie już od kilku lat (choć początkowo nie wiedziałam, że moje częste bóle głowy to migreny). bezpośrednio przed atakiem często występuje u mnie gwałtowny spadek nastroju (coś jak krótka depresja) i ogromny niepokój. od kilku miesięcy zauważyłam też u siebie blednięcie palców głównie podczas zimna (zespół Raynauda). miewam też objawy zespołu jelita drażliwego, choć nie jest on u mnie zdiagnozowany przez lekarza.