Ikonka informacja

Zwiastuny i wyzwalacze migreny

Migreny są bolesne, czasami osłabiające. Cierpiąca na nie osoba nierzadko znajduje się na skraju swojej wytrzymałości. Ale jest nadzieja. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, co uruchamia ten rodzaj bólu głowy, może przyczynić się do zrozumienia, dlaczego migreny występują i jak je leczyć.

Ograniczanie występowania migreny przypomina próby pozbycia się stresu. Dowiedz się co powoduje migrenę a może znajdziesz na to sposób.

Zacznij od założenia dziennika bólów głowy. Zapisuj w nim kolejne fazy migreny. Poniżej lista poszczególnych cech migreny:

  • Prodrom – okres poprzedzający ból głowy, charakteryzujący się przypływem energii, biegunką, rozdrażnieniem, zachciankami, pragnieniem,
  • Aura – charakteryzuje się zaburzeniami widzenia i czucia, a czasami nawet problemami z mową,
  • Ból – silny, pulsujący lub świdrujący, może trwać od kilku godzin do kilku dni,
  • Następstwa – po migrenie następuje często okres osłabienia i zmęczenia.

Ważne jest, aby w miarę możliwości zapisywać w dzienniku co robiło się tuż przed pojawieniem się migreny. Co działo się w domu, w pracy, w życiu towarzyskim. Poniżej kilka zdarzeń, czynników i substancji często wyzwalających migrenowe bóle głowy.

Kofeina – większość z nas potrzebuje dawki kofeiny aby móc rano funkcjonować. U cierpiących na migrenę kofeina lub jej brak może powodować silny ból głowy. U osób przyzwyczajonych do spożywania dużych ilości napojów zawierających kofeinę (np. kawy) nagłe zerwanie z kofeiną może stać się przyczyną bólu, jeśli naczynia krwionośne stały się na tym punkcie wyczulone.

Stres – odpowiedzią na stresujące sytuacje często jest reakcja typu „walcz lub uciekaj". Pojawia się ona, gdy organizm jest w stanie gotowości w obliczu bliskiego fizycznego zagrożenia. W przypadku stresu, zagrożenie niekoniecznie ma charakter fizyczny, ale organizm reaguje w ten sam sposób. Zmartwienie, niepokój, stłumione emocje i zmęczenie mogą być przyczyną zwiększonego napięcia mięśni w otoczeniu mózgu, szyi, skroniach i oczach.

Cykl menstruacyjny – na migreny cierpią głównie kobiety. W tym przypadku jednym z prawdopodobnych sprawców migrenowych bólów głowy są wahania poziomu hormonów w organizmie w okresie dojrzewania, ciąży, poszczególnych cykli i podczas perimenopauzy.

Brak pożywienia – nie dostarczanie organizmowi potrzebnego mu pokarmu może prowadzić do bólu głowy. Można to określić „bólem głowy z głodu", ale ciągłe niedojadanie może nasilić bóle głowy i przeistoczyć je w napady migreny.

Dodatki do żywności – ludzki organizm nie jest przystosowany do trawienia licznych konserwantów i dodatków które znajdują się w wysoko przetworzonej żywności. U wielu osób dodatki te mogą wywołać napad migreny. Jednym ze znanych, problematycznych dla wielu cierpiących na migrenę dodatków są azotany, znajdujące się w przetworzonym mięsie, np. w hot dogach.

Bezsenność – rytm okołodobowy pozwala organizmowi wyłączyć niektóre funkcje i zacząć regenerację. Osoba dorosła potrzebuje przeciętnie 6-8 godzin snu na dobę. Migrenowe bóle głowy mogą być wyzwalane przez niedobór snu, powstały na skutek skrócenia rytmu okołodobowego lub bezsenności wywołanej stresem.

Pierwszym krokiem w leczeniu migreny jest poznanie jej przyczyny. Prowadzenie dziennika codziennych czynności pomoże wyśledzić ten czynnik. Im więcej wiesz o przyczynie swoich migren, tym większe masz szanse na przeciwdziałanie im.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.