Pływanie

Zmiany trybu życia, które pomogą złagodzić migreny

Migrenowe bóle głowy mają niezwykle destrukcyjny wpływ na Twoje życie. Mogą być bardzo bolesne, mogą przeszkadzać w codzienności, rozregulowywać całe tygodnie, miesiące, a nawet całe życie. Jest jednak promyk nadziei. Kilka zmian w trybie życia może złagodzić intensywność i czas trwania bólów głowy.

Zapanowanie nad swoimi migrenami można zacząć od zapanowania nad swoim stylem życia. Osoby zagrożone migrenowymi bólami głowy mogą wprowadzić w swoim codziennym życiu zmiany, które mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia napadu migreny. Poniżej kilka podstawowych zmian, które pomogły osobom cierpiącym na migreny:

Wysypiaj się – wiele osób nie docenia snu. Byłeś pełen energii a teraz nie masz już sił? Kiepsko sobie radzisz z sytuacją w pracy lub w domu? Przyczyna może leżeć w schemacie snu. Brak snu podnosi poziom stresu. Kiedy podnosi się poziom stresu, wzrasta również prawdopodobieństwo migreny. Dorośli potrzebują przynajmniej 6 godzin nieprzerwanego snu na dobę, aby organizm mógł się zregenerować. W regularnym cyklu snu organizm reguluje się sam. Bez tego systemu napraw stres akumuluje się i stwarza warunki dla rozwoju migreny.

Znajdź chwilę na odpoczynek – Nawet jeśli śpimy w nocy, to gdy dzień wymaga funkcjonowania na wysokich obrotach, możemy potrzebować krótkiej drzemki lub chwili wytchnienia. Zrobienie sobie przerwy w środku dnia doładuje Twoje baterie, pozwoli się zrelaksować i rozładować stres. Weź przykład z dzieci w przedszkolu i połóż się na 15-20 minut w jakimś spokojnym miejscu. Zamknij oczy, wpatruj się w dal, zrób coś, co wycisza Twój umysł i odpręża ciało. Nie czytaj, nie oglądaj telewizji, nie wykonuj czynności, które dostarczają Twojemu umysłowi informacji; po prostu się zatrzymaj.

Ćwiczenia – regularne ćwiczenia mogą zmniejszać występowanie napadów migreny. Ćwiczenia odprężają i wzmacniają mięśnie. Regularne ćwiczenia pomagają rozładować stres, który przyczynia się do napięcia. Ponadto pobudzają wytwarzanie endorfin w mózgu (tzw. „hormony szczęścia"). Udowodniono, że utrzymanie zdrowej wagi zmniejsza częstotliwość występowania migren. Oczywiście jeśli jesteś w samym środku migreny, to ćwiczenia nie są wskazane.

Unikaj żywnościowych wyzwalaczy – prowadź dziennik bólów głowy; pomoże to rozstrzygnąć, czy jakieś produkty żywnościowe lub dodatki do żywności wyzwalają u Ciebie migreny. Unikaj jedzenia, które udało Ci się w ten sposób zidentyfikować. Wymaga to wyrzeczeń, ale uwolnienie się od migren jest warte poświęcenia. Nie zapominaj o napojach i słodyczach. U niektórych osób napady migreny występują po wypiciu czerwonego wina, kawy, lub po zjedzeniu czekolady. U jeszcze innych takie działanie wywołać może nawet cukier. Potraktuj tę kwestię poważnie, a uda Ci się zmniejszyć ilość migren.

Odżywiaj się zdrowo i regularnie – Jednym z powszechnych czynników wyzwalających migreny jest opuszczanie posiłków. Jedzenie w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu utrzymuje procesy metaboliczne w stanie równowagi. Małe posiłki i przekąski zamiast dwóch lub trzech dużych posiłków pozwolą utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i dodadzą sił. Jedzenie zdrowej, bogatej w składniki odżywcze żywności wspiera wydajniejszą pracę organizmu, zaopatrując go w witaminy i minerały. Jedząc nieprzetworzoną żywność zamiast żywności paczkowanej lub typu fast food można uniknąć kilku powszechnych wyzwalaczy migreny.

Stresory – ważny temat, którego nie można zignorować. Istnieje wiele czynników wywołujących stres. U osób cierpiących na migreny występują one pod nazwą „wyzwalaczy". Nie znosisz swojej pracy? Masz nierozwiązane problemy rodzinne lub małżeńskie? Problemy finansowe nie pozwalają Ci zasnąć? Każdy z tych powodów może być na tyle stresujący, by wywoływać migrenowe bóle głowy. Przeprowadzenie zmian na tych płaszczyznach życia może wymagać wsparcia osób trzecich, np. terapeuty, księdza, lekarza. Jeśli migrenowe bóle głowy stały się dla Ciebie utrapieniem, czas porozmawiać o tym z lekarzem.

Przejmij kontrolę nad swoim życiem i zapanuj nad swoimi migrenami. Zmiany stylu życia nie tylko pozwalają prowadzić zdrowsze życie, ale też, miejmy nadzieję, życie wolne od migren.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.