Ból oczu

W jaki sposób światło nasila ból migrenowy?

Większość osób cierpiących na migrenę wie, że światło może nasilać ból migrenowy. Najnowsze badanie niewidomych pacjentów cierpiących na migrenę może wyjaśnić dlaczego. Jego wnioski mogą w rezultacie doprowadzić do opracowania nowych metod łagodzenia ciężkich bólów głowy wywoływanych przez światło.

W całym kraju więcej niż 1 na 10 osób doświadcza nawracających bólów głowy zwanych migrenami. Często są one opisywane jako pulsowanie po jednej stronie głowy. Inne objawy obejmują nudności, wymioty i ogromną wrażliwość na dźwięki. Ekspozycja na światło zwykle wyzwala lub nasila ból, jednak podstawowy mechanizm nie jest znany.

Aby lepiej zrozumieć rolę światła, dr Rami Burstein z Harvard Medical School wraz ze swoimi współpracownikami poddał badaniu 20 osób cierpiących na migrenę, które jednocześnie były niewidome. Sześciu uczestników nie było w stanie wyczuć światła albo w związku z uszkodzeniem nerwów wzrokowych, albo usunięciem gałek ocznych z powodu choroby. Pozostałych 14 nie było w stanie rozpoznawać obrazów, ale ich oczy reagowały na światło, nawet nie uświadamiając go sobie. Ich rytm snu i czuwania był w normie, podczas gdy u pozostałej szóstki ulegał zaburzeniom. Badanie przeprowadzono przy wsparciu Narodowego Instytutu Zaburzeń Neurologicznych i Udarów należącego do amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) oraz Badań na Rzecz Zapobiegania Ślepocie.

Jak poinformowano w internetowym wydaniu Nature Neuroscience z 10 stycznia 2010, naukowcy odkryli, że ekspozycja na światło nasilała ból migrenowy u 14 osób, które częściowo reagowały na światło, a pozostawała bez wpływu na pozostałych 6 uczestników badania, którzy byli całkowicie niewidomi. Naukowcy doszli do wniosku, że nerw wzrokowy, który przenosi sygnały do mózgu musi odgrywać kluczową rolę w migrenie wywoływanej przez światło. Lecz ponieważ 14 z objętych badaniem miało uszkodzone pręciki i czopki – najważniejsze komórki odpowiedzialne za rozpoznawanie światła i powstawanie obrazów w oku – naukowcy podejrzewali, że do reakcji bólowej na światło przyczynia się inny typ komórki rozpoznającej światło.

Wykorzystali szczury, aby lepiej poznać szlaki bodźców nerwowych, które mogą być zaangażowane w proces. Skupili się na komórkach oka rozpoznających światło, zwanych neuronami zwojowymi siatkówki ze światłoczułością własną (z ang. ipRGCs). Komórki te, które odkryto zaledwie dziesięć lat temu, mają podstawowe znaczenie dla utrzymywania rytmu snu i czuwania oraz reakcji źrenicy na światło, lecz nie odgrywają żadnej roli w tworzeniu obrazów w oku.

Badacze prześledzili szlak sygnałów ipRGC w nerwach wzrokowych u szczurów, gdzie następnie zbiegały się one z komórkami mózgowymi przekazującymi bodźce bólowe. Ekspozycja na światło gwałtownie aktywowała komórki ipRGC oraz komórki przekazujące bodźce bólowe, które już wcześniej powiązano z bólem migrenowym. Po usunięciu światła komórki mózgowe pozostawały aktywne przez kilka minut.

- To wyjaśnia, dlaczego pacjenci mówią, że ich ból głowy nasila się w ciągu kilku sekund po ekspozycji na światło i maleje 20 do 30 minut po przebywaniu w ciemności - powiedział Burstein.

Wnioski wskazują na szlak niezwiązany z formowaniem obrazów w przypadku migren wywoływanych przez światło, choć naukowcy zwracają uwagę na możliwość występowania dodatkowych mechanizmów. - Z klinicznego punktu widzenia badanie przygotowuje grunt dla zidentyfikowania sposobów na zablokowanie szlaków bodźców nerwowych, tak żeby pacjenci z migreną mogli tolerować światło bez bólu – powiedział Burstein.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.