Tradycyjne sposoby kojenia bólu - zioła, okłady, masaże
Przedstawiamy tradycyjne i naturalne sposoby kojenia migrenowego bólu głowy. Leczenie ziołami, masaże, okłady. Zapraszamy do lektury!
Leczenie ziołami
Złocień (wrotycz) maruna (Tanacetum partenium)
Stosuje się sproszkowane liście tej byliny, ponieważ mają one silne działanie przeciwmigrenowe i przeciwgorączkowe. Zioło to dostępne jest na rynku w postaci kapsułek ze sproszkowanych liści. Łagodzi objawy migreny, takie jak ból, nudności czy wymioty, zmniejsza ich intensywność i częstotliwość. Stosuje się doustnie dawkę do 125mg dziennie. Efekty widoczne są w ciągu około tygodnia od rozpoczęcia stosowania. Należy pamiętać, aby nie odstawiać kapsułek w sposób gwałtowny, ponieważ wywołuje to wzrost występowania objawów migreny. Nie zaleca się stosowania tego zioła przez alergików, ponieważ zaobserwowano wystąpienie uczuleń po jego podaniu. Ponadto u 5-15% badanych osób pojawiły się afty wrzodziejące i podrażnienia żołądkowo-jelitowe. Rzadko obserwuje się efekty uboczne w postaci biegunki, niestrawności i zawrotów głowy. Złocienia maruna nie stosuje się u osób przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi. Nie zaleca się podawania wrotyczy maruna kobietom ciężarnym oraz osobom z niską krzepliwością krwi, ponieważ wydłuża czas jej krzepnięcia.
Korzeń lepiężnika (Petasites hybridus)
Wyciąg z korzenia lepiężnika (Petasites hybridus) stosowany na grupie pacjentów obniżył częstotliwość ataków migreny o 50% przez cztery miesiące. Efektem ubocznym stosowania wyciągu z lepiężnika jest występowanie intensywnego odbijania. Zaleca się stosowanie wyciągu z korzenia lepiężnika w dawce 50mg trzy razy dziennie przez miesiąc a następnie zmniejszenie dawki do 50mg dwa razy dziennie. Nie są znane interakcje tego zioła z lekami. Nie jest znane działanie tego ekstraktu na kobiety ciężarne.
Melatonina
Stosuje się ją w celu poprawienia dobowego rytmu snu. Melatoninę stosuje się na noc przez 4 do 6 tygodni. Udowodniono, że przyjmowanie od 10 do 14mg melatoniny dziennie wyraźnie obniża częstotliwość występowania migreny i innych bólów głowy. Melatoninę powinno się zacząć przyjmować od dawki 1mg stopniowo zwiększają ilość w razie potrzeby. Nie powinno się stosować dawki przekraczającej 6mg. Skutkami ubocznymi stosowania melatoniny są uczucie zmęczenia, senność, zawroty głowy, skurcze brzucha oraz drażliwość.
Waleriana (kozłek lekarski) (Valeriana officinalis)
Korzeń waleriany stosuje się w celu wspomagania zasypiania i poprawy jakości snu. Waleriany nie stosuje się u kobiet ciężarnych. Wiele osób nie może przyjmować waleriany w czasie trwania nudności, ponieważ jej zapach jest bardzo intensywny i odczuwany przez nie jako wyjątkowo nieprzyjemny, do tego stopnia, że nasila nudności. Uważa się, że waleriana nie pogarsza sprawności psychomotorycznej. Waleriana może powodować nasilenie się bólów migrenowych i innych bóli głowy, jeśli jest przyjmowana dłużej niż 3 miesiące. Najbardziej rozpowszechnionym efektem stosowania waleriany są dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Pieprz metystynowy - Kava kava (Piper methysticum)
Jest ziołem działającym skutecznie na osoby cierpiące na bezsenność oraz takie, u których występują stany lękowe. Chorym na migrenę podaje się tą roślinę, aby wywołać sen, ponieważ jego niedobór nasila ataki tego schorzenia. Pieprz metystynowy przyjmuje się na noc, w dawce od 150 do 200mg na godzinę przed snem.
Skutkiem ubocznym może być łuszczenie się skóry, jeżeli przyjmowało się dawkę ponad 400mg przez długi czasu. Innym niepożądanym działaniem, rzadko w prawdzie spotykanym, może być toksyczne zapalenie wątroby. Nie stosuje się pieprzu metystynowego u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz u osób poddawanych chemioterapii w przebiegu nowotworów złośliwych.
Czarny bez
10-15 jagód czarnego bzu należy wrzucić do filiżanki wody i rozgnieść je. Powstały roztwór należy doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odcedzić, posłodzić i wypić. Wywar ten należy stosować jak tylko poczuje się nadchodzący atak, ponieważ jego działanie przeciwbólowe jest łagodne.
Pokrzywa
Wsyp dwie łyżki stołowe suszonej pokrzywy do dwóch filiżanek mleka. Gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Odcedź i osłodź miodem, pij wywar póki jest ciepły. Nie używaj naparu, jeżeli masz alergię na pokrzywę. Pokrzywę można zastąpić miętą pieprzową, jeśli zajdzie potrzeba. Jeśli nie wiesz, czy występuje u ciebie uczulenie na pokrzywę wypij mały łyk naparu i odczekaj chwilę. Jeżeli nie pojawi się wysypka możesz używać naparu.
Kosaciec cuchnący
Kosaciec cuchnący jest uważany za naturalny środek na migrenowe bóle głowy. Posiekaj łyżkę stołową irysa cuchnącego i dodaj do dwóch filiżanek wody. Gotuj delikatnie przez 15 minut. Odcedź i przyjmuj do 3 łyżek wywaru dziennie. Wywar ten ma lekkie działanie przeczyszczające, dlatego może zajść potrzeba jego rozcieńczenia.
Olejki eteryczne
Poleca się wdychanie przy nudnościach olejku z mięty pieprzowej – znosi ona u wielu osób odruch wymiotny. Olejki eteryczne można kupić w sklepach zielarskich oraz aptekach. Niektóre olejki zakrapia się na poduszkę przed snem, można jednak stosować je także w ciągu dnia.
Inne metody
Ogrzewanie suszarką do włosów
Wiele cierpiących na migrenę osób czuje ulgę poprzez przepływ ciepłego prądu powietrza. Suszarkę należy nastawić na średnie obroty, a następnie skierować prąd powietrza na bolącą stronę głowy. Sposobu tego raczej nie poleca się osobom cierpiącym na nadwrażliwość na dźwięki w czasie napadów migreny.
Ocet
Zmieszaj równe części octu i wody, po czym doprowadź do wrzenia. Wdychaj opary przez kilka minut. W razie konieczności powtórz.
Kawa cytrynowa
Przy pierwszych sygnałach bólu zaparz mocną kawę i dodaj do niej łyżkę stołową soku z cytryny. Kofeina zawarta w kawie przynosi ulgę niektórym osobom, aczkolwiek picie kawy zawierającej kofeinę oraz niezalecanych w diecie soków cytrusowych wzbudza kontrowersje. Wydaje się, że kawa z cytryną pomaga osobom, które są na diecie ograniczającej kofeinę, czyli nie spożywają kawy na co dzień.
Olejek miętowy
10g olejku miętowego rozpuścić w alkoholu. Rozprowadzić na czole i skroniach w czasie bólu. Zabieg można powtarzać po 15 i 30 minutach.
Masaż karku
U wielu chorych masaż karku wykonywany przez samego chorego lub inna osobę pomaga. Masaż należy zacząć od dolnych partii mięśni idąc ku górze. Masaże są polecane szczególnie u dzieci cierpiących na migrenę. Znajdź wgłębienie pomiędzy mięśniami szyi i powoli masuj od dołu w górę. Powtórz to samo w zagłębieniu skroni. Masaż pomaga mięśniom rozkurczyć się oraz wspomaga prawidłowe ukrwienie.
Akupresura
Polega na uciskaniu kciukiem lub palcem wskazującym określonych miejsc, np. skroni czy potylicy i ich rozmasowanie. Niektórzy polecają tez ucisk dołeczka w pobliżu kostki na przegubie ręki i jego lekkie rozmasowanie. Można samemu poszukać map ciała z zaznaczonymi punktami zalecanymi do uciskania, lub udać się do specjalisty.
Ciepłe i zimne okłady
Przyłóż ciepły lub zimny okład (w zależności od tego, który przynosi większą ulgę) na skronie i kark i pozostaw na 20 minut.
Bibliografia:
- 50 ways to control migraines: proven relief for adult, adolescent, and child migrain sufferers. Ceabert J. Griffith, N. D. P.A.-C.
- Managing your migraine: a migraine sufferer's practical guide, Susan L. Burks
- Jude's Herbal Home Remedies: Natural Health, Beauty & Home-Care Secrets. Jude C. Williams,Jude Todd
- The headache handbook: diagnosis and treatment. Gary W. Jay
- Conquering Your Migraine: The essential guide to understanding and treating migraines for all sufferers and their families. Seymour Diamond, Mary A. Franklin
- Managing Migraines: Dealing with migraines from all perspectives ... something to help each sufferer Claire Houlding
- Integrative medicine, David Rakel
- Natural Health, Natural Medicine: The Complete Guide to Wellness and Self-Care for optimum health, Andrew Weil
- Migräne: Ursachen, Formen, Therapie, Matthias Keidel
- Effective Migraine Treatment in Pregnant and Lactating Women: A Practical Guide, Dawn A. Marcus,Philip A. Bain
JR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren