Ryboflawina na migreny
Skorygowanie złych nawyków żywieniowych może pomóc migrenikom zredukować częstotliwość bólów głowy. Wielu z nich odczuwa ulgę po dodaniu do swojej dziennej diety suplementów witaminowych.
W wielu badaniach wykazano, że zażywanie witaminy B2, znanej również jako ryboflawina, pomaga w zmniejszeniu liczby napadów migrenowych. Przedmiotem wstępnych badań była duża dawka (400 mg). Jest to dwieście razy więcej B2 niż zawiera typowa dieta. Tak duża dawka wywołała nietypowy skutek uboczny: biegunkę.
W 2005 roku w nowym badaniu zmierzono efektywność znacznie mniejszej dawki B2 (25 mg na dzień). Ta niewielka ilość okazała się równie skuteczna w zmniejszaniu częstotliwości migren jak większa dawka z poprzednich badań.
Ryboflawina wspomaga produkcję energii w komórkach mózgu. Osoby cierpiące na migreny mają tendencję do zaburzeń tej czynności, dlatego suplementy zawierające ryboflawinę mogą im pomóc.
Dowiedzioną skuteczność w redukcji częstotliwości migren ma również magnez, kolejny składnik odżywczy wspomagający dostarczanie energii. Leki moczopędne, alkohol i przewlekłe choroby wypłukują magnez z organizmu. W zaspokojeniu zapotrzebowania na ten wartościowy pierwiastek migrenikom może pomóc urozmaicenie diety pożywieniem bogatym w magnez, takim jak szpinak, banany, orzechy i płatki pełnoziarniste.
Jeśli zmiany żywieniowe nie przynoszą efektów, pomóc może dzienna dawka magnezu, maksymalnie 400 mg. Migrenicy powinni bardzo ostrożnie podchodzić do zmian w diecie i do stosowania suplementów. Do objawów przedawkowania magnezu należą: senność, zmęczenie i biegunka.
Kolejnym możliwie przydatnym suplementem jest witamina E, wspomagająca krążenie. Częstotliwość migren można zmniejszyć dzienną dawką 400 IU (jednostek międzynarodowych). Uważa się, że tabletki z oleju rybnego z odpowiednio zbilansowaną zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, zmniejszają nasilenie migren i pomagają je powstrzymać.
Przed dodaniem jakichkolwiek suplementów diety do planu swojego leczenia skonsultuj się z lekarzem.
JR
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren