Refleksologia

Refleksologia na migreny

Większość migreników wzdrygnie się odruchowo na sam dźwięk słowa "migrena", mając wciąż w pamięci swój ostatni ból głowy. Hasło "refleksologia" nie wywoła prawdopodobnie żadnej reakcji. Badanie przeprowadzone w Danii w 2006 roku wykazało, że dla migreników, którzy mieli styczność z refleksologią, migrena nie jest już taka straszna.

Czym jest refleksologia?

Refleksologia to technika masażu oparta na koncepcji, zgodnie z którą każda część ludzkiego ciała ma odpowiadający jej punkt na podeszwie stopy. Refleksolodzy wierzą, że uciskanie odpowiednich punktów na stopie łagodzi napięcie, ból i stres w określonych miejscach.

W duńskim badaniu wzięli udział migrenicy i osoby cierpiące na przewlekłe napięciowe bóle głowy. Około 90% uczestników przyznało się do zażywania lekarstw przepisanych na bóle głowy w miesiącu poprzedzającym badanie. Po jego zakończeniu, 19% badanych oświadczyło, że dzięki zaoferowanemu leczeniu może zaprzestać przyjmowania leków.

Badanie obejmowało 6 do 8 terapii wraz z comiesięcznymi zabiegami kontrolnymi przez okres następnych sześciu miesięcy. Po tym okresie 23% badanych stwierdziło, że są zupełnie wyleczeni i nie mają już bólów głowy. 55% badanych zauważyło znaczącą poprawę swojego stanu zdrowia – zmniejszyła się częstotliwość i nasilenie bólów głowy. Imponująca liczba uczestników badania (aż 78%) stwierdziła u siebie poprawę.

Na badaniu kontrolnym trzy miesiące później 23% badanych utrzymywało, że zostali uleczeni. 41% odczuwało poprawę jakości życia.

Leczenie było najbardziej skuteczne wśród młodszych pacjentów i tych, którzy cierpieli na migreny od stosunkowo niedawna.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.