Masaż głowy

Recepta na migrenę: czy masaż może złagodzić ból migrenowy?

Wielu cierpiących na migrenę znajduje ulgę i skuteczną profilaktykę dzięki różnym technikom masażu terapeutycznego. Jeśli cierpisz na migreny, znasz aż za dobrze czas stracony z powodu bólu, nudności, nadwrażliwości na światło i ogólnego złego samopoczucia.

Leki na receptę mogą zatrzymać migrenę w pół drogi, szczególnie zażyte na początku ataku; unikanie czynników wyzwalających, które mogą obejmować wszystko od kofeiny, czekolady po alkohol, pszenicę lub nabiał, także pomaga dotkniętym przez migrenę unikać choroby tak często jak to możliwe. Jednakże wielu ludzi decyduje się podążyć w kierunku alternatywnej medycyny, aby pomogła ona łagodzić ataki i zapobiegać migrenom. Masaż udowodnił, że jest silną alternatywą dla tradycyjnych leków na polu profilaktyki migreny.

Wykazano, że istnieje kilka różnych technik masażu, które pomagają cierpiącym na migrenę zwalczać chorobę. Różne metody działają – lub nie działają - u różnych ludzi i większość chorych łączy terapię masażem i tradycyjne leczenie, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Zależnie od typu i częstotliwości Twoich migren, jedna lub więcej z poniższych technik może okazać się przydatna dla Ciebie.

Masaż tkanek głębokich, być może najbardziej znana technika, rozluźnia mięśnie ciała poprzez nacisk i rozciąganie. Masażysta skupia się na obszarach ciała, które przenoszą napięcie lub wydają się naprężone lub pełne uczucia dyskomfortu i używa pogłębionego nacisku, aby złagodzić napięcie i zapewnić uczucie ogólnego odprężenia i rozluźnienia sztywnych mięśni. Jeśli Twoje migreny wynikają z napięcia skupionego w konkretnej części ciała (zwykle w szyi lub ramionach), masaż tkanek głębokich, który rozluźni te sfery, może stanowić łagodzące leczenie.

Masaż neuromięśniowy jest bliskim krewnym masażu tkanek głębokich. W tej technice masażysta stosuje nacisk o nasileniu umiarkowanym do głębokiego w „punktach wyzwalania" ciała – określonych obszarach w obrębie mięśnia, które często reagują bólem na dotyk, kiedy są naciskane. Zamysł, który stoi za leczeniem przy użyciu punktów wyzwalania polega na złagodzeniu uciśnięcia nerwów (ściśnięte nerwy byłyby przyczyną dla której punkty spustowe bolą po naciśnięciu) i rozluźniony nerw powinien z kolei pomóc ciału złagodzić napięcie.

Następną techniką, którą można rozważyć, jest masaż czaszkowo–krzyżowy, gdzie nacisk stosowany przez masażystę jest skupiony na czaszce i skórze głowy. Poprzez uspokojenie zakończeń nerwowych w czasie masażu, terapeuta zachęca je do rozluźnienia i zaprzestania wysyłania tak silnych fal bólu.

Jeśli masaż czaszkowo–krzyżowy nie pomoże w przypadku Twojej migreny, możesz spróbować przenieść się w dół ku stopom na refleksologię. Refleksologia skupia się na punktach nacisku na podeszwach stóp. Według tej metody stopa jest podzielona na pola odpowiadające różnym obszarom ciała. Poprzez pobudzanie tych punktów na stopach, terapeuta może rozluźnić mięśnie, które przenoszą dużo stresu lub napięcia. Ponieważ obejmuje to stosowanie nacisku na stopy, wiele osób odkryło, że można się tego nauczyć i stosować wersję tej terapii na sobie, zarazem czyniąc ją mniej kosztowną i bardziej dostępną jako narzędzie zapobiegania bólowi już na początku ataku.

Wreszcie, możesz rozważyć wybór akupresury i blisko z nią związanej akupunktury. Akupresura, jak refleksologia, może być opanowana i praktykowana przez cierpiących na migrenę. Ta technika obejmuje stosowanie nacisku opuszek palców na określone punkty głowy, szyi lub rąk. Zamysł polega na tym, że poprzez stosowanie nacisku, a następnie zwalnianie go w konkretnym rytmie doprowadza się do rozluźnienia specjalnych nerwów odpowiedzialnych za przewodzenie bólu migrenowego. Jeśli akupresura przynosi Ci ulgę, możesz poszukać licencjonowanego terapeutę specjalizującego się w akupunkturze. Taki terapeuta spróbuje uwolnić napięcie ciała poprzez bezbolesne umieszczanie igieł w punktach akupunktury na całym ciele. Choć akupunktura i akupresura nie powinny być mylone, obydwie pochodzą ze wschodniej koncepcji qi, energii, która krąży po ciele i może blokować niektóre zakończenia nerwowe lub punkty akupresury. Uwalniając qi, aby znów płynęła swobodnie, łagodzi się napięcie i ból w wielu dolegliwościach, włączając w to, dla niektórych, migrenę.

Jeśli zdecydujesz się podążyć za którąś formą masażu, aby znaleźć ulgę w migrenach, powinieneś skonsultować się z lekarzem, żeby być pewnym bezpieczeństwa swojego wyboru. Zawsze szukaj licencjonowanych terapeutów. Choć akupresury i refleksologii można się nauczyć z licznych książek, zawsze powinieneś szukać terapeuty z certyfikatem obejmującym każdą technikę, która pozwala komuś manipulować Twoim ciałem w jakikolwiek sposób. Niektórzy masażyści współpracują z NFZ, warto więc sprawdzić czy koszt masażu nie może być pokryty dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co najważniejsze, zachowaj otwarty umysł, jeśli jedna technika Ci nie pomoże, spróbuj innej. Zrób własne rozeznanie, uważaj na siebie i bądź zdrów!

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.baylka
2015-04-20 13:51:21

Zgadzam się z tym, że masaże mogą pomóc w zwalczaniu bólów głowy, sama jestem na to najlepszym przykładem po masażu leczniczym w kreg clinic w Poznaniu migreny minely, a myslalam ze będę się z tym zmagac do końca zycia…