Radzenie sobie z bólem głowy w trakcie ciąży
Jedną z powszechnych faz jest ból głowy w trakcie ciąży. Postrzegany jest jako typowa dla tego stanu dolegliwość (zwłaszcza dla pierwszego i trzeciego trymestru). Lekarze twierdzą, że rzadko świadczy ona o poważniejszym schorzeniu. Według ekspertów prawdopodobna przyczyna bólu głowy w trakcie ciąży nie jest jednak do końca znana.
W pierwszym trymestrze bóle głowy występują pod wpływem zmian hormonalnych. W trzecim trymestrze wywołuje je przybranie na wadze i zmiany w dotychczasowej postawie ciała.
Poza tym eksperci podejrzewają, że wśród czynników nasilających jest jedzenie na zimno, zwiększone spożycie kofeiny, bezsenność, ogólne zmęczenie, zapalenie zatok, alergie, zmęczenie oczu, stres, depresja, głód a nawet odwodnienie.
Najczęstszą formą bólu głowy podczas ciąży jest migrena wywoływana obkurczaniem i rozszerzaniem naczyń krwionośnych w mózgu. Eksperci twierdzą, że mniej więcej co piąta kobieta przynajmniej raz w życiu doświadcza migrenowego bólu głowy, a około 15% z nich doświadczyło migreny po raz pierwszy po zajściu w ciążę.
Większość ciężarnych jest zgodna co do tego, że migreny cechują się pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą wymioty i zawroty głowy. Ból głowy w trakcie ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, ale wcale nie musisz go znosić jeśli wydaje Ci się zbyt uciążliwy. Najpopularniejszym sposobem na złagodzenie bólu głowy w trakcie ciąży jest zażywanie środków przeciwbólowych.
Według lekarzy zażywanie paracetamolu nie stwarza zagrożenia jeśli właściwie się go dawkuje. Pozostałe środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, ibuprofen i inne lekarstwa na receptę, nie powinny być zażywane przez kobiety w ciąży. Jeśli ból jest nie do zniesienia, skonsultuj się z lekarzem w sprawie doboru najbezpieczniejszej alternatywy.
Oprócz lekarstw na receptę ulgę w bólach głowy w trakcie ciąży przynieść mogą również następujące sposoby:
- Zapoznaj się z przyczynami mogącymi wyzwalać ten pulsujący ból. W praktyce jednym z najczęstszych czynników wywołujących ból głowy w trakcie ciąży jest stres. Spróbuj rozpoznać bodźce, które Cię stresują i znajdź sposób, by ich uniknać. Poza zidentyfikowaniem i zaakceptowaniem powodów stresu, możesz go zminimalizować odżywiając się regularnie i pijąc duże ilości płynów. Powinnaś też znaleźć czas na odpoczynek i ćwiczenia.
Dodatkowo postaraj się znaleźć jakieś relaksujące zajęcie, np. medytację, słuchanie muzyki, pisanie. Postaraj się również unikać spożywania produktów mogących wywołać ból głowy, takich jak alkohol, żywność zawierająca glutaminian sodu, sztuczne środki słodzące, dojrzewający ser, produkty fermentowane itp. Jeśli to możliwe, staraj się trzymać z dala od osób, które Cię denerwują i prowadź otwartą komunikację ze swoim partnerem. - Wypróbuj okłady. Ciepły lub zimny okład nałożony na czoło lub szyję może zdziałać cuda.
- Bierz prysznic tak często, jak to możliwe. W związku z tym, że zimny prysznic pomaga obkurczyć rozszerzone naczynia krwionośne, jest to prosty i skuteczny środek uśmierzający ból głowy. Jeśli okoliczności na to nie pozwalają, znajdź sposobność by chociaż przemyć sobie twarz zimną wodą.
- Pozwól sobie na relaksujący i kojący masaż. Masaż całego ciała przeprowadzony przez profesjonalnego terapeutę może przynieść ulgę w bólu głowy podczas ciąży. Jeśli chcesz uwolnić się od stresu, poproś masażystę by skoncentrował się na mięśniach szyi, ramion i pleców.
- Nie chodź głodna czy spragniona. Niski poziom cukru we krwi zazwyczaj powoduje ból głowy. Upewnij się, czy masz wystarczający zapas cukru. Zaopatrz się też w duże ilości płynów, szczególnie w wodę, by zapobiec odwodnieniu.
MR
Gosia
2017-07-21 09:51:23
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren