Lody

Przerwij ból głowy związany ze zjedzeniem lodów!

Ból głowy po zjedzeniu lodów, zwany również "brain freeze" ("zamarzanie mózgu"), jest problemem dla niektórych osób, a dla innych – nie. Dla tych, którzy mają z nim do czynienia, może to być krótkotrwały, ale bolesny problem, nie tylko gdy jedzą lody, ale również gdy próbują pić zimne napoje lub w okolicy ich ust nagle znajduje się coś zimnego.

Co jednak wywołuje te bóle? Ponieważ nie uważa się ich za istotny problem i trwają raczej krótko, ten rodzaj bólów głowy jest bardzo mało zbadany. Jednak z kilku przyczyn poświęca się im coraz więcej uwagi. Po pierwsze, osoby cierpiące na migrenę wydają się nimi zmęczone. Po drugie, osoby, które miewają migreny czasami odkrywają, że ból głowy po zjedzeniu lodów wywołuje objawy migreny, które mogą być znacznie bardziej bolesne i długotrwałe.

W 1968r. brytyjski neurolog dr R.O. Smith zaczął szczegółowo badać bóle głowy związane ze zjedzeniem lodów. Nie odkrył on pewnej przyczyny, chociaż zauważył, że problem ten wydaje się dotkliwszy w cieplejszych klimatach. Uważa się, że nerwy w podniebieniu reagują w ten sposób, że naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają, co wywołuje ból w innej części ciała. Nie, mózg tak naprawdę nie zamarza i nie wydaje się, aby następowało jakieś trwałe jego uszkodzenie.

Oczywiście wiemy, że istnieje dużo więcej czynników wywołujących migrenę, niż tylko skurcze w naczyniach krwionośnych. Ale może dalsze badania przyniosą dodatkowe wskazówki na temat mechanizmów sterujących bólem głowy.

Obecnie ból głowy związany ze zjedzeniem lodów ma bardziej oficjalną nazwę dzięki Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy. Ten ból jest przypisywany połykaniu lub wdychaniu zimnego bodźca. Mogą to być nie tylko lody, ale każdy rodzaj zimnego bodźca dla nerwów w tej okolicy. Związane z nim są inne bóle głowy spowodowane bodźcami wysyłanymi do nerwów w głowie, na przykład związane z wirusem, ciasnym nakryciem głowy czy inną nieznaną przyczyną.

Co mogę z tym zrobić?

Badania i zdrowy rozsądek wskazują zgodnie, że powinieneś spróbować jeść lody wolniej! Może również pomóc, jeśli będziesz trzymał zimne jedzenie i picie przed ustami.

Możesz także próbować ogrzać szczyt podniebienia językiem lub wypić trochę letniej wody.

W przypadku niektórych osób ból ten jest całkiem intensywny! Zaleca się, abyś w takim przypadku umieścił głowę poniżej serca lub położył coś zimnego na innej, wrażliwej części ciała, na przykład na nadgarstku.

Jeśli masz podobne doświadczenia, warto poszukać rozwiązania – ostateczne (rezygnacja z jedzenia lodów) jest po prostu zbyt straszne...

MR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.artur
2013-08-18 18:08:40

rozwiązanie?....bardzo proste...gdy rozpoczyna się "ten"ból...patrzeć...w światło:) słonce/lampa...100% skuteczne:)