Kobieta, która nie może spać w nocy

Prodromalne objawy migreny

Prodromalne objawy migreny to zwiastun, wczesne ostrzeżenie o zbliżającej się migrenie. Prodrom może wyprzedzać ból głowy od kilku minut do nawet kilku dni. Choć konkretna przyczyna prodromu dla migreny nie jest znana, dominująca teoria głosi, że prodrom jest częścią zachodzącej przed atakiem neurochemicznej zmiany w mózgu. Około 60% migreników doświadcza objawów prodromalnych.

Aura migrenowa

Aury migrenowe to specyficzny rodzaj prodromalnych objawów wzrokowych. Osoby, które na nie cierpią mają przywidzenia, np. w postaci błysków świetlnych i otaczających przedmioty aureoli. Ten rodzaj prodromu występuje rzadko: doświadcza go mniej niż 25% migreników.

Zaburzenia emocjonalne

Wiele osób cierpiących na migreny zauważa, że ich ataki poprzedzane są wahaniami nastroju. Niektórzy popadają w euforię, inni odczuwają głębokie przygnębienie, jeszcze inni są nietypowo dla siebie rozdrażnieni lub zniecierpliwieni.

Zmiany w metabolizmie

Niektórzy migrenicy w dniu poprzedzającym właściwy ból głowy odczuwają ogromny przypływ energii. U innych prekursorem migreny jest zmęczenie, osowiałość lub też ciągłe ziewanie.

Zaburzenie łaknienia

Niektórzy przed wystąpieniem bólu głowy tracą apetyt. Z kolei inni w dniu poprzedzającym napad odczuwają wzrost łaknienia. Niektóre osoby w fazie poprzedzającej migrenę miewają specyficzne zachcianki.

Zaburzenia snu

Do częstych zwiastunów migreny należą bezsenność oraz trudność w zasypianiu. Do objawów prodromalnych zalicza się także znużenie i problemy ze wstawaniem.

Zdiagnozowanie i leczenie migreny komplikuje fakt, że pacjenci mają różny przebieg fazy prodromalnej, o ile w ogóle ona u nich występuje. Wielu migreników przed wystąpieniem bólu głowy doświadcza wszystkich objawów prodromalnych w różnych przedziałach czasowych, lub też w zależności od ataku, różnych objawów.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.