Migrena podstawna

Poznaj rodzaje migrenowych bólów głowy

Jeśli masz bóle głowy, które wydają się zbyt silne jak na typowe, niepozorne bóle głowy, to być może cierpisz na migrenę. Migrena to groźny ból głowy, trwający od kilku godzin do kilku dni. Ból jest dość intensywny i towarzyszy mu wiele innych objawów.

 

Migreny różnią się jednak między sobą. Poszczególne rodzaje migreny określa się według ich umiejscowienia. Nie oznacza to, że migrena pasuje dokładnie lub wyłącznie do jakiejś kategorii, ale wiele osób cierpiących na migreny jest w stanie scharakteryzować swoje objawy w zakresie jednej lub kilku z poniższych klasyfikacji:

Prosta migrena – Jest to migrenowy ból głowy, któremu towarzyszą nudności z lub bez wymiotów, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk i zapach, oraz jedno- lub dwustronny ból głowy.

Migrena klasyczna – Migrena przy której występuje aura. Aury to zazwyczaj zaburzenia widzenia, ale mogą też przebiegać pod postacią uczucia mrowienia kończyn, problemów ze słuchem lub splątania.

Migrena oczna – aura ma charakter całkowicie wzrokowy. Można to opisać jako widzenie ciemnych kółek, które następnie stają się jasne, zmieniają kształty i poruszają się. Mogą mieć postać różnokolorowych lub czarnobiałych zygzaków. Przemieszczają w kierunku krawędzi lub pozostają w centrum. Mogą się pojawiać różnego rodzaju migotania, mroczki lub inne iluzje.

Migrena hemiplegiczna – często mylona jest z objawami udaru mózgu. Jej pojawienie się prowadzi do osłabienia mięśni, a nawet do chwilowego porażenia jednej strony ciała. Może wystąpić silny, jednostronny ból głowy, zaburzenie widzenia i mowy oraz splątanie – podobnie jak w udarze mózgu.

Migrena siatkówkowa – w przeciwieństwie do migreny ocznej migrenie siatkówkowej towarzyszy zwykle utrata widzenia w jednym lub w obu oczach. Ta tymczasowa ślepota może być powiązana z bólem umiejscowionym za oczami. Utrata lub zaburzenie widzenia dotyka zwykle jedno oko.

Tętnica podstawna – tętnica biegnąca w tyle głowy. Powoduje powstanie bólu w tym miejscu zamiast tam, gdzie ból migrenowy zazwyczaj jest umiejscowiony, czyli w okolicach czoła i wokół oczu. Objawy towarzyszące migrenie podstawnej to: zaburzenia mowy, szumy uszne i wymioty. Najczęściej zapadają na nią kobiety.

Migrena okoporaźna – rzadki rodzaj migreny. Charakteryzuje się porażeniem mięśni otaczających gałki oczne. Może prowadzić do uszkodzenia nerwów, skutkującego trwałymi problemami ze wzrokiem. Może występować podwójne widzenie. Osoba z tym schorzeniem wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej.

Być może w przeszłości udawało Ci się zapanować nad swoimi migrenami, jednak jeśli migreny pojawiają się nagle i często, powinieneś zdać sobie sprawę, że te ostre objawy mogą sygnalizować poważniejszą chorobę. Jeśli masz którykolwiek z poniższych symptomów, powinieneś natychmiast znaleźć się pod opieką lekarza:

Nagły i silny ból głowy, przypominający uderzenie pioruna (może być objawem tętniaka)

Migreny pojawiające się w późniejszym okresie życia, po 50 roku życia

Migreny, którym towarzyszą: gorączka, sztywność karku, nudności lub wymioty

Bóle głowy z objawami udaru mózgu (splątanie, zaburzona mowa, drętwienie kończyn)

Silne bóle głowy po urazie głowy

Pulsujący ból oka i towarzyszące mu zmiany w oku (zaczerwienienie i aureole)

Około 80% osób mających migreny cierpi na migrenę prostą lub klasyczną. Oznacza to, że około 20% może doświadczać mniej powszechnych i prawdopodobnie bardziej niebezpiecznych rodzajów migren. Znajomość objawów wszystkich tych typów bólów głowy pomoże w zrozumieniu, jaki sposób leczenia będzie najbardziej skuteczny i kiedy konieczna jest niezwłoczna interwencja lekarska.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Martyna
2013-05-16 08:37:48

Ciekawy serwis, ale szkoda że tak rzadko dodajecie artykuły....

Antonina
2013-06-06 14:29:16

Migrena może atakować znienacka, warto o niej poczytać na stronie http://pytajozdrowie.pl/?qa=161/czy-migreny-si%C4%99-leczy