Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Poszukiwanie markerów genetycznych i biochemicznych o znaczeniu diagnostycznym i terapeutycznym u osób chorych na migrenę

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu naukowym na temat: Poszukiwanie markerów genetycznych i biochemicznych o znaczeniu diagnostycznym i terapeutycznym u osób chorych na migrenę.

Migrena jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, które dotyka około 11% dorosłego społeczeństwa. Wyróżnia się dwie postacie kliniczne: migrenę z aurą (MA)
i migrenę bez aury (MO).

Dokładniejsze poznanie mechanizmów związanych z molekularnym uwarunkowaniem migreny oraz zależności między występowaniem polimorfizmów w zaangażowanych genach
a poziomem markerów biochemicznych może przyczynić się do pełniejszego poznania patomechanizmu choroby oraz pozwolić na opracowanie pełnej diagnostyki tej choroby a tym samym skuteczniejszej farmakoterapii.

Proponowane badanie naukowe charakteryzuje się bardzo niskim stopniem inwazyjności.
W programie badań przewidywane jest jednokrotne pobranie ok. 10 ml krwi żylnej (rano na czczo).

Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie migreny przez neurologa należącego do grupy badawczej. Pacjenci z innym rodzajem bólu głowy nie będą kwalifikowani do projektu.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy: martak_89@o2.pl,
bądź telefoniczny: 61 8691 134.

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.Marta
2016-01-11 12:47:49

Udział w badaniu jest bezpłatny. Na wniosek pacjenta możliwe jest udostępnienie wyników badania.