Poszukiwanie markerów genetycznych i biochemicznych o znaczeniu diagnostycznym i terapeutycznym u osób chorych na migrenę
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu naukowym na temat: Poszukiwanie markerów genetycznych i biochemicznych o znaczeniu diagnostycznym i terapeutycznym u osób chorych na migrenę.
Migrena jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, które dotyka około 11% dorosłego społeczeństwa. Wyróżnia się dwie postacie kliniczne: migrenę z aurą (MA)
i migrenę bez aury (MO).
Dokładniejsze poznanie mechanizmów związanych z molekularnym uwarunkowaniem migreny oraz zależności między występowaniem polimorfizmów w zaangażowanych genach
a poziomem markerów biochemicznych może przyczynić się do pełniejszego poznania patomechanizmu choroby oraz pozwolić na opracowanie pełnej diagnostyki tej choroby a tym samym skuteczniejszej farmakoterapii.
Proponowane badanie naukowe charakteryzuje się bardzo niskim stopniem inwazyjności.
W programie badań przewidywane jest jednokrotne pobranie ok. 10 ml krwi żylnej (rano na czczo).
Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie migreny przez neurologa należącego do grupy badawczej. Pacjenci z innym rodzajem bólu głowy nie będą kwalifikowani do projektu.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy: martak_89@o2.pl,
bądź telefoniczny: 61 8691 134.
Marta
2016-01-11 12:47:49
- Czym są bóle głowy?
- Drożny otwór owalny a migrena
- Czynniki wywołujące migrenę
- Co i dlaczego pomaga na migrenę? Domowe sposoby i praktyczne wskazówki
- Rodzaje migreny
- Migrena oczna
- Ból głowy a migrena
- Migrena - objawy i rozpoznanie
- Migrena a dieta - co jeść, a czego unikać - wpływ odżywiania na występowanie ataków migren