Geny

Odkrycie nowego genu migreny

Jak pokazują najnowsze badania, konkretna odmiana genu na chromosomie 8. może podwyższać ryzyko migreny.

Choć od dawna sądzono, że migreny są powiązane z jakimś czynnikiem genetycznym, to według naukowców wskazanie konkretnych genów okazało się trudne.

Badanie, o którym mowa, jest jednym z pierwszych, w których zidentyfikowano konkretny wariant genetyczny powiązany z podwyższonym ryzykiem występowania najpopularniejszych typów migreny, w tym migren z aurą i bez aury, choć, jak pokazuje badanie, powiązanie z migrenami z aurą jest wyraźniejsze.

- Stwierdziliśmy przede wszystkim asocjację z migrenami z aurą. Potrzebne jest przeprowadzenie dalszych badań, aby zweryfikować, w jakim stopniu dotyczy ono innych form migreny – mówi autor badania Aarno Palotie, Przewodniczący Międzynarodowego Konsorcjum Genetyki Bólów Głowy przy Wellcome Trust Sanger Institute w Anglii.

Badanie opublikowano w Nature Genetics.

Naukowcy przeprowadzili badanie asocjacji w genomach ponad 6 000 osób ze zdiagnozowanymi migrenowymi bólami głowy i 5 000 niechorujących na migrenę i stwierdzili częstsze występowanie wariantu na chromosomie 8., między genem MTDH, a PGCP.

Według słów Aarno Palotiego, geny są zaangażowane w regulację glutaminianu - neuroprzekaźnika.

- W badaniach asocjacyjnych całego genomu często natrafia się na obszar, w którym nie ma się pojęcia, co się dzieje – powiedział Palotie. - W tym przypadku mieliśmy szczęście. Oba z tych genów są powiązane z równowagą glutaminianu w organizmie i w mózgu. Poza tym wiemy, że jeden z tych genów wpływa na dodatkowy gen uczestniczący w regulacji glutaminianu.

Glutaminian jest substancją chemiczną lub molekułą, która przekazuje sygnały między neuronami – powiedział Palotie. Naukowcy spekulują, że wariant genu może powodować gromadzenie się glutaminianu w synapsach, jednak niewiadomo, dlaczego zakłócenia poziomu glutaminianu przyczyniają się do migren.

Nie wiadomo też dlaczego u osób z podatnością genetyczną mogą one wywoływać ból głowy – powiedział.

Wariant ten występował u około 26 proc. uczestników badania cierpiących na migrenę i u 18 do 20 proc. ludzi, którzy nie mieli migren. Choć jest to istotny wniosek, migreny są skomplikowanym stanem, w których uczestniczy wiele innych genów i wariantów.

- Oznacza to, że istnieje wiele, wiele innych genów predysponujących nas do migren – powiedział Palotie. - To odkrycie to dopiero czubek góry lodowej.

Według informacji na wstępie artykułu, około 17 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn miewa migreny.

Choć naukowcy w przeszłości opisywali mutacje genetyczne powodujące rzadkie postacie migreny, to zdaniem naukowców jest to jeden z pierwszych genetycznych czynników ryzyka dotyczących częstszych postaci migreny.

Dr Kate Henry, profesor neurologii w New York University Langone Medical, uznała rezultaty badania za istotne ze względu na to, że ujawniły informacje na temat genetyki najbardziej popularnych typów migren.

- Uważa się, że około 70 do 80 proc. ryzyka zachorowania na migrenę ma podłoże genetyczne, głownie dlatego, że jak wiemy, cierpiący na migrenę często mają w rodzinie innych dotkniętych tą chorobą – powiedziała Henry. - Lecz nigdy nie znaliśmy dokładnie konkretnych genów.

Jest nadzieja, że lepsze zrozumienie genetyki otworzy drzwi do bezpieczniejszych i skuteczniejszych terapii – stwierdziła Henry. Leki takie jak tryptany są skuteczne u wielu chorujących na migrenę, lecz nie u wszystkich, a poza tym mogą mieć skutki uboczne. Tryptany mogą też powodować dodatkowe ryzyko w przypadku osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub ryzyko zapadnięcia na te choroby.

Około 12 do 18 proc. osób z migreną ma migrenę z aurą, która zanim rozpocznie się atak, może obejmować zaburzenia wzrokowe i inne sygnały ostrzegające o zbliżającej się migrenie.

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.