Ból głowy - zatoki

Objawy zatokowego bólu głowy = migrena?

Nie jest to tylko gra słowna. Jeśli bierzesz mnóstwo tabletek od bólu głowy na trwające bóle "zatokowe", mogą u Ciebie nasilić się migreny. Możliwe, że brakuje Ci skutecznego leczenia – mówi dr Robert G. Kaniecki, dyrektor zakładu bólu głowy na University of Pittsburgh.

Osoba z infekcją zatok rzeczywiście cierpi z powodu bólu głowy. Nie ma jednak dowodu na to, że chroniczne, trwające infekcje zatok są powiązane z nawracającymi bólami głowy. Takie bóle głowy to raczej migreny.

- Zatokowe bóle głowy: jesteśmy jedynym krajem na świecie, który widzi w nich poważny problem ze zdrowiem - mówi nam Kaniecki. – W innych krajach nie stwierdza się zatokowych bólów głowy poza przypadkami ostrej infekcji zatok. Myślę, że często to reklama, która ma przekonać nas do czegoś, co raczej jest migreną.

- Rzeczywiście jest to problemem - zgadza się specjalista od bólu głowy, dr David C. Haas, neurolog z SUNY Upstate Medical University w Syracuse, stan Nowy York.

- Każdy specjalista z dziedziny bólów głowy wie, że w Ameryce bóle zatokowe są zbyt często diagnozowane przez zwykłych ludzi, ale również - niestety - przez lekarzy - mówi Haas. - Kiedy ludzie chorują na zapalenie zatok, odczuwają ból nad, pod i za oczami. Ale osoby te zazwyczaj mają też inne objawy ostrej infekcji zatok. Problem polega na tym, że nawet jeśli nie mają tych objawów, wiele osób i tak twierdzi, że są to zatokowe bóle głowy. Jest to błędna diagnoza. Przyjmuję wielu pacjentów z migreną, którzy przyjmują antybiotyki na zatokowe bóle głowy.

- Jest to znacząca cześć wszystkich przypadków nadużywania antybiotyków w USA - sugeruje Kaniecki. - Co więcej, nadużywanie tabletek od bólu głowy prowadzi do ponownych bólów.

Podstawowym problemem jest fakt, że migreny są znacznie częstsze niż większość ludzi sądzi. Wiadomo, że na migreny w USA cierpi 18% kobiet i 6% mężczyzn. Jednak mniej niż połowa migren jest diagnozowana. Wiele z nich jest błędnie diagnozowanych jako bóle głowy zatokowe lub napięciowe.

Według Kanieckiego, w dużej mierze problem spowodowany jest tym, że osoby cierpiące na zatokowy ból głowy przychodzą do lekarza i mówią, że mają problemy z zatokami. Lekarz, który ma mało czasu, może skupić się na zatokach i nie zdiagnozować migreny.

Kaniecki mówi, że osoby z bólami głowy powinny udać się do lekarza w celu wykluczenia ukrytych problemów zdrowotnych. Twierdzi on, że przy braku innego wytłumaczenia, zapewne masz migrenę:

  • jeśli ból głowy przeszkadza ci w życiu,
  • jeśli ból głowy zmusza cię do zmiany planu dnia, położenia się lub opuszczenia dnia pracy czy szkoły,
  • jeśli ból głowy powoduje dolegliwości żołądkowe,
  • jeśli ból głowy jest często pulsujący i jednostronny,
  • jeśli ból głowy wzmaga się przy takich czynnościach jak pochylanie się czy wchodzenie po schodach,
  • jeśli przy bólu głowy stajesz się bardziej wrażliwy na silne światło, hałas, silne zapachy lub nagłe ruchy.

JR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.