Ból głowy u dziecka

Migreny u dzieci

Dzieci również miewają migreny, nie jest to dolegliwość dotykająca jedynie dorosłych. Badania wskazują, że mogą je mieć nawet niemowlęta, ale trudno to zweryfikować.

Obecnie szacuje się, że na migreny cierpi około 10% dzieci w wieku 5-15 lat i około 28% w wieku 15-19 lat. Migrenowe bóle głowy mają rzeczywisty wpływ na jakość życia dzieci. Wysoki odsetek dzieci mających migreny czyni tę dolegliwość jednym z głównych problemów zdrowotnych dzieciństwa.

Rozpoznanie migreny u dziecka z kilkoma wyjątkami jest podobne do diagnozowania osoby dorosłej. Zgodnie z kryteriami Międzynarodowego Towarzystwa Bólu Głowy, ból głowy musi trwać od 4 do 72 godzin. Przeprowadzając diagnozę należy wziąć pod uwagę, że migreny u dzieci zazwyczaj trwają krócej. Migreny u dorosłych są zwykle jednostronne, u dzieci natomiast ból często umiejscowiony jest bo obu stronach głowy. Tego typu bóle głowy nie powinny być lekceważone tylko dlatego, że nie są jednostronne.

U większości dzieci cierpiących na migreny, bóle głowy pojawiają się po raz pierwszy w wieku 5-11 lat. Przed okresem dojrzewania zapadalność jest mniej więcej taka sama u chłopców i dziewczynek. Po okresie dojrzewania prawdopodobieństwo migreny jest znacznie większe u dziewczynek, głównie ze względu na te same kwestie hormonalne, które sprawiają, że wśród dorosłych na migreny cierpi trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Wiele dzieci ma to szczęście, że ich migreny zanikają w okresie dojrzewania lub tuż po osiągnięciu dorosłości. Osoby, które jako dzieci miały migreny, są bardziej narażone na pozostanie migrenikami w wieku dorosłym niż osoby które nie miały tej dolegliwości w dzieciństwie.

Dorośli migrenicy powinni zwracać uwagę na symptomy migreny u swoich dzieci, zwłaszcza gdy drugi rodzic także ma migreny. Dziecko, którego oboje rodziców ma migreny, ma 70% szansę zostania migrenikiem.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.