Kobieta - ból głowy

Migreny: comiesięczna przypadłość?

Kobiety, które doświadczają migren przy okazji rozpoczynającej się miesiączki, mogą im zapobiegać. Nowe badania ujawniły ważne informacje na temat migren menstruacyjnych oraz tego, jak ich unikać.

Migreny menstruacyjne są zjawiskiem częstym. Spośród kobiet cierpiących na migreny 15 procent ma je tylko w czasie rozpoczynającej się miesiączki, natomiast 60 procent zgłasza bardziej dokuczliwe bóle w czasie menstruacji. Migreny menstruacyjne mogą trwać dłużej i gorzej reagować na leczenie, niż pozostałe rodzaje migren.

Kobieta cierpiąca na migreny jest bardziej podatna na nie w czasie pierwszych dwóch dni przed miesiączką oraz przez pierwsze dni krwawienia. Wielu ekspertów uważa, że spadek estrogenu, jaki pojawia się przed rozpoczęciem miesiączki lub w czasie tygodnia bez tabletek, jeśli kobieta bierze złożone tabletki antykoncepcyjne, działa jako czynnik wyzwalający migreny.

Według Amerykańskiej Rady Zapobiegania Bólom Głowy kobietom, które miewają migreny tylko na kilka dni przed miesiączką lub w ciągu pierwszych jej dni, ulgę może przynieść przepisana im odpowiednia dawka ibuprofenu lub naproksenu, dwóch popularnych niesterydowych leków przeciwzapalnych (NSAID). Leki typu NSAID są przyjmowane regularnie w okresie występowania bólów głowy oraz odstawiane, kiedy okres ten się kończy.

Podobnie jak w przypadku każdej migreny, celem jest zapobieganie. Jeśli cierpisz z powodu migren menstruacyjnych, prowadź dzienniczek zaznaczając, kiedy migreny pojawiają się, jak długo trwają i kiedy rozpoczyna się miesiączka. Te informacje pomogą tobie i twojemu lekarzowi określić, czy twój cykl menstruacyjny wywołuje bóle głowy. Zrozumienie menstruacyjnych bólów głowy jest pierwszym krokiem do zapobiegania im.

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.