Nastolatka leżąca na łóżku z bolącym brzuchem

Migreny brzuszne

Każdy, kto kiedykolwiek miał migrenę może potwierdzić, że to nie tylko ból głowy. Ból głowy jest zazwyczaj najgorszą i najboleśniejszą, ale nie jedyną częścią migreny. Większość migreników (ludzi cierpiących na migreny) skarży się na światłowstręt (nadwrażliwość na światło), wzmożoną wrażliwość na dźwięki i zapachy, bóle brzucha, skurcze oraz wymioty.

Czasami objawy brzuszne pojawiają się bez pozostałych typowych dla migreny symptomów. Mówi się wówczas, że pacjent cierpi na migrenę brzuszną. Terminem tym określa się umiarkowany lub silny ból brzucha, występujący wzdłuż środkowej linii ciała, bądź też trudny do lokalizacji. Często towarzyszy mu ból przy ucisku, napadowe skurcze, wzdęcia, wymioty oraz brak łaknienia.

W związku z tym, że bóle brzucha mogą mieć wiele przyczyn, przed postawieniem diagnozy należy wykluczyć inne czynniki. Ból w typowej migrenie brzusznej nie jest pochodną nieprawidłowości żołądkowych. W przypadku wystąpienia w trakcie migreny trudnych do zlokalizowania bólów brzucha należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który może rozpoznać migrenę brzuszną jako potencjalną przyczynę.

Migreny brzuszne najczęściej występują u dzieci. Dzieci, które na nie cierpiały, często wyrastają na migreników. Chociaż migrena brzuszna jest spotykana wśród dorosłych, to jest to w tej grupie raczej rzadka dolegliwość. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów migreny, jest bardziej powszechna wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Chociaż dokładna przyczyna tego schorzenia jest nieznana, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ono związane z niedoborem serotoniny. Niedobór serotoniny został powiązany z migrenami w kilku badaniach. Ponadto, 90% serotoniny w organizmie produkowane jest w układzie pokarmowym. Niedobór serotoniny powoduje kaskadowe fale reakcji nerwowych w mózgu wywołując migrenę. Podobny proces może mieć miejsce w jamie brzusznej.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Anna
2016-04-15 21:47:34

Chciałabym się więcej dowiedzieć bo moja 15 letnia córka od pięciu lat się z tym zmaga .

Anna
2016-04-15 21:48:52

Chciałabym się więcej dowiedzieć bo moja 15 letnia córka od pięciu lat się z tym zmaga .