Kobieta w czasie PMS

Migreny a zespół napięcia przedmiesiączkowego

Nie wiadomo co dokładnie jest przyczyną migrenowych bólów głowy, ani nawet jakie procesy zachodzą podczas nich w organizmie i mózgu. Wiadomo natomiast, że trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na migreny. Wiele kobiet z tej grupy przyzna również, że ich bóle głowy często zbiegają się w czasie tuż przed miesiączką.

Aż 60% kobiet cierpiących na migreny ma je w trakcie okresu. 14% ma migreny tylko podczas okresu. Przyjrzyjmy się liczbom: 74% kobiet-migreników kojarzy swoją miesiączkę z bólami głowy i - choć medycyna nie zaprzecza możliwym powiązaniom - wciąż nie poznano ich przyczyny.

Ponadto, wiele kobiet, u których migrena po raz pierwszy w życiu wystąpiła w późniejszym wieku, twierdzi, że wraz z pojawieniem się bólów głowy nasiliły się u nich objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ZNP). Badanie opublikowane na łamach czasopisma Headache w styczniu 2006 roku potwierdziło tą informację. Kobiety biorące w nim udział zgłaszały w trakcie migren intensyfikację następujących symptomów: wzdęć, przybierania na wadze, bolesności piersi, zmian nastrojów, bólu pleców i brzucha.

Uczestniczki badania otrzymywały leki, które hamowały czynność jajników, wywołując w ten sposób tymczasową, sztuczną menopauzę. Pomimo wyeliminowania wahań hormonalnych, związanych z regularnym cyklem menstruacyjnym, kobiety wciąż zgłaszały zaostrzanie się objawów ZNP podczas napadów migreny.

W przypadku kobiet, które mają migreny tylko w trakcie okresu mówi się o tzw. „migrenie menstruacyjnej". Istnieje jednak nadzieja. Kobietom, którym się poszczęściło, udaje się powstrzymać migreny menstruacyjne. Ich sukces wynika ze stosowania kuracji NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak ibuprofen) przez kilka dni przed okresem i kilka pierwszych dni w trakcie. Kobiety chcące wypróbować ten typ leczenia profilaktycznego powinny najpierw omówić tę opcję z lekarzem.

MR

Skomentuj artykuł:Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.