Migrena podstawna

Migrena podstawna

Migrena to nie tylko ból głowy. Migreny podstawne, znane również jako migreny tętnicy podstawnej (migreny zwojów podstawnych), są niezwykle rzadką, ale potencjalnie zagrażającą życiu odmianą klasycznej migreny z aurą.

Objawy migreny podstawnej są wywoływane przez skurcze tętnicy podstawnej, doprowadzającej krew do pnia mózgu. Początkowo sądzono, że migreny podstawne dotykają tylko młodych kobiet i kobiet w okresie dojrzewania, ale badania pokazują, że choć najczęstsze są w tych właśnie grupach, mogą występować u kobiet i mężczyzn w każdym wieku.

W trakcie aury objawy migreny podstawnej mogą obejmować utratę równowagi, podwójne widzenie lub częściową utratę wzroku, brak koordynacji, zdrętwienie jednej lub obydwu stron ciała, osłabienie, zawroty głowy lub dezorientację i ostre wymioty. Objawy utrzymują się zwykle do godziny i znikają kiedy pojawia się ból głowy, ale mogą też trwać jeszcze wiele dni po jego przeminięciu. Niektóre osoby cierpiące na migrenę podstawną w takcie aury tracą przytomność lub świadomość. W bardzo rzadkich przypadkach mogą nawet zapaść w kilkugodzinną lub kilkudniową śpiączkę.

Niebezpieczeństwem związanym z migrenami podstawnymi jest to, że mogą prowadzić do przemijającego ataku niedokrwiennego (transient ischemic attack, TIA) lub do udaru mózgu. Przemijający atak niedokrwienny to w zasadzie mały udar mózgu wynikający z tymczasowych zaburzeń krążenia mózgowego. W odróżnieniu od udarów, nie wykazano by przemijające ataki niedokrwienne powodowały trwałe uszkodzenie mózgu. Większość problemów neurologicznych wynikających z TIA, takich jak niewyraźna mowa, osłabienie po jednej stronie, ustępuje w ciągu 24 godzin od ataku.

Tętnica podstawna ulokowana jest w tyle głowy. Ból głowy towarzyszący migrenom podstawnym to ostry, pulsujący ból po obu stronach tyłogłowia, co odróżnia je od powszechnie towarzyszącego migrenom jednostronnego pulsowania w okolicy skroniowej.

JR

Skomentuj artykuł:



Podaj email, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowych komentarzach do tego artykułu.



Dominika
2013-06-25 23:21:56

Czy zdarzają się w przypadku tej migreny ataki całkowitej ślepoty obuocznej? Pytam, bo dziś mi się to zdarzyło po raz pierwszy. Dotąd bywało, że w przypadkach nie widziałam tylko na JEDNO oko. Dziś zaczęło się jak zwykle, błyski, mroczki, potem - CAŁKOWITA CIEMNOŚC. Trwało to jakieś pół godziny